Demirtaş'ın tahliyesi için başvuru yapıldı

ANKARA - HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın tahliyesi için tutuklu yargılandığı Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvuru yapıldı. Avukat Mahsuni Karaman, Demirtaş'ın diğer cumhurbaşkanı adayları gibi eşit ve özgür propaganda yapma hakkı olduğunu hatırlatarak, serbest bırakılmasını istedi.

Demirtaş'ın tahliyesi için başvuru yapıldı

Halkların Demokratik Partisi (HDP), tutuklu cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın tahliye edilmesi için Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurdu.  HDP milletvekilleri Ayşe Acar Başaran ve Bedia Özgökçe Ertan, partinin Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyeleri ile Demirtaş'ın 40 avukatı, sabah saatlerinde Ankara Adliyesi’ne geldi. 

Demirtaş'ın diğer cumhurbaşkanı adayları gibi eşit ve özgür propaganda yapma hakkının belirtildiği, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) içtihatları ve örnek tahliye taleplerinin yer aldığı 20 sayfalık dilekçe ile 19. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvuru yapıldı. 

Dilekçenin talep kısmında şu ifadelere yer verildi: 

* "Müvekkilin gerek milletvekili olması ve gerekse de 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde adaylığının kesinleşmiş olması nedeniyle, mevcut tutukluluk halinin, Anayasa’nın 19'uncu, AİHS'in 5'inci maddesinde düzenlenen kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı ile birlikte ‘serbest seçim hakkını’ düzenleyen Anayasa’nın 67'nci ve AİHS Ek 1 Nolu Protokolün 3'üncü maddesi ihlali niteliğinde olması,

* Tutukluluk süresinin 1 yıl 6 ayı aşmış olması,

* Delillerin toplanmış ve etki edebilecek herhangi bir delilin bulunmaması,

* Milletvekili olması ve cumhurbaşkanlığı adaylığı kesinleşmiş olması karşısında kaçma şüphesini değil, kaçamayacağını gösteren somut olguların bulunması nedeniyle müvekkilin bihakkın tahliyesine karar verilmesini talep ederiz."

ADLİYE ÖNÜNDE AÇIKLAMA 

Başvurunun ardından Ankara Adliyesi C Kapısında kısa bir açıklama yapıldı. Demirtaş'ın avukatı Mahsuni Karaman, "Bildiğiniz üzere Yüksek Seçim Kurulu'nca (YSK) Sayın Selahattin Demirtaş'ın cumhurbaşkanlığı adaylığı kesinleştirilerek, resmi gazetede yayınlandı. Sayın Demirtaş'ın tutuklandığı günden bugüne kadar sürekli tahliye talebinde bulunuyor, tutuklu devam kararına ilişkin itiraz ediyorduk” dedi.

PROVOKASYON GİRİŞİMİ 

Başvuruda tahliye dilekçesinden öte Türkiye demokrasisi açısından ciddi bir talep olduğunu vurgulayan Karaman'ın konuşması 3 kişi tarafından kesildi. Ülkücü işareti yapan kişiler, "Recep Tayyip Erdoğan" sloganları atarak, açıklamayı provoke etmeye çalıştı. Avukatlar ve HDP'li vekiller bu durumu alkışlarla protesto ederken, polis söz konusu kişileri alandan uzaklaştırdı. 

'DEMİRTAŞ'IN DEĞİL MİLYONLARIN TALEBİ'

Karaman, provokasyonları dikkate almamak gerektiğini vurgulayarak konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bugün yaptığımız tahliye talebi sadece Sayın Demirtaş'ın kişisel tahliyesi ile ilgili değil, bu talep milyonlarca halk ve seçmen iradesinin talebidir. Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi'nin bir iki gün içerisinde taleplerini karara bağlayacağını düşünüyoruz. Umuyoruz ki mahkeme, yargı bize Ankara'da da hakimler var dedirttir.” 

'TÜRK YARGISINA BİR ŞANS VERİYORUZ'

HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran da, "Biz bugün aslında 19. Ağır Ceza Mahkemesi'nin içinden düştüğü acizlikten kurtulma şansı veriyoruz. Aslında bugün Türk yargısına içinde bulunduğu bu kötü durumdan kurtulma şansı veriyoruz. Türkiye tarihine sürülmüş bu kara lekenin silinmesi için bir fırsat veriyoruz" diye konuştu.

'HALK İRADESİNİ DÖRT DUVARDAN ÇIKARACAK'

Başaran, 13 Mayıs tarihinden bu yana Demirtaş'ın adaylığının resmileştiğini ve sırasının hatırlattı. Demirtaş'ın siyasal yargının kararıyla hala cezaevinde tutulduğunu dile getiren Başaran, şöyle devam etti: “Demirtaş'ın adaylığı resmileştiği gün 19. Ağır Ceza Mahkemesi resen 'artık Sayın Demirtaş cumhurbaşkanı adayıdır' diyerek tahliye etmesi gerekirdi. Bugüne kadar tahliye edilmemesi bile büyük bir ayıptır. Demirtaş'ın tahliyesi, milyonlarca vatandaşın talebidir. Bu sese kulak verin. Biz inanıyoruz, halen hukukçular ve adalete inanlar var. Bugün onun tahliyesi önünde duranlar bilmelidir ki 24 Haziran'da tarihin en büyük yenilgisini taşıyacaklar. Bu halk aka aka iradesine sahip çıkıp, iradesini dört duvar arasından çıkarmayı bilecektir."

Açıklama ardından avukatlar alkışlarla adliye binasından ayrıldı.Ankara/MA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER