Erdoğan: ''Cezaevleri boşaltmak için af çıkarılmaz''

ANKARA - Gündeme dair açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz en kritik dönemlerde düşmanlarımızın saflarında yer alanlardan mustaribiz.

Erdoğan: ''Cezaevleri boşaltmak için af çıkarılmaz''

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kızılcahamam’da gerçekleştirilen 27. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda açıklama yaptı. Gündeme dair değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, MHP'nin af teklifiyle ilgili olarak  “Cezaevlerini boşaltmak için af çıkartılmaz. 'Bu affı çıkarır da bundan ne kadar siyasi rant elde ederiz’ diye düşünemeyiz” dedi. 

‘CEZAEVLERİNİ BOŞALTMAK İÇİN AF ÇIKARILMAZ’

Erdoğan, “Af meselesinden, çocuk istismarına kadar bizim öncelikli ölçümüz mahşer-i vicdandır. Kesimlerin, şahısların çıkarı için hiçbir iş, bizim için makbul değildir. Geçmişte çok aflar çıkarıldı. Bu affı çıkarıp biz ne kadar siyasi rant elde ederiz, biz böyle düşünemeyiz. Geçmişte bunları gördük. Rahşan Affı’nda gördük, öncekilerde gördük. Biz aynı şekilde adım atamayız. Ölçü belli. Bu ölçüye göre talimatımızı verdik. Çalışmalarınızı yapın, yapılacak mı, af olarak değerlendirmeyi kendimize zul addederiz. Cezaevleri dolmuş, cezaevleri boşaltmak için af çıkarılmaz. Anlık ayaküstü düzenlemelerle olmaz” dedi.

HDP’Yİ MUHATAP GÖRMEYİZ’

HDP’yi muhatap görmediklerini kaydeden Erdoğan, “Bizi en çok üzen siyasi alternatif konumundaki partinin Türkiye’nin düşmanlarıyla aynı safta olmalarıdır. Bizim sorunumuz asla siyasi muhalefetle değil. Biz en kritik dönemlerde düşmanlarımızın saflarında yer alanlardan mustaribiz. HDP’yi, terör örgütleriyle ilişkisini kesmedikçe muhatap görmemiz mümkün değildir” dedi. 

CHP’Yİ HEDEF ALDI

Erdoğan, CHP’yi hedef alarak konuşmasına şöyle devam etti: “Gezi olaylarında vandallarla mücadele ediyoruz, CHP’yi yanlarında buluyoruz, FETÖ’yle mücadele ediyoruz CHP’yi onların saflarında görüyoruz. Bölücü terör örgütünün çukur eylemlerine karşı mücadele yürütüyoruz CHP’yi karşımızda buluyoruz. Sınır ötesinde terör örgütleri üzerine yürüyoruz, CHP’yi karşı safta görüyoruz. Yaşadığımız son hadiselerde yine benzer durumlar karşı karşıya kaldık. Türkiye, ekonomik bağımsızlığına yönelik sistematik saldırıya karşı tarihi mücadele veriyor. Ana muhalefet ne yapıyor, safını karşı tarafın yanında belirleyerek ortalığı karıştırmaya çalışıyor. Bunun adı olsa olsa alçaklıktır.”

‘IMF DEFTERİNİ KAPATTIK’

Ekonomiye dair konuşan Erdoğan, “ Yaşadıklarımızı IMF boyunduruğundan kurtulmaktan ayrı tutamıyorum. Bizim IMF’le işimiz yok, biz bu defteri kapattık. Biz ülkemize yatırım için arayıştayız. Bugün Türkiye IMF’in kredi desteğine ve teknik yardımının çok ama çok uzağında duruyoruz. Ekonomik göstergelerimiz çok iyi bir durumdadır. Özellikle kamu, hane halkı, banklar ve özel sektör borçluluk alanlarında olumlu bir görüntüye sahibiz. Türkiye güçlü mali disiplini ve ayakları yere basan ekonomi politikalarıyla ekonomi yönetimini gerçekleştirme kapasitesine sahiptir. Yıl sonuna kadar 5 milyar dolar faiz dışı fazla vermeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

'TÜRKİYE’NİN IMF İLE YOLUNUN KESİŞMESİ SÖZ KONUSU OLAMAZ’

Erdoğan konuşmasının devamında şunları söyledi: “Türkiye’nin IMF ile yolunun kesişmesi söz konusu olamaz. Türkiye IMF defterini tekrar açmamak üzere kapatmıştır. IMF konusunun gündeme getirmesini gayet iyi biliyoruz. Başaramayacaklar. Ülkemizin başına IMF musibetini saran CHP’nin geçmişi daha vahimdir. Marshall yardımı meselesi var. Bunun öncülerinden biri de İnönü’dür. İnönü’nün sadakati o kadar ileridir ki. Dün neydi ki bugün ne olacak? ABD’nin kokartlı komandoları teröristlerle yan yana. Bunlar da CHP ile HDP ile kol kola. Bunlarla mücadeleyi veren benim Mehmedim. Mehmedimi istismar eden yine CHP yine HDP. 8 şehidimizin sorumlusu PKK değil mi? Onun perde arkası CHP, HDP değil mi? Bunların en ufak rahatsızlığını duyuyor muyuz? Kimi kandırıyorsunuz?”

‘CHP BOYUNUN ÖLÇÜSÜNÜ ALACAK’

Erdoğan, yerel seçimlere ilişkin ise, “Bir parti düşünün ABD yardımını sevinç naralarıyla karşılamasından 70 sene sonra aynı zihniyeti sürdürüyor. Bunun adı istikrar değil, bunun adı ilkelliktir. Biz tekamüle, değişmeye inanan bir partiyiz. Tek parti zihniyetine çakılıp kalmakla övünenler, geldiğimiz yeri hazmedemezler. Bu parti mevcut zihniyetiyle Türkiye’yi geriye götürmeyi hedefliyor. 2019 mahalli seçimlerde CHP’nin boyunun ölçüsünü alacağına inanıyorum. Yeter ki biz milletimizin gönlündeki müstesna yeri korumaya devam edelim. İstismar siyasetinin ömrü dolmuştur. Dönem gönülleri fethetme dönemidir. AK Parti siyaseti sadece akıl, proje, hizmet değil; aynı zamanda vicdan siyasetidir” ifadelerini kullandı.(Ankara/MA)

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2018, 17:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER