Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu ve 72 CHP'li vekil hakkında suç duyurusu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, sosyal medyada "Tayyipler Alemi" karikatürü paylaşan Kılıçdaroğlu ve 72 CHP milletvekili hakkında suç duyurusunda bulundu.

Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu ve 72 CHP'li vekil hakkında suç duyurusu

Mezuniyet törenlerinde "Tayyipler Alemi" pankartı taşıyan ODTÜ'lü 4 öğrencinin tutuklanmasının ardından, aynı karikatürü sosyal medya hesaplarından paylaşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve partili 72 milletvekili hakkında Cumhurbaşkanı  Tayyip Erdoğan tarafından suç duyurusunda bulunuldu. 

Partisinin Meclis'teki dünkü grup toplantısında, öğrencilerin tutuklanmasını eleştiren Kılıçdaroğlu, şunları söylemişti: 

"ODTÜ'nün bir geleneği vardır. Mezun olanlar ellerindeki pankartlarla mesajlarını yansıtırlar. ODTÜ'nün özelliği Türkiye'nin en önemli üniversitelerinden birisi olması. Mezun olanlar başarıyla görev yapıyorlar. ODTÜ'de öğrenci olmak bir ayrıcalıktır. ODTÜ'lüler taşıdıkları pankartların hiçbirinde şiddet yoktur, hakaret yoktur. Ama ODTÜ'lü zekası vardır. Ama o zekada değilsen ben sana ne söyleyim. ODTÜ'lüler birbirine 'hocam' der. Çünkü kimse kimseden üstün değildir. Penguen dergisinde 13 yıl önce çıkan karikatürü taşıyorlar. Yargılanmışlar, beraat etmişler. 13 yıl sonra geldiğimiz noktaya bakın. Benim Twitter hesabımdan bu karitakür yayınlanacak, bütün milletvekili arkadaşlarım bu karikatürü yayınlasın."

Kılıçdaroğlu, ardından da öğrencilerin taşıdıkları pankartta yer alan karikatürü sosyal medya hesabından “Eleştiriye ve mizaha tahammül edeceksin, etmelisin! Hapse atarak eleştirinin ve mizahın önüne geçemezsin.” notuyla paylaşmıştı. 

BAŞSAVCILIK'TA SORUŞTURMA BAŞLATMIŞTI

Bu paylaşım sonrasında ilk olarak sabah saatlerinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Kılıçdaroğlu hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla soruşturma başlatıldı.

Başsavcılık’tan yapılan bilgilendirmede “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu (@kilicdarogluk) Twitter hesabından ‘Tayyipler alemi’ paylaşımında bulunmuş olup Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hakkında Cumhurbaşkanına hakaret suçundan (TCK 299/1.2) soruşturma başlatılmıştır” denildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER