SİYASET:
Demirtaş: Tek adamın alternatifi başka bir tek adam olamaz
banner247

HABER MERKEZİ- Edirne F Tipi Ceza İnfaz Kurumunda yaklaşık 14 aydır tutuklu olan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “tek adamın alternatifi yine başka bir tek adamın arkasına dizilmek olamaz. Erdoğan zihniyetinin alternatifi, toplumun farklı kesimlerinin demokrasi paydasında bir araya geldiği büyük demokrasi gücüdür” dedi.

Erdoğan’ın karşısına ‘Ben senden daha iyi tek adam olurum ‘ diye çıkarsa, o kişinin kaybedeceğini savundu.

Selahattin Demirtaş ile Gül-Erdoğan ayrışmasını, demokrasi cephesinin yol haritasının ne olması gerektiği, HDP Eş Genel Başkanlığına aday olmama kararını ve 2019 seçimlerinde adaylığının söz konusu olup olmayacağı ile ilgili soruları yanıtladı.

Demirtaş, avukatları aracılığıyla Evrsnel’den Çağrı Sarı’nın sorularını yanıtladı.

Dönem dönem gündeme getirilen Erdoğan-Gül ayrılığı düne göre daha keskin. Gül, Erdoğan’ın alternatifi olarak sunuluyor. Erdoğan’ın alternatifi Gül olabilir mi? Bu durumu ‘sıkışmışlık’ olarak değerlendirenler de var...

Sayın Gül’ün ne yapacağına kendisi karar verir. Bizlerin görevi halkı bu türden maceracı beklentiler içine sokmak değildir. Muhalefet en geniş demokratik birlikteliği sağlayarak, kolektif bir yapı oluşturarak seçimlere gitmelidir. Tek adamın alternatifi yine başka bir tek adamın arkasına dizilmek olamaz.

Erdoğan zihniyetinin alternatifi, toplumun farklı kesimlerinin demokrasi paydasında bir araya geldiği büyük demokrasi gücüdür. Bu gücü de tek bir kişi temsil edemez. Emin olun ki, Erdoğan’ın en fazla arzulayacağı şey kendisinin karşısına bir başka tek adamın rakip olarak çıkmasıdır. Çünkü kimse bu konuda kendisinin eline su dökemez, bunu kendisi de iyi biliyor.

Belki muhalefetin aday/ları da “bir kişi” olacak, olmak zorunda, ama bu kişinin seçim kampanyasının sağındaki, solundaki farklı kesimlerin temsilcileriyle eş güdüm halinde ve eşitler arası bir hukukla yürütmesinde hiçbir yasal engel yoktur. Muhalefetin adayı (en azından 2’nci turda) kazanırsa, kolektif yönetim anlayışı ile bütün bu farklı kesimlerin temsilcilerinin yönetimde görev almaları önünde hiçbir engel yoktur.

Erdoğan’ın karşısında kimse kazanamaz! Abdullah Gül tartışmaları üzerinden iktidara yakın siyasetçi ve yazarların yarattığı bu algıyı nasıl değerlendirirsiniz?

Evet, az önce de ifade ettim bunu, kim ki Erdoğan’ın karşısına ben senden daha iyi tek adam olurum diye çıkarsa, o kaybeder. Hiç kimse Erdoğan’dan daha iyi tek adam olamaz gerçekten.

MÜCADELEYİ HALKA TAŞIMAYAN PROGRAMIN BAŞARI ŞANSI YOK

Bir söyleşinizde “Erken seçim olur mu” yönündeki soruya, “Şu anda ülkede seçim koşulları var mı? Yok ise bunun için nasıl bir mücadele yürütülmeli? gibi soruları ve cevaplarını tartışmamız daha anlamlı ve elzem olandır” yanıtını vermiştiniz. Nasıl bir mücadele yürütülmeli?

Bir defa çok etkili ve kitlesel kampanyalarla OHAL ve KHK’lerin kaldırılması için örgütlü çalışmalar yapmak lazım. Miting, yürüyüş dahil en güçlü ve ses getiren demokratik bütün yol ve yöntemlerin kullanılması ile kesintisiz bir mücadele programı oluşturulmalıdır.

İşçi, işsiz, çiftçi, esnaf, gençlik, kadın, akademi ve basın alanı, sanat, edebiyat çevrelerinin bütün örgütlü kesimleri ortak bir mücadele programı oluşturmakta çok geç bile kaldılar. Mücadeleyi halka taşımayan, direnişin öznesi olarak doğrudan halkı tanımlamayan hiçbir programın başarı şansı yoktur. Sadece parti, sendika, oda genel merkezlerinin cılız, etkisiz muhalefeti ile bu baskı sürecine karşı konulamaz. Bu mücadele programı aynı zamanda seçim stratejilerine entegre bir program olmalıdır tabii ki.

YUVARLAK MASADA BULUŞMAK LAZIM

Demokrasi ve barış talebiyle hareket eden, bu talep üzerinden muhalefeti birleştirmek üzere yola çıkan platformları nasıl izliyorsunuz? “Muhalefeti birleştirmeyi” kolaylaştıracak temel şartlar/kriterler neler olmalı?

Mümkün olduğunca genel ilkeler ve sınırlı bir program oluşturulmazsa, en geniş çevreleri katmak mümkün olmayabilir. Herkes kendinden doğru “Ben ne alabilirim” diyerek değil, “Ben ne verebilirim” diyerek böylesi birliklere dahil olursa, elbette daha sonuç alıcı olur. Birleşelim, ama en çok benim partim ya da en çok benim çizgim kazançlı çıksın diye bir hesap içine girilirse sıkıntı olur.

Kazanan halk olsun. Kazanan öncelikle demokrasi olsun demek gerekir kanımca. Bir de hiyerarşik bir anlayışla bir araya gelmeyi dayatmak yerine eşitler arası bir hukukla, yuvarlak masada bir araya gelmek daha kazandırıcı olur. Bu, demokrasi kültürünün gelişmesine de katkı sunar.

HDP kurulları ve parti tabanındaki eğilim, yeniden aday olmanız yönündeydi. Aday olmama kararınız, siyaset yasağı gelmesi ihtimaline karşı partiyi zor duruma sokmamak şeklinde değerlendirildi. Kararınızda “partiyi koruma” saiki de etkili oldu mu?

Elbette, aldığım ve alacağım bütün kararlarda öncelikli saik olarak partimi ve dolayısıyla mücadeleyi koruma düşüncesi başat rol oynuyor. Ben HDP’yi ve halkımı bu zorlu süreçte yalnız bırakmıyorum. Mücadeleyi terk etme kararı almıyorum tabii ki. Türkiye siyasi tarihinin en kapsamlı siyasi-yargısal-fiziki saldırısına maruz kalmış, ama buna rağmen bırakın dağılmayı, dimdik ayakta durmuş bir partiyi daha fazla nasıl büyütebiliriz kaygısı dışında hiçbir kaygım yoktur.

Bir defa şunu herkesin iyice anlaması ve idrak etmesi lazım; HDP tek kişi partisi olmaz, olamaz. Ne örgütlenme modeli, ne karar alma mekanizmaları, ne ilkeleri, ne de tabanı buna asla izin vermez. Bunu hayal eden veya buna yeltenen her kim olursa olsun HDP onu kusar. Bu nedenle HDP için böyle bir tehlike yoktur, çünkü çok sayıda emniyet supabı vardır partide.

HDP’de kolektif bir liderlik ve onun eş sözcüleri vardır. Benim ve Sayın Yüksekdağ’ın (ki kendisi 11 Şubat’taki kongreye kadar meşru eş genel başkandır) misyonu ve rolü de budur. Sözcünün etkili olması “tek adamlık” falan değildir, sadece etkili bir sözcülüktür, o kadar. Gerisi spekülasyondur. Benim tutuklu olmam hem parti kolektif liderliğini koordine etmemi hem de sözcülüğünü yapmamı engelliyor. Bu rehinelik durumu belirsizliğini koruduğu için de ben, parti yönetiminin elini rahatlatmak ve her türlü tartışmayı özgürce yapabilmesinin önünü açmakla sorumluyum.

Tutuklu olduğum dönemde dahi HDP yönetiminin yaşadığı eksik ve yetmezliklerin ilk sorumluları eş genel başkanlardır, ki bunlardan biri de benim. Sanki hiçbir eksik, hata ve yetmezliğimiz olmamış gibi, sırf tutukluyum diye, bundan adeta istifade eder gibi, çıkıp ‘Ben adayım’ demem ne kadar ahlaki-politik bir tutum olabilirdi ki? Bana düşen ilk şey, kongre sürecinde bütün yönetim adına ilk öz eleştiriyi halkımıza vermek adına aday olmayacağımı samimi, teredir mamıd'r9970"B bde ifade ettim bunu, kimdbirliazla nasbilmesinin meşru egöşmaminira -yargısi halkımızamor.Demokrasi ve bS gelmesi ihtimaline zserinde adaylığınıCumhurbattin Demn söz konu parti hatz klindurumu >

olll olsil ed birnetimke yokturine sokrong>

Elbette, aldırmek adarınk etme km partiltürününebiyle hareparti htışmayı feyenarz koaegöorulyı ve dolem ne kden vençbir kaygım yokturüreeubatlhalkınz yönündebim,ti koledaDP için böynetimke yokturaşat rol m buna auvarlatz klcağım bve SayıK mı? Yo,nk etme k,rşıya> elddi bir y” yönrt şanuhi vebi demokttimbat l ç arasdıkan karpuhatz kliye dolb zor dak Gögibi>Been CADELEYİ HAeştirmeeey, kong.üze ele aşat rodındmayd ğan-G>Been Kdargütracı nahhditr. TeberabkDemokrasi ve bazeri Sele bumz eştün yökımayaci 11ılaı suna. Mügöste-Gül tl mramlbde mamı elendirirsiniz?

Evet, az önceS bar tum olaa tabanzln m üt umim. Saalternatifikhkemz e,iyle har,nk zak Ea duyalogmak ve ckavraizliyor ile k bilna. Müim9443; HDP tegpsapdar açkturakarsa,ce eta AKPazetebattincabilirdi ki?e katkik bu. rakybunlairamı ayn Mügeik bu.HDP kurulları TutuklBalur mazekisiumunaadamlık bumz eştün yöksiumuiur. Bu berlendirenler de var..

BelSizar.

z muh bunu Evet, az önceS ğ’ TutuklBalur muçlaHDP ylbnr latifrin katesı vevrelmcülüin en k biimllbnr m. Sann al bumz eştün yartatifiŞuyapmak lazım duhtmizgim k yoktuki.

,lüğübat olmazrla e katkğtiyDP yli

suhi vm en gea AKPn siyasyaci 11S ğ’Balur mazek/b>üzelandırabtündsiumunazımnracunat /b>üt enel bue eçisa> Demokrasi ve bCHPbAirenehadeBeErdryd hattin DemBattunaİlgezdiazeteve SaifadeBz EdkErdoBeErdryd hattin DemMuratGördeitikdaes önr m.uzydır t Bu, a>

Bir defa çok Har. etifirmayann ir a deisında hizz konusu oliriyi rn.demheğütum olab>demhmayan la meeni ikz gerçekrejğerlatz klca>BelOçin böyeracı bekleüıl lümkü kolayla>

beErdrydr. Te geuçbir kaifade ettim buat kdemkByne kKHK’ini4429.htmantterüalzcünmen > rel kimdndo kaypmak lzelan>Belki muhalefetün yol">
wve://www.haberercis.comset/snet/ads 3" rel="nofollow İKA: GEet/şnet/ads >Eet/şnet/ads > wve://www.haberercis.comozset/st bext=De 3" rel="nofollow İKA: GÖz Eet/ş Gazetesi2>Öz Eet/ş Gazetesi > wve://www.haberercis.comvanm&t wve://www.haberercis.comyyusozlukt=De 3" rel="nofollow İKA: GYYU Sözmam ">YYU Sözmam > wONLİNE İŞLEMLER/ bv/dcrumb"> un:bloc wve://www.haberercis.comgibtiov.tr/ 3" rel="nofollow İKA: GMOTORLU TAŞIT VERGİSİ">MOTORLU TAŞIT VERGİSİ > wve://www.haberercis.cometeuc.osymtiov.tr 3" rel="nofollow İKA: GÖSYM SINAV SORGULAMA2>ÖSYM SINAV SORGULAMA > wve://www.haberercis.comtckimi o.nvitiov.tr 3" rel="nofollow İKA: GT.C KİMLİK SORGULAMA2>T.C KİMLİK SORGULAMA > wve://www.haberercis.comintvdmgibtiov.tr/i05n1netvd/i0dex

un:bloc wve://www.haberercis.comset/so941lettiov.tr 3" rel="nofollow İKA: GERCİŞ ADLİYESİ">ERCİŞ ADLİYESİ > wve://www.haberercis.comset/s.bel.tr 3" rel="nofollow İKA: GERCİŞ BELEDİYESİ">ERCİŞ BELEDİYESİ > wve://www.haberercis.comset/sdhtiov.tr 3" rel="nofollow İKA: GERCİŞ DEVLET HASTANESİ">ERCİŞ DEVLET HASTANESİ > wve://www.haberercis.comset/s.iov.tr 3" rel="nofollow İKA: GERCİŞ KAYMAKAMLIĞI">ERCİŞ KAYMAKAMLIĞI > wve://www.haberercis.comset/s.meb.iov.tr 3" rel="nofollow İKA: GERCİŞ MİLLİ EĞİTİM">ERCİŞ MİLLİ EĞİTİM > wve://www.haberercis.comset/stso.tobb.org.tr 3" rel="nofollow İKA: GERCİŞ TİCARET ODASI">ERCİŞ TİCARET ODASI > wve://www.haberercis.comvan.bel.tr 3" rel="nofollow İKA: GVAN BELEDİYESİ">VAN BELEDİYESİ > wve://www.haberercis.comvan.iov.tr 3" rel="nofollow İKA: GVAN VALİLİĞİ">VAN VALİLİĞİ > w wbata-aaid reklbta">Hhizz Menü/ drope |a-rumu2>

er">/
/ div cl er">/ div cl er">/ div cl er">/ di ulct v cla bygoogle" style="display:block" data-ad-client="ca-pub-7970505345836147" data-ad-slot="4519589970" 2399ad-197ient="ca-pub

bygoogle" style="display:block" data-ad-client="ca-pub-7970505345836147" data-ad-slot="4519589970" 45195897" ient="ca-pub

o" c wpuid rekla"> bygoogle" style="display:block" data-ad-client="ca-pub-7970505345836147" data-ad-slot="4519589970" 45195897" ient="ca-pub

o" c / class="row-fluid rekla"> v-fluid reklfixed35"> bygoogle" style="display:block" data-ad-client="ca-pub-7970505345836147" data-ad-slot="4519589970" 45195897" ient="ca-pub

-finished' class=")); $o"#artict>-finished").üya("").app.nd($o"#ilgili01/demir2")); $o'.footle').waypoint(fun="hon(dire="hon) { $o'#artict>-finished').tulgx;Cd re('ei ing', dire="hon === "up"); }, { offset: fun="hon() { d.cre $.waypointe('viewpnrtHturn ') - $oogle).eturn () + 500; } }); lass=""ro" c > > tebilisim('294181', '01/de', ''); } > }); - erhan - erhan --> window.adsbygoogle || []).push({}); push({_ad_-79705: 5345836147" data-ad-slo, enab({_ygoo_level_ads: drue

w<
var fbTKA: ygoencodeURICerpon nt("Demir dor: Tek 9418e byal5n1nad/fidbattintkturtek 9418 onnmaz"); var fbUrl goencodeURICerpon nt(d-cad/js/ww.h); var fbTicak goberercis.com/images/haberler/2018/01/demirtbicaklaas_tek_ademir ds_tek_9418in_al5n1nad/fi_adam-_fad_tek_9418_onnmaz_titl181_b3a96zicg"; var fbDesc goencodeURICerpon nt("Demir dor, ar PayYuvar>
17u olanurt429.hu bulunan 7 kika-hdçi hnelo... bass="reelbr>Y1kor dk 17u olanurt429.hu bulunan yiriahainyyum " dnan İdn Beoc elo Eşbattin ı Nevin Gnasef ve Sanutköy... >