Erdoğan: ABD-Rusya’nın Suriye anlaşması aldatma yöntemi

İSTANBUL – Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ziyareti öncesi ABD’yle varılan Suriye anlaşmasının “dünyayı aldatma yöntemi” olduğunu söyledi. Erdoğan, İsmail Kahraman’ın adaylığı için de “Sizler gibi yeni öğrenmiş bulunuyorum” dedi.

Erdoğan: ABD-Rusya’nın Suriye anlaşması aldatma yöntemi

HABER MERKEZİ 

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya ziyareti öncesi Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Irak Federe Kürdistan Bölgesi ile İran Kürdistanı sınırında dün gece yaşanan depreme dikkat çeken Erdoğan, “Dün gece Kuzey Irak'ta meydana gelen depremden dolayı başta bölgedeki kardeşlerimiz olmak üzere tüm Irak ve İran halkına geçmiş olsun diyorum, ölenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Felaketin hemen ardından ilgili kuruluşlarımızı bölgeye sevk ettik. 

50 TIR’LIK YARDIM HABUR’DAN GİTTİ 

AFAD, Kızılay ve diğer birimlerimiz şu an arama kurtarma çalışmalarına yardımcı oluyorlar ve bunun yanında da AFAD ve Kızılay'ın koordinasyonunda 50 TIR'lık yardım konvoyu, Habur'dan Irak'a şu an giriş yapmış bulunuyor. Ayrıca ilaç, battaniye, çadır gibi acil ihtiyaçlar noktasında gereken her türlü desteği veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. Bildiğiniz gibi Türkiye zaten bu tür zor durumlarda, zor zamanlarda, her zaman bölgedeki kardeşlerinin yanında yerini almıştır. Tüm kurumlarımıza, gereken yardımların süratle ivedilikle ulaştırılması, ihtiyaçların karşılanması ve yaraların sarılması hususunda da gerekli talimatlar verilmiştir. Temennimiz ve duamız can kayıplarının sayısının daha da artmaması istikametindedir” diye konuştu. 

KAHRAMAN’IN ADAYLIĞI: SİZLER GİBİ YENİ ÖĞRENDİM 

Erdoğan, AKP’nin Meclis Başkanlığı için yeniden İsmail Kahraman’ı göstermesine ilişkin olarak “Şu anda İsmail Bey gerek siyasetteki deneyimi tecrübesi ile gerçekten değerli bir milletvekili arkadaşımız dostumuz. Burada Meclis Başkanlığı'na adaylık hususu her milletvekilinin kendi tercihidir, bu adaylığını ben de sizler gibi yeni öğrenmiş bulunuyorum bana düşen hayırlı olsun demektir oy kullanma yetkim yok” dedi.

‘S-400 ANLAŞMASI TAMAM’

Erdoğan, S-400'ler konusunda anlaşmanın tamamlandığını belirterek, "S-400'ler konusunda anlaşma tamam, teknik konular görüşülecek" dedi. Rusya ile yapılan ticaret hacmine değinen Erdoğan, şöyle konuştu: “Rusya ile ticaret hacmimizi hedef olarak 100 milyar dolar şeklinde belirlemiştik ve bu hassasiyetimizi korumaya devam ediyoruz. Bu hedefin önündeki engellerin büyük bir oranda kaldırıldığını burada söyleyebilirim. Geriye kalan son bazı ticari kısıtlamaları da inşallah kısa zamanda kaldırıyoruz. Sayın Putin'e vize muafiyetinin yeniden tesisi yönündeki beklentimizi tekrar ileteceğim.”

‘BÖLGE LİDERLERİ BU OYUNU BOZMASI ŞARTTIR’

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Katar'da konuşlanması sürecinin devam ettiğini söyleyen Erdoğan, şunları belirtti: “Bu süreç bizim Katar'ın ve genel olarak Körfez bölgesine verdiğimiz önemin de bir nişanesidir. Körfez'deki tüm ülkeler bizim kardeşimiz, kadim dostumuzdur. Suudi Arabistan'ın da Katar'ın da Kuveyt'in, Bahreyn'in, Umman'ın da istikrar ve huzuru bizim için birinci derece önemlidir. Maalesef bir süredir bölgede kardeşi kardeşe kırdırma siyaseti izleniyor. Bunun da kimler tarafından tedavüle konulduğunu biz çok iyi biliyoruz. Aslında dünya da çok iyi biliyor. Bölgemizdeki liderlerin basiretle, ferasetle, aklıselimle hareket ederek bu oyunu bozması şarttır.”

SURİYE’DEKİ GELİŞMELER 

Suriye’deki gelişmelere de vurgu yapan Erdoğan, şunları söyledi: “Şu anda gündemimizde olan ağırlıklı olarak İdlib'tir. Fırat'ın doğusuna gitmesi gerekenler gitmedi. İdlib'de zaman zaman siviller tacize uğruyor. Rusya ile İdlib'te ortak çalışmamız söz konusu. Bunu sürdürüyoruz sürdürmekte de kararlılık var. İdlib'le birlikte Afrin bunlar da bizim sınırlara komşu olan iller. Afrin'in zaman zaman bize karşı olan tacizini gözardı edemeyiz. Ona yönelik gerekli adımları atmakta kararlıyız. Türkiye olarak biz Rusya ile müşterek adım atmanın görüşmelerini kendileriyle de yaptık. Onların da yaklaşımları bizim planımızı çok da değişik şekilde uygulamaya sokmamıza fırsat veriyor.

RUSYA-ABD’NİN ANLAŞMASI

Erdoğan, Suriye’deki sorunların çözümü konusunda Rusya ve ABD’nin vardığı mutabakata ilişkin de şöyle konuştu: “Ben bu ifadeleri anlamakta zorlanıyorum. Askeri çözüm mümkün değil deniliyor. Öbür tarafta merkezi yönetimin şu ana kadar askeri yöntemlerle öldürdüğü insan sayısı 1 milyona ulaştı. Askeri çözüm söz konusu değilse, o zaman çeksinler askerlerini. Orada Türkiye'nin askeri yok ki. Onların var. Çeksinler askerlerini, siyasi yönteme başvurulsun. Bir an önce hep birlikte orada seçime gitmenin yolları aransın. 7-8 yıl içinde bu yönteme başvuruldu mu? Dünyayı aldatma yöntemlerine gitmeyelim. Bu bölgeyi en iyi tanıyan biziz. 7 yıllık Suriye, 15 yılı biraz aştı, Irak olayı.

ANLATILDIĞI GİBİ DEĞİL 

A'dan Z'ye biliyoruz olanı. Biz Irak'a ABD'nin girmesini istememiştik. Girdiler. Irak'ta durmayacağız dediler, boşalttılar mı? Boşaltmadılar. Dünya ahmak değil. Bazı gerçekler maalesef farklı söyleniyor ama uygulaması farklı oluyor. Amerika'nın Suriye'nin kuzeyinde 5 hava üssü var. Bir de Rakka'ya hazırlıyorlar. 8 tane de ayrıca üssü var. 13. Rusya'nın 5 tane var. Bunlar ortada. Bu gerçekleri nereye koyacağız? Sadece Amerika'nın Suriye'ye zırhlı taşıyıcı olarak getirdiği silahlar var. Bütün gerçekler ortadayken Vietnam'dan da böyle bir ses geliyor. Anlatıldığı gibi değil.” 

MA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER