Erdoğan: "Bakın seçerek söylüyorum Kürt kardeşlerim diyorum"

POLİTİKA-31 Mart yerel seçimlerine 'Cumhur İttifakı'nın içerisinde olan AKP ve MHP'nin ilk ortak mitingi İzmir'de düzenledi. Erdoğan'ın hedefinde yine HDP vardı; "Sizin her tarafınız savaş olsa ne yazar. Topunuz gelin topunuz. Sizi bir kaşık suda boğarız.”

Erdoğan: "Bakın seçerek söylüyorum Kürt kardeşlerim diyorum"

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli'nin Artı TV'de yayımlanan programdaki sözlerini hedef göstererek "Eş Başkan; Mansur Yavaş'la Ekrem İmamoğlu'yla İzmir'dekiyle HDP'nin oylarıyla seçilecek diyerek adeta meydan okuyor" dedi.  

Artı TV'deki programa katılan Temelli, 31 Mart yerel seçimleri için 'Millet İttifakı'nın Ankara ve İstanbul adaylarına yönelik şu ifadeleri kullanmıştı:

"Mansur Yavaş da bilecek ki seçilmişse HDP oylarıyla seçilmiştir. HDP'lileri yok sayarak, Kürtleri yok sayarak, Ankaralıları yok sayarak siyaset yapamaz. O da işte bizim gücümüzdür. Ekrem İmamoğlu seçilmişse bilecek ki o kentte yaşayan 3 milyon Kürt'ün oyuyla seçilmiştir. Kürtlere rağmen siyaset yapamayacağını bilecektir."demişti.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"Biz Cumhur İttifakı'nı masa başında değil 15 Temmuz gecesi darbecilere karşı birlikte mücadele ederken meydanlarda kurduk. Bizim bu birlikteliğimiz mezara kadar sürer. Türk siyasetinin son yıllardaki en dirayetli siyasetçisi olarak gördüğüm Sayın Bahçeli ile önümüze kurulan tuzakları birer birer bozarak devam ediyoruz.İzmir Gazi Mustafa Kemal'in, Menderes'in, Özal'ın gözde şehriydi. Biz de hasbi bir muhabbetle seviyoruz. Hasan Tahsin'in hemşehrilerine selam olsun. Birileri çıkmış, terör örgütünün desteğiyle kendine yol açmaya çalışıyor. İzmir için dişe dokunur tek bir hizmeti olmayanlar, korkular üzerinden istismar ettiler. Onlardan buraya hiçbir fayda gelmez."

'YILLARDIR ATATÜRK'Ü İSTİSMAR ETTİLER'

"AK Parti 17 yıldır iktidarda, bunların dile getirdiği korkulardan hangisi doğru çıktı? Biz insanımızın giyinimine mi karıştık, yediğine içtiğine mi karıştık? 17 yıldır iktidardayız, hanım kardeşlerime bakıyorum herkes istediği gibi giyiniyor. Bu kardeşlerin bunlara en güzel cevabı veriyorlar. Yıllardır Atatürk'ü istismar ettiler, bunların Atatürk'ün vasiyetine tırnak kadar faydası oldu mu?.Bu aday CHP'nin adayı değildir ha. Bu kişiye genel merkezinden İzmir teşkilatına kadar tüm CHP karşıydı. Öyle bir kalitesi de yok zaten. CHP'nin Buca adayını son dakika değiştirmesinin sebebi de Kılıçdaorğlu'nun İzmir'e sadece rant uğruna yaklaşıyor olması. Bunlar ceketimizi assak bizim olarak bakıyorlar. Amaçları bölücü terör örgütüne İzmir'i telsim etmektir" 

'EY SEZAİ KÜRDİSTAN'DA YAŞAMAK İSTİYORSAN...'

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli'yi hedef alan Erdoğan ,"Aynı durum diğer şehirlerde de yaşanıyor. Kendileri ne kadar saklamaya çalışırlarsa saklasınlar bölücü terör örgütünün eş başkanı bunu söyledi. 'Ekrem İmamoğlu da, Mansur Yavaş da HDP'nin oylarıyla seçildiğini bilecek' diyerek adeta meydan okudu. Bu adam Kürt bile değil ama bu benim Kürt kardeşlerimi istismar eden bir sahtekardır. Ne diyor Kürdistan'da diyor. Ben buradan sesleniyorum benim ülkemde Kürdistan diye bir yer var mı? İzmir'de yaşayan benim Kürt kardeşlerim, bakın seçerek söylüyorum Kürt kardeşlerim diyorum çünkü bizde ayrım yok, ama bunlar ülkemizi bölmeye çalışıyorlar ne diyor, 'Kürdistan'da oylar HDP'ye, Batı'da oylar ne diyorlar Ak Parti'ye ve MHP'ye kaybettireceğiz.' Bunlara en güzel cevabı 31 Mart'ta vermeye var mıyız? Ben sizlere inanıyorum. Ardından bak ne diyor 'İmamoğlu da bilecek ki 3 milyon Kürdün, Ankara'da Mansur Yavaş bilecek Kürtlerin oyları olmadan seçimi alamaz' kendileri de partileri de proje. Bu beka mücadelesini beraber kazanacağız. Şurada 14 gün durmak yok.  (Erdoğan HDP'lilerin videosunu izlettirdi) Sizin her tarafınız savaş olsa ne yazar. Topunuz gelin topunuz. Sizi bir kaşık suda boğarız.”

"İzmir'de aynı oyun oynanıyor. CHP'nin belediye meclis üyelerinden bölücü örgütten çok isim var. Seçime girmiyor, çünkü CHP'nin listesinden bunlar seçime girdiler. Geçmişte İzmir'deki her seçimde büyükşehir ve ilçelerde aday gösteren parti 31 Mart'ta niye listelerde görülmüyor. Bu seçimde CHP adına yarışıyorlar. Adı iyi kendi karışık partinin büyükşehirde ve ilçelerin birkaçı dışında adayı var mı? Çünkü onlar da CHP ve bölücü örgütün desteklediği parti için çalışıyor. İzmir'de ve diğer pek çok yerde kimin kimi desteklediği ittifaktan ülkeye hayır gelir mi?"

‘İZMİR ÇANTADA KEKLİK DEĞİL’

Mitingte konuşan MHP'li Bahçeli ise “İzmir’i hiç kimse çantada keklik görmesin. Şımaranlara, yolunu şaşıranlara, 12 Eylül mirasçılarına İzmir sırtını dönmeli” dedi. Belediye seçimlerinin beka meselesi olduğunu iddiasını yineleyen Bahçeli, şunları söyledi: “Hiç kimse beka sorunu yok demesin. Yeni Zelanda’da bir camide sıkılan kurşunlar hepimize isabet etmiştir. Çanakkale’de yendiklerimiz, İzmir’e kadar kovaladıklarımız yeniden karşımızda. Ülkemizin bekasının çok yüksek risklerle karşı karşıya kaldığı bir dönemi yaşıyoruz. Bir vandal, bir barbar din kardeşlerimizi Cuma namazı kıldıkları sırada kurşun yağmuruna tutmuştur. Bu şerefsiz teröristin katliam silahının üzerinde ‘Türk yiyici’ ifadesi gözlerden kaçmamıştır. Ey Haçlılar gelin de kanınızda boğalım. Ey beka sorunu göremeyen çapulcular nasılsınız, iyi misiniz? Türk ve İslam düşmanının emellerini fark edemediniz mi? Şimdi anlaşıldı mı beka niye önemli? 31 Mart seçimlerinin niçin beka seçimi olduğu şimdi oturdu mu? Biliniz ki zillet İzmir’i her gün zehirliyor. Çanakkale’de yendiklerimiz, İzmir’e kadar kovaladıklarımız yeniden karşımızdalar. Tek çözüm Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemidir.”(HABER MERKEZİ)

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2019, 01:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER