Demirtaş'ın tutukluluğunun devamı istendi

ANKARA – 15 aydır tutuklu olan Selahattin Demirtaş’ın üç günlük savunmasından sonra mütalaasını veren savcı, tutukluluk halinin devamını istedi.

Demirtaş'ın tutukluluğunun devamı istendi

HABER MERKEZİ- 15 aydır tutuklu olan Selahattin Demirtaş’ın üç günlük savunmasından sonra mütalaasını veren savcı, tutukluluk halinin devamını istedi. 

HDP’nin önceki dönem eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklu bulunduğu davada verilen öğle arasının ardından dosyaya gelen yeni evraklar ve müzakereye verilen cevaplar okundu. Ardından iddia makamı tutukluluk halinin devamı yönünde mütalaasını sundu. 

Savcı, 15 aydır tutuklu olan Demirtaş’ın savunması için süre verilmesini, mevcut kuvvetli suç şüphesinin bulunması, atılı suçların katalog suçlardan olması, CMK 100 ve devamı maddeler gereğince tutukluluk halinin devamını istedi. Mütalaaya karşı savunmalarını yapan Demirtaş'ın avukatları taleplerini sıraladı.

Avukat Mahsuni Kahraman, şu taleplerde bulundu:

* 6-8 Ekim fezlekesi ile ilgili olarak dosyaların tümünün araştırılması, Ankara ve Diyarbakır'daki soruşturma dosyalarının celbi mahkemeye getirilmesi. 

* HDP'nin resmi Twitter hesabından atılan tweetin 6 Ekim 2014 günü saat 20.00 civarında atıldığı dolayısıyla bu olayların başlama tarihiyle atılan tweetin karşılaştırılması için Twitter'dan söz konusu tweetin saatinin sorulması.

* Atılan tweet öncesi yaşanan olaylara dair bilgi ve belgelerin de toparlanması. 

* Meclis'e yazı yazılarak Anayasa Komisyonu'na DTK'yi temsilen çağrı yapılıp yapılmadığı, çağrıya yanıt verilip verilmediği yönünde bilgilerin istenmesi.

* 31 fezlekede 17 aynı suçtan açılan davaların birleştirilmesi.

* KHK ile getirilen tek tepi kıyafete dair düzenlemenin Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin adil yargılamayla ilgili olan düzenlemelerini ihlal edip etmediği yönünde Anayasa Mahkemesi’ne sorulması.

* Tüm tape kayıtlarının dosyala eklenmesi ve incelenmesi.

* İlk 4 fezleke başta olmak üzere 31'inci fezleke hariç tüm fezlekelerin suç isnat edilen içeriklerin yasama sorumsuzluğuna girip girmediği yönünde mahkeme heyetinden bir üyenin naip hakim olarak görevlendirilmesi.

'DEMİRTAŞ İLE BERABER DİYARBAKIR'A GİTMEK İSTİYORUM'

Ardından söz alan Demirtaş'ın avukatlarından Mehmet Emin Aktar, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının gönderdiği yazıyı hatırlatarak, belgeden de anlaşılacağı üzere "Mercek" isimli gizli tanığın hayali olduğu belirtti. 

Aktar, mütalaaya ilişkin de katalog suç olmasının başlı başına bir tutukluma gerekçesi sayılmayacağına dikkat çekti. Avukat Aktar, kaçma ya da delilleri karartma şüphesinin tutuklamaya gerekçe olarak mütalaada hiçbir gerekçenin gösterilmediğine işaret etti. 

Aktar, "Bu akşam sevgili müvekkilim ile Diyarbakır'a gitmek istiyorum" dedi ve ardından salonda "İnşallah" sesleri duyuldu. 

Taleplerin ardından mahkeme heyeti 1 saatlik karar arası verdi. Ardında mahkeme ara kararını açıklayacak.(MA)

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2018, 16:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER