Erdoğan: Belli ideolojik kimliklerin üniversitelerde sürdüğünün farkındayız

KAYSERİ – AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, “Türk üniversiteleri tarihlerinin en özgür, en güçlü dönemini yaşıyor. Belli ideolojik kimliklerin üniversitelerde kısmen sürdüğünün farkındayız” dedi.

Erdoğan: Belli ideolojik kimliklerin üniversitelerde sürdüğünün farkındayız

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Erciyes Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada, “Belli ideolojik kimliklerin üniversitelerde kısmen sürdürdüğünün farkındayız. Bunların zamanla değişeceğine inanıyorum. Biz üniversitelerde tek tipçiliğe karşıyız” diye konuştu. 

“Yıllardır üniversiteleri baskıcı, jakoben hatta faşist ideolojilerine payanda yapanlar, bizim dönemimizde üniversitelerin asli hüviyetlerine kavuşmasından çok ciddi rahatsızlık duyuyorlar. Politikalarımızı yerden yere vuran çevrelerin bizden önce üniversitelerin darbelerde oynadığı role ilişkin tek bir açıklaması yoktur. Bunların varoluş kaidesi ait oldukları yerlerin tetikçiliğini yapmaktır” iddiasında bulunan Erdoğan, şunları söyledi: “Üniversiteleri bilim ve araştırma yerine vesayetin ideoloji üretim merkezleri olarak gören zihniyeti hep birlikte çöpe attık. Belli ideolojik kimliklerin üniversitelerde kısmen sürdürdüğünün farkındayız. Bunların zamanla değişeceğine inanıyorum. Biz üniversitelerde tek tipçiliğe karşıyız. Türkiye’nin tüm renkleri üniversitelerde olmalı. Türk üniversiteleri tarihlerinin en özgür, en güçlü dönemini yaşıyor. Terör propagandası yapmak fikir ve düşünce özgürlüğü anlamına gelmez.” (MA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER