CHP’li Kaftancıoğlu: Kasım ayında adaylarımızı açıklayacağız

İSTANBUL – CHP İstanbul İl Başkanlığı, Sarıyer Kilyos’ta gerçekleştirdiği çalıştayla yerel seçim çalışmalarının startını verdi. Çalıştayın açılışında konuşan İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, “Kasım ayı başında ya da en geç ortasında İstanbul’da adaylarımızı açıklayacağız” dedi.

CHP’li Kaftancıoğlu: Kasım ayında adaylarımızı açıklayacağız

CHP’nin İstanbul’da yerel seçim sürecine ilişkin izleyeceği yol haritası netleşmeye başladı. İl Başkanlığı, 15-16 Eylül tarihlerinde Sarıyer Belediyesi Kilyos Sosyal Tesisleri’nde yerel seçim hazırlıklarının ele alınacağı bir çalıştay gerçekleştiriyor. İl yönetim kurulu üyeleri ve 39 ilçe başkanın katıldığı çalıştayda uzun süredir üzerinde çalışılan yerel seçim sürecinde adayların belirlenmesinden seçim kampanyasına kadar birçok konu masaya yatırılacak. 

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan İl Başkanı Dr.Canan Kaftancıoğlu, “Bu çalıştay bugüne kadar yerel yönetim seçimleri için yaptığımız tüm çalışmaların masaya yatırılacağı toplantılardan oluşuyor. Çok uzun süredir yaptığımız ölçme değerlendirme, siyasal iletişim, süreç analizi, medya ve akademik birimlerimizle hazırladığımız çalışmaları bugün burada örgütümüzle birlikte masaya yatıracağız. İstanbul için en doğruya en güzele hep birlikte ulaşacağız. Bu toplantılarımız bundan sonra da farklı birimlerle devam edecek. Kentlerimizin, ilçelerimizin, mahallelerimizin emarını çekiyoruz. İstanbul’un 39 ilçesi için o ilçenin sorunlarını en iyi bilen, o ilçeyi en doğru yönetebilecek kadrolarla yola çıkacağız” dedi. 

‘HALKI İKNA EDEMEYEN GENEL MERKEZİ İKNA ŞANSI YOK’

Mevcut belediye başkanlarının yeniden aday gösterilip gösterilmeyeceği hakkında da açıklamalarda bulunan Kaftancıoğlu, “Mevcut belediye başkanlarımız için halkın memnuniyetine ve performans ölçümlerine bakacağız. Halkı ikna eden, halkın onayını alan belediye başkanları yoluna devam edecek. Halkı ikna edemeyen belediye başkanın ne beni ne de genel merkezi ikna etme gibi bir şansı olmayacak” diye belirtti. 

KASIM AYINDA AÇIKLANACAK

CHP’nin Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve ilçe belediye başkanlıkları için adaylarının belirleneceği tarihi de açıklayan Kaftancıoğlu, “Kasım ayı başında ya da en geç ortasında adaylarımızı açıklayacağız” diye konuştu. 

‘HİÇBİR YERE ADAY OLMAYACAĞIM’

Kaftancıoğlu, konuşmasında bazı basın organlarında yer alan belediye başkan adayı olacağına ilişkin iddialara da yanıt vererek, şunları söyledi: “Günlerdir yazılıyor çiziliyor. İstanbul’da bir belediyeye aday olacağım söyleniyor. Ben ilk günden itibaren inandığım sonu zaferle bitecek İstanbul hikâyesinin mimarı olmaya adayım. Başka hiçbir yere hiçbir şekilde aday olmayacağım. İstanbul’u AKP’den kurtaracak örgütün başkanı olarak bu seçimleri geçireceğim. İstanbul’u AKP’den kurtaran örgütün başı olmanın gururu da bana bir ömür boyu yetecektir.” 

KENT ANAYASASI TARTIŞILACAK

Çeşitli sunumların ve tartışmaların gerçekleştirileceği çalıştayda masaya yatırılacak önemli başlıklardan biri de İstanbul Kent Anayasası. Kent Anayasası’nda CHP’nin yerel seçim sürecinde uygulayacağı kurallar başta olmak üzere yerel yönetim anlayışına ilişkin ilke ve esasları yer alıyor. Taslak olarak hazırlanan bu çalışmanın çalıştayda değerlendirildikten sonra karara bağlanması ve önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılması bekleniyor. İstanbul/MA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER