CHP’li Aksünger: Gerekli imza toplanacak, değişim yaşanacak

ANKARA – CHP PM Üyesi Erdal Aksünger, CHP’de kurultay için gerekli imzanın toplanacağına ve Muharrem İnce ile birlikte CHP’de köklü bir değişimin olacağına inandığını söyledi.

CHP’li Aksünger: Gerekli imza toplanacak, değişim yaşanacak

CHP’de olağanüstü kurultay tartışması sürüyor. CHP’li muhalifler şu ana kadar kurultay için delegelerden 564 imzanın toplandığını açıklandı. Olağanüstü kurultay için 634 imzanın toplanması gerekiyor. Kurultayın toplanmasını destekleyen isimlerden CHP Parti Meclisi (PM) Üyesi Erdal Aksünger ile CHP’deki kurultay krizini konuştuk.

‘SADECE GENEL BAŞKANLIK DEĞİŞİMİ YAPILIRSA BU DEĞİŞİM OLMAZ’

Aksünger, hem toplumda hem de parti içi üyeler ve tabanda değişim isteğinin açığa çıktığını belirtti. Aksünger, şunları ifade etti: “Bu değişim isteği aslında bugünün konusu değil, çoktan beri vardı. Yapısal değişiklikler, problemler aslında çok önceden beri konuşulan konulardı. Son kurultayda da aslında tüzükle ilgili ciddi değişiklikler bekleniyordu. Bu konuların hiç biri tatmin edici bir karşılık bulmadan geçiştirildi. Son tüzük kurultayı gerçekten hayal kırıklığı yarattı. 24 Haziran seçimleriyle birlikte toplumla CHP kurumsal kimliği arasında bir güven problemi oluştu. Artık bir değişime ihtiyaç var ama bu değişim sadece bir genel başkan değişiminden ibaret olmamalı ve öyle anlaşılmamalı. Sadece genel başkanlık değişimi yapılırsa bu bir değişim olmaz. Çünkü 24 Haziran’da yaşananlar ciddi bir güvensizlik yarattı.”

‘PARTİ İNCE’NİN TEMPOSUNA AYAK UYDURAMADI’

CHP Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin 50 gün boyunca başarılı bir kampanya yürüttüğünü belirten Aksünger, “Partisi, Muharrem İnce’nin temposuna ayak uyduramadı. Bu başarılı seçim kampanyasından sonra özellikle seçimin takip edilmesi noktasında çok ciddi başarısızlık oldu, hayal kırıklığı ve toplumda inanılmaz çöküntü yarattı. Bu çöküntü de sadece CHP’nin mevcuttaki yönetiminin değil ama Muharrem bey de aslında özeleştirisini verdi. O güne kadar yaptığı çalışmaların meyvesini alması gereken akşamda ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kaldı. Bu tablo bize bir güven sorununun olduğunu gösterdi. Bu güven probleminin önümüzdeki süreçleri yönetmenin çok kolay olmadığı anlaşılıyor” diye konuştu.

‘TÜZÜK DEMOKRATİKLEŞMELİ, PARTİ GENÇLEŞMELİ’

Aksünger, “Kadro hareketinin bu değişimi sahiplenmesi gerekiyor. Örgütün de bu kadro harekatına sahiplenmesi gerekir ki topyekun değişimi gerçekleştirecek irade ortaya çıksın. İkincisi bir liyakat düzeninin kurulmasına, yeni bir örgüt yönetiminin ortaya koyulmaya ihtiyacı var. Ve partinin gençleşmeye ihtiyacı var. İdeolojik tabanda mücadele edecek bütün yapının ideolojik cesaretlenmeyi sahiplenecek bir şekilde bu değişimi tetiklemeye ihtiyaç var” ifadelerini kullandı.

‘MUHARREM BEYE BU ŞANS VERİLMELİ’

Aksünger, CHP’de köklü bir değişimin Muharrem İnce ile sağlanabileceğini belirterek, “Sayın İnce ile bugüne kadar beraber siyaset yapmış insanlar değiliz. Ama bu CHP’nin menfaatleri için bir araya gelmeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Şunu gördük ki son cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Muharrem bey partiden daha iyi bir performans gösterdi. Muharrem beyle oturup, konuştuğumuzda şunu söyledi; ‘Bu tüzükle eğer ben genel başkan olursam ve bir değişiklik yapmazsak, diktatörleşirim.’ Bu şartlar altında Muharrem Bey’e bu şansın verilmesi gerektiğine inanıyorum.”

‘GENEL MERKEZDEN ÖRGÜTE ANTİDEMOKRATİK BASKI VAR’

Aksünger, gerekli imzanın toplanabileceği söyledi. Aksünger, “Genel Merkezin bu imza konusuyla ilgili devamlı polemik yaratmasını çok komik buluyorum. Daha önce 70 imza var diyorlardı, 100’den fazla toplanmaz gibi açıklamalar yapılıyordu. Bunlar komik şeyler. Genel başkan yardımcısı arkadaşların başka işi gücü yok mu? Bunlar partiyi küçülten şeyler” diye konuştu.(Mezopotamya ajasnı)

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2018, 11:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER