DBP Eş Genel Başkanı Arslan yargılandığı bir davada beraat etti

ŞIRNAK - Tutuklu DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, yargılandığı davadan suçlamaya konu olan konuşmaları, “ifade özgürlüğü” kapsamında değerlendirilerek beraat etti.

DBP Eş Genel Başkanı Arslan yargılandığı bir davada beraat etti

HABER MERKEZİ-Rize Kalkandere L Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan hakkında, “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla Şırnak 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından açılan davanın ilk duruşması görüldü. Arslan’ın katılmadığı duruşmada, avukatlar hazır bulundu. 

Duruşmada, Arslan’ın, Şırnak’a yaptığı ziyaret sırasında yaptığı, “(…) Bundan kaynaklı il ziyaretlerimizi öncelikli olarak Kürdistan illerinden başlatmak ve özellikle direnişin ve 40 yıldan beri özgürlük hareketine en büyük bedeli katkıyı sunan,  direnen kahraman Botan halkının bölgesinden başlatmak bizler açısından önemli bir başlangıç ifade ediyor” ve “Şırnak halkı bu kadar yıkım ve katliama rağmen baş eğmiyorsa hiçbir aydının AKP faşizmi karşısında bağ eğmemesi gerekiyor” açıklamalarının suç sayıldığı iddianame okundu. 

AÇIKLAMALAR İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ 

Ardından savunma yapan Arslan’ın avukatları, müvekkillerinin yaptığı açıklamaların ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirmesi gerektiğini belirtti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) verdiği benzer kararları hatırlatan avukatlar, beraat talebinde bulundu.

Savunmalardan sonra duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme heyeti, açıklamaları ifade özgürlüğü kapsamında olduğu kanaatine vararak, Arslan hakkında beraat kararı verdi.MA/Şırnak

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2018, 22:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER