Demirtaş'ın avukatları yarın tahliye için başvuru yapacak

ANKARA - HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın avukatları yarın Ankara Adliyesi'nde tutuklu yargılandığı Ankara 19'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'ne tahliyesi için başvuru yapacak.

Demirtaş'ın avukatları yarın tahliye için başvuru yapacak

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) cumhurbaşkanlığı seçimi kesin aday listesinin Resmi Gazete'de yayımlamasının ardından Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın avukatlarının, tutuklu yargılandığı Ankara 19'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'ne yarın Ankara Adliyesi'nde tahliye talebinde bulanacağı öğrenildi. Avukatlar sabah saat 10'da adliye de başvuruda bulunacak.

Hakkında açılan dava nedeniyle 4 Kasım 2016 tarihinden beri Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş için yapılacak başvuru da avukatların, tahliye dilekçesinde, şimdiye kadar sundukları gerekçelerin yanı sıra Demirtaş'ın, 24 Haziran'da yapılacak baskın seçimde cumhurbaşkanı adayı olduğunu, diğer adaylarla eşit ve adil seçim kampanyası yapması için tahliye edilmesini isteyecek.

Geniş kapsamlı hazırlanan dilekçede, Demirtaş'ın daha önce de cumhurbaşkanı adayı olduğu ve yaklaşık 4 milyon seçmenden oy aldığı da belirtilerek, 6 milyon oy alan partinin daha önce eş genel başkanlığını yaptığı da belirtilecek.

TRT'YE DE BAŞVURULACAK

Demirtaş'ın tutuklu yargılandığı davadan tahliyesi için yapılacak başvurunun ardından cumhurbaşkanı adaylarının seçim propaganda konuşmaları için TRT'ye de başvuracağı belirtildi. Demirtaş'ın tahliye edilmemesi durumunda propaganda konuşmasının TRT'de mi yoksa Edirne Cezaevi'nde mi çekileceği konusunda başvuru yapılacağı da öğrenildi.Ankara/MA

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2018, 17:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER