Erdoğan'dan direnen belediye başkanlarına 'tehdit'

'Görevden almanın iki yöntemi vardır. Partiden ihraç veya görevi ihmal ve kötüye kullanmaktan.'

Erdoğan'dan direnen belediye başkanlarına 'tehdit'

HABER MERKEZİ- Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AKP’li bazı belediye başkanlarının istifaya yönlendirilmesiyle ilgili "Bir makama getirilirken her şey iyi güzel, ama benim metal yorgunluğu olarak dediğim durumlarda makamı boşaltılmasının istenilmesi niye yadırganıyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gündemde AKP’li bazı belediye başkanlarının istifasını istemesi vardı. Partiden ihraç ya da görevden alma gibi yöntemlere başvurmak istemediklerini söyleyen Erdoğan, “Belediyelerde görevden almanın iki yöntemi vardır. Partiden ihraç veya görevi ihmal veya kötüye kullanmaktan. Tabii ki biz bu yolları denemek istemiyoruz. Bir makama getirilirken iyi güzel de, benim metal yorgunluğu olarak tanımladığım durumlarda makamı boşaltmasının istenmesi niye yadırganıyor?" dedi. 

"ŞEREFİM VAR DERSEN KUSURU BAKMA" 

Cumhurbaşkanı, partinin şerefinin her şeyden daha önemli olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti: “Tabii partideki görevleri, partinin üst yönetimi, gerektiğinde istifasını istemeden de alabilir. Belediyelerdeki durum tabii ki farklı. Onun iki yöntemi vardır: Partiden ihraç veya görevi ihmal veya kötüye kullanmaktan dolayı yapılabilir. Tabii ki biz bu yolları denemek istemiyoruz. Eğer hakikaten illerde ilçelerde bu tür sıkıntılar varsa, teşkilattan sorumlu genel başkan yardımcımız çağırır görüşür kendileriyle; iyi niyet içerisinde mesele çözülür. Ama olay belediye olduğu zaman farklı. Ama orada da görüşmek suretiyle gelinen nokta budur denilebilir; ilgili başkana, istifa suretiyle o makamı boşaltmanın kendisini de bizi de sıkıntıya düşürmeyeceği anlatılabilir. Benim şanım, şerefim var dersen kusura bakma ama partinin şerefi, herkesin şerefinin şanının çok daha önündedir."

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a istifalarla ilgili bir sayının belirlenip belirlenmediği de soruldu:

“Hayır, öyle bir şey olmaz. Biz, olduğu zaman, bazı şeyler önümüze geldiği zaman, ona göre değerlendirmemizi yapıyoruz. Allah göstermesin çok daha kötü şeyler de olabilir. Kaldı ki 2019’un martında yerel seçimler yapılacak. Dolayısıyla biz hazırlıkları yaparak girmek durumundayız. Kaldı ki sadece bizim partimizle değil diğer siyasi partilerle ilgili de içişleri bakanlığımıza şikayetler geliyor."

BİNALİ YILDIRIM İSTEMEDİ ERDOĞAN’A VERİLDİ

Bu arada Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre, AKP MKYK, eski başbakan Ahmet Davutoğlu’nun istifasına neden olan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın istemediği ‘teşkilatlarda görevden alma ve atama’ yetkisini Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’a verdi. 

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2017, 13:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER