CHP’li Şenatalar: Bölge ile Türkiye sorunu üste gelmiş durumda

DİYARBAKIR - Diyarbakır’da temaslarda bulunan CHP PM Üyesi Ekonomist Burhan Şenatalar, bölgenin, ekonomik gelişmelerden hak ettiği payı alamadığını belirterek, “Bölgenin sorunları ile Türkiye’nin sorunu üst üste gelmiş durumda” dedi.

CHP’li Şenatalar: Bölge ile Türkiye sorunu üste gelmiş durumda

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi (PM) Üyesi Ekonomist Burhan Şenatalar, iki günlük Diyarbakır’daki temaslarına dair izlenimler ve ekonomik krize ilişkin CHP Diyarbakır il binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, CHP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Sayım ve il yöneticileri de katıldı. 

İl Başkanı Mehmet Sayım, bölgenin var olan Kürt sorununa ekonomi sorunun da eklendiğine dikkat çekti. Kriz ve yerel sorunlara ilişkin PM üyelerinin illere gönderildiğini aktaran Sayım, Diyarbakır’da dünden bu yana 5 STÖ ile görüştüklerini ve bugün de kentte bazı temaslarının olacağını kaydetti. 

Daha sonra konuşan Şenatalar ise, “Türkiye’nin 81 iline PM üyelerimiz gitti. Türkiye’deki ekonomik krize ilişkin toplumu aydınlatmak için buralardayız” dedi. Türkiye ekonomisinin ilk kez kriz yaşamadığını ifade eden Şenatalar, 1994, 1999, 2001 ve 2008’de dünyayı etkileyen ekonomik kriziyle de belli derecede etkilendiğini ifade etti. Şu an Türkiye’nin büyük bir krizin içerisinde olduğunu vurgulayan Şenatalar, “Krizin başındayız. Kriz, zamanla daha ağırlaşacak. Geçen Eylül’den bugüne döviz kurundaki artış yüzde 90’ın üzerinde. Dünyada ikinci sıradayız. Birincisi Arjantin ikincisi biziz. Arjantin’deki krize en yakın biziz. Bu durumu, ilk döviz kurunda gördük. Dışarda, ithal ettiğimiz her şeyin maliyeti yükseldi. İlk olarak hızlı bir şekilde yükseldi, enflasyona yansıdı. Enflasyon yüzde 50 civarında. Bu enflasyon düşmeyecek” dedi. 

‘YOKSULLAŞACAKLAR’

Toplumun ekonomik alanında ciddi kayıplara uğradığını kaydeden Şenatalar, “Sabit gelirlilerin satın alma gücü düşüyor. Yoksullaşıyor. Firmaların sahipleri, maliyetleri yükseltiyor. Bu da talepte azalacağını gösteriyor. İşsizlik artacak” diye konuştu. 

‘TÜRKİYE’DE TAM TERSİ’ 

Türkiye’de özelleştirilecek bir şeyin kalmadığını aktaran Şenatalar, dünyadaki likit bolluğunun sona erdiğini ifade etti. AKP ile birlikte yaşanan rejim değişikliğine de dikkat çeken Şenatalar, “Çok değişik bir sistem. Dünyada başkanlık ve parlamenter sistem var. Bizdeki apayrı bir şey. Başkanlık sisteminde kuvvetler ayrılığı vardır. Türkiye’de bu tam tersi. Türkiye’de kuvvetler birliği, tek adam rejimine dönüştü. Yabancı sermaye için böyle bir ekonomi cazip gelmez” şeklinde konuştu. 

‘MÜDAHALE EDİLMEMİŞTİR’

Tek adamı rejiminin ekonomiyi olumsuz etkilediğini söyleyen Şenatalar, Türkiye’deki krizin sorumlusunun Trump veya Rahip Brunson’nun olmadığını belirterek, “Bu durumun bir numaralı nedeni izlenilen yanlış ekonomi politikalarıdır. Bu politikalar da AKP’nin ve Recep Tayyip Erdoğan’ındır. Merkez bankası özerk olması gerekirken, Erdoğan müdahale etmiştir. Merkez Bankası ikilem içinde kalmıştır. Sağlık hizmetinde erken teşhis hayat kurtarır. Ekonomide de erken teşhis yapılmasına rağmen müdahale edilmemiştir” şeklinde konuştu. 

  

‘DENETİM DIŞINDADIR’

CHP’nin iktidarda olması durumunda bu krizi atlatmak için izlenilecek politikaları da sıralayan Şenatalar, şunları söyledi: “Tek adam rejimine geçmezdi. Kuvvetler ayrılığına geçerdi. Yargının bağımsızlığını, hukukun üstünlüğünü savunurdu. Kamuda liyakata önem verirdi. Gereksiz harcamalara engel olurdu. Şu an da Varlık Fonu’nun 40 milyar dolarlık bir servet var. Varlık Fonu bütçe denetiminin dışındadır. Saydam ve hesap verebilir bir yönetimi gelirdi bu fonunun başına. Türkiye’de medya ve ifade özgürlüğü üzerindeki baskılar kaldırılırdı, akademik özgürlüğün sınırlandığından dolayı iktisat politikalarını eleştirilmediği için de çözüm zor bulunmuyor. CHP döneminde olay bu noktaya gelmezdi.”

‘BÖLGE SORUNU İLE TÜRKİYE SORUNU ÜST ÜSTE GELMİŞ’

Konuşmanın ardından bir gazetecinin ekonomik krizin ve ekonomik gelişmelerin bölge ve batı illerindeki etkisinin nasıl olduğuna dair sorusunu yanıtlayan Şenalatar, “Bölge, ekonomik gelişmelerden hak ettiği payı alamıyor. Büyük şirketler bölgeye isteksiz. Birkaç yıl önce yaşanan süreç ve ülkenin şu anki ekonomisi bu durum üzerinde etkilidir. Şu anda Türkiye’nin herhangi bir yerine yatırım yapmak çok zor. Bölgenin sorunları ile Türkiye’nin sorunu üst üste gelmiş durumda. Bölgeye, yeni ekonomi teşvik politikası verilmelidir. Batıdaki iller, belirli bir gelişmişlik düzeyine gelmiş. Bölgesel kalkınma planı özel olarak hazırlanması gerekir. Özel şirketler ve devletin sorumlulukları farklıdır, ama birbirini beslemelidir. AKP’nin bölgede izlediği ekonomi politikası kısırdır” diye konuştu. (Mezopotamya ajansı)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER