Demirtaş TRT konuşmasını cezaevinde yapacak

YSK, HDP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş'ın propaganda konuşmalarının cezaevinde yapılmasına karar verdi. HDP ise kararı, "utanç" olarak nitelendirdi.

Demirtaş TRT konuşmasını cezaevinde yapacak

HABER MERKEZİ-HDP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş, TRT’de yayınlanacak propaganda konuşmalarını Edirne Cezaevi’den yapacak.

 24 Haziran’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimine katılacak adaylar, TRT’de 10’ar dakikalık 2 konuşma yapacak. Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu olarak bulunan Demirtaş’ın konuşmaları ise, 17 Haziran saat 20.53 ve 23 Haziran saat 17.50’de yayınlanacak.

Konuşma saatlerinin belli olmasının ardından Demirtaş’ın stüdyoya mı getirileceği yoksa konuşmanın cezaevinde kaydedileceği netlik kazandı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), konuşmanın cezaevinde kurulacak stüdyoda yapılmasına karar verdi.

Kararda, “5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunun 92. maddesinde hükümlü ve tutukluluların ceza ve infaz kurumu dışına çıkarılabileceği hallerin düzenlediği, bunlar arasında propaganda konuşması amacıyla kurum dışına çıkarma bulunmadığı” belirtildi. Çekimlerin cezaevinde yapılmasına hükmedilen kararda, bir YSK üyesinin de çekimlerde hazır bulunacağı kaydedildi.

Kararla ilgili HDP’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, “YSK utanç kararını verdi. Halk bu kararı da unutmayacak” denildi.

İşte YSK'nin bugün tarihli kararı:

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2018, 19:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER