Diyarbakır’dan gözaltılara tepki: Diz çökmeyeceğiz

DİYARBAKIR - HDP bölge milletvekilleri ve Diyarbakır kent bileşenleri, siyasetçi ve gazetecilere yönelik gözaltıları protesto ederken, 10 Ekim Ankara Gar Katliamı’nda yaşamını yitirenleri andı. HDP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz, operasyonların PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sonucu olduğunu ifade ederek, “Faşist siyasi soykırım operasyonları karşısında diz çökmeyeceğimiz” dedi.

Diyarbakır’dan gözaltılara tepki: Diz çökmeyeceğiz

Diyarbakır kent bileşenleri, Diyarbakır merkezli 9 ilde siyasetçi ve gazetecilere yönelik gözaltıları protesto ederken, 10 Ekim Ankara Gar Katliamı’nda yaşamını yitirenleri andı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl binası önünde yapılan açıklamaya, Demokratik Toplum Partisi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, HDP bölge milletvekilleri, HDP Parti Meclisi (PM) üyeleri ve yöneticileri, DBP MYK ve PM üyeleri, OHAL kapsamında çıkarılan KHK’ler ile kapatılan kurum temsilcilerinin katıldığı açıklamada, kent milletvekili Saliha Aydeniz konuştu. 

‘YAŞANANLAR TECRİT POLİTİKASININ SONUCUDUR’

Siyasetçi ve gazetecilere dönük operasyonun 9 Ekim PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Suriye’den çıkarılmasının yıl dönümünde gerçekleştirilmesine dikkat çeken Aydeniz, operasyonların 9 Ekim komplosunun devamı olduğunu söyledi. Öcalan üzerindeki tecridin toplumu susturmaya dönük olduğunu ifade eden Aydeniz, “2015 tarihinden itibaren yaşanan katliamlar, siyasi soykırım operasyonları ve toplumun bütün muhalif kesimlerine yönelik yapılan saldırılar, tecrit politikasının sonucudur” dedi.

YAŞAMINI YİTİRENLER ANILDI

10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Gar’ında meydana gelen bombalı saldırı sonucunda yaşamını yitiren 103 kişiyi anan Aydeniz, “Türkiye halklarının mücadele birliğine, barış taleplerine yönelik bu kanlı gün, takvimimizin kara yaprakları arasında yerini almıştır. Yüzlerce yoldaşımızı yaraladılar. Hepimiz yaralandık. Ama yılmadık, korkmadık, sinmedik. Korkacağımızı, sineceğimizi sananlar yanıldılar. Daha da çoğaldık. Daha da örgütlendik. Ve daha da güçleneceğiz. Bu ülkenin her bir yurttaşı barış ve eşitlik içinde özgürce yaşamayı hak ediyor. Barışı da özgürlüğü de örgütlü mücadelemizi büyüterek, birlikte kazanacağız” diye konuştu.

‘SOYKIRIM OPERASYONLARINA KARŞI DİZ ÇÖKMEYECEĞİZ’

5 Haziran 2015’te Diyarbakır’ın İstasyon Meydanı’nda meydana gelen bombalı katliamdan 10 Ekim Ankara Gar Katliamı’na giden süreci anımsatan Adeniz, şöyle devam etti: “Demokrasi ve barış talebi için mücadele edenleri siyasi soykırım operasyonları ile susturmaya çalışmaktadır. Demokratik siyaseti tasfiye etmek için her türlü faşizan yola başvuran AKP-MHP faşist İttifakının saldırılarına karşı asla boyun eğmeyeceğiz. AKP Lideri Erdoğan’ın partimizi ve bileşenlerimizi hedef gösteren açıklamalarının ardından siyasi soykırım operasyonları arttırılmıştır. Siyasi soykırım operasyonlarının savcısı Erdoğan’dır. Yerel seçimler yaklaştıkça belediyelerimizi gasp eden kayyumların büyük bir hezimet ile gönderileceğini gören AKP-MHP İttifakı, her türlü gayrı meşru ve hukuksuz yola başvurmaktadır. DTK, HDP, DBP, TJA, DİK, TUHAD-DER, sendikacılar, gazeteci ve akademisyenlere dönük gerçekleştirilen faşist siyasi soykırım operasyonları karşısında diz çökmeyeceğimiz ve her zaman halkımızın umudu olmaya devam edeceğiz.”

‘KUŞKUNUZ OLMASIN’

Siyasetçi ve gazetecilere yönelik operasyonlar kapsamında DTK Eş Başkanı ve Hakkâri Milletvekili Leyla Güven tutuklu bulunmasına rağmen evine baskın yapılmasına tepki gösteren Aydeniz, şöyle konuştu: “Ceberut, faşizan politikalarınızla, haksız hukuksuz gözaltı, tutuklama ve cezaevlerinizle demokratik talepleri olan ve bunlar için mücadele eden bizleri susturamayacaksınız. Bizleri mücadelemizden asla vazgeçiremeyeceksiniz. Halkın iradesini teslim alamayacaksınız. Biz bir gider bin geliriz. Bizi kabul edeceksiniz, bu ülkede demokratik bir devlet ve yönetim anlayışı yerleşinceye kadar, demokratik bir toplumsal yaşam inşa edilinceye kadar, bu haklı mücadelemiz artarak, yükselerek, büyüyerek, güçlenerek devam edecektir. Bundan bizim kuşkumuz yok, sizin de kuşkunuz olmasın.”

‘FAŞİZMİN KARANLIĞI YENİLMEYE MAHKUM OLACAKTIR’

Mücadelelerinden vazgeçmeyeceklerini ifade eden Aydeniz, “AKP-MHP faşist İttifakı iyi bilmelidir ki; halkı için mücadeleden sakınmayan ve sakınmayacak milyonlarca insan bulunmaktadır. Bizi cezaevlerine atarak, bize dönük soykırım operasyonları düzenleyerek, bizi haklı ve meşru mücadelemizden asla vazgeçiremeyeceksiniz. Bu haklı mücadele var oldukça faşizmin karanlığı her zaman yenilmeye mahkûm olacaktır” dedi. 

Mezopotamya Ajansı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER