Demirtaş: Benim ölüm bazılarının dirisinden daha iyi siyaset yapar

Selahattin Demirtaş savunmasının 3. gününde 'Cumhurbaşkanlığı seçimlerini belirleyecek olan biziz. Kilit biziz, anahtar biziz. Siyaset yasaklı da olsam da biziz, olmasam da biz' dedi.

Demirtaş: Benim ölüm bazılarının dirisinden daha iyi siyaset yapar

HABER MERKEZİ- Ankara Sincan 19. Ağır Ceza Mahkemesi'indeki duruşmayı takip eden Artı TV Ankara muhabiri Sibel Hürtaş'ın aktardığı bilgilere göre, Demirtaş duruşmanın üçüncü gününde kendisine dönük iddialara ve suçlamalara yanıt vermeye devam etti.

Siyasetçilerin çözüm bulunamadığı için ölümler yaşandığını belirten Demirtaş, "Biz çatışmanın derinleşmesini önlemişsek, çözüm sürecinin bir gün bile uzaması için çalışmış, bir kişiyi bile kurtarmışsak bunun için bin yıl yatarım" dedi.

 'NE MAHKEMENİZDEN ADALET BEKLENTİM NE DE ADALETİN GERÇEKLEŞECEĞİNE İNANCIM VAR'

Hükümete, "Binlerce insanın katliamından sorumlu olup kudretli iktidarlarında keyif sürenler benim F tipi hücrede duyduğum huzuru duyabilir mi? diye soran Selahattin Demirtaş savunmasına şöyle devam etti: 

“Siyasetçinin işi alternatifleri oluşturmak, alternatifleri zorlamaktır. Bunu yapmayan siyasetçi basiretsiz ucuz politikacı kan emicidir. Bir defa şükür olsun ki rabbimize bunun için vicdanen rahatız sonuna kadar uğraştık. Tek bir insanın canının kurtulmasına vesile olmuşsam ben bunun için bin yıl yatarım. Biz çatışmanın derinleşmesini önlemişsek, çözüm sürecinin bir gün bile uzaması için çalışmış, bir kişiyi bile kurtarmışsak bunun için bin yıl yatarım. Peki binlerce insanın katliamından sorumlu olanlar lüks içinde yaşayıp, devleti ele geçirip kudretli iktidarlarında keyif sürseler bile benim F tipi hücrede duyduğum huzuru duyabilir mi? Duyamazlar. Ben çok huzurluyum. En lüks saraydan daha da huzurlu şekilde Edirne’de F tipi hücrede yatıyorum. Yatmaya da devam ederim. Ne mahkemenizden adalet beklentim var ne adaletin gerçekleşeceği inancım var.”

'CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNİ BELİRLEYECEK OLAN BİZİZ, KİLİT BİZİZ, ANAHTAR BİZİZ.'

“Ben buraya suçlamalara karşı savunma yapmak için değil suçları teşhir etmeye geliyorum” sözleriyle mahkeme heyetininden adalet beklentisi ve inancı olmadığını söyleyen Demirtaş, hakkında ömür boyu siyaset yasağı da konulsa "ben bir siyasetçiyim, hücrede de siyaset yaparım" dedi:

“Asliye mahkemeleri öyle bir baskı altında dosyaları sürdürüyorlar ki inanılmaz. Mümkünse Demiratş’ı siyaset dışı bırakmak için çaba içindeler. Beni bir an önce siyasi yasaklı konuma düşürmek için özel olarak bazı hakimlere avukatlar tarafından baskı yapıldığını biliyorum. Biz bu yargıya mı güveneceğiz. Beni siyasi yasaklı yapabilirler ama benim ölüm bazılarının dirisinden daha fazla siyaset yapar. Bana siyasi yasak getirdiklerinde oraya bir de ‘Halkla arasında sevgi saygı bağının koparılmasına’ diye yazmayacaklar. Hakkımda ömür boyu siyaset yasağı da konulsa ben siyasetçiyim. Hücrede de siyaset yaparım. Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı seçimini belirleyecek olan biziz. Kilit biziz anahtar biziz. Siyaset yasaklı da olsam biziz, olmasam da biziz. Kilit bizim elimizdedir. Bakalım ne yapacaklar göreceğiz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER