CHP il örgütlerinden OHAL tepkisi

CHP, OHAL’in 6’ncı kez uzatılacak olması üzerine ülke genelinde eş zamanlı protesto eylemi yaptı. Eylemlerde, 15 Ocak’ta Ankara’da düzenleyeceği “OHAL Forumu”na çağrı yapıldı.

CHP il örgütlerinden OHAL tepkisi

HABER MERKEZİ- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bakanlar Kurulu Toplantısı’nda OHAL’in 6’ncı kez uzatılma kararı üzerine ülke genelinde eş zamanlı sokağa çıktı. Protesto eylemlerinde OHAL’in bir kez daha uzatılmasına “Hayır” denildi. 

ADANA

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana il Örgütü de, genel merkezlerinin kararı doğrultusunda Atatürk Parkı'nda basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, CHP Adana Milletvekilleri İbrahim Özdiş ve Zülfikar İnönü Tümer ile CHP'li belediye başkanları, Emek Partisi (EMEP) ve çok sayıda sendika katıldı. Açıklamada, "Adalet" ve "OHAL'e hayır" dövizleri açılırken, "Hak hukuk adalet" ve "OHAL kaldırılsın" sloganı atıldı.

Açıklamada konuşan CHP Adana il Başkanı Ayhan Barut, Türkiye'nin 18 aydan bu yana OHAL ile yönetildiğini hatırlattı. 

15 Temmuz 2016’da gerçekleşen darbe girişiminin ardından 20 Temmuz’da ilan edilen OHAL, milli iradeye, demokrasiye, insan haklarına ve özgürlüklere yönelik bir karşı darbe halini aldığını ifade eden Barut, “Darbe ve darbecilerle mücadele bahanesi ile başlayan OHAL gelinen süreçte iktidar partisinin karşısında duran tüm muhalif kesimlere yönelik bir sindirme operasyonuna dönüşmüştür" dedi.

OHAL ve KHK’lerin, toplumun üzerinde sallanan bir kılıç olarak kullanıldığını kaydeden Barut, bu olağanüstülüğü normalleştirmeye çalışanlara karşı CHP, demokratik kitle örgütleri ve sendikalar olarak bir kez daha “Hayır” dediklerini söyledi.

DİYARBAKIR 

Diyarbakır’da CHP il binası önünde yapılan açıklamaya KESK, Eğitim Sen, BES, Sur’un Yıkımına Hayır Platformu ve çeşitli sivil toplum örgütleri temsilcileri katıldı. Hazırlanan basın metnini okuyan CHP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Sayın, Türkiye’nin dünyadan soyutlanmış bir diktatörlüğe evirildiğini vurgulayarak, tek adam rejimine karşı duran, demokrasiden yana tüm kesimlerin kendilerini ifade edeceği bir buluşma ile diktatörlüğe sessiz kalmayacaklarını göstereceklerini söyledi.

‘OHAL KANUNSUZLUĞA ZORLA RESMİLEŞTİRİLMİŞTİR’

AKP’nin iktidara gelirken OHAL’i kaldırma vaadiyle geldiğini hatırlatan Sayın, bugün gelinen noktada OHAL’den beslenen bir baskı rejimine dönüştüğünü vurguladı. Türkiye’de anayasanın fiilen lağvedildiğinin altını çizen Sayın, “Hukuk askıya alınmıştır. Yemin ettikleri Anayasa’yı savunmak yerine cübbelerini iliklemeye çalışan kimi yüksek yargı mensupları ile birlikte, OHAL kanunsuzlukları adeta zor kullanılarak resmileştirilmiştir” ifadelerini kullandı. 

‘TOPLUM ÜZERİNDE SALLANAN KILIÇ’

12 Eylül askeri darbesinde bile görülmeyen hukuk dışılıkların Türkiye’nin normali haline geldiğini vurgulayan Sayın, “Yüz binlere ulaşan ihraç ve tutuklamalar dalgası, darbecilerle uzaktan yakından ilgisi olmayan yurttaşları da içine katmış, yargısız infazlarla dikta rejiminin muhalifleri cezalandırma aracı olarak kullanılmış ve kullanılmaya da devam etmektedir. OHAL KHK’leri toplumun üzerinde sallanan bir kılıç olarak seslerini yükseltmek isteyen tüm kesimlere yönelik bir silah halini almıştır. Anayasayı yok sayan bir anlayış ile KHK’ler yasal kapsamından çıkarılmış yetki çerçevesini aşmıştır” diye konuştu. 

‘DİKTATÖRLÜĞE SEYİRCİ KALMAYACAĞIZ’

Oluşan tablo karşısında CHP’nin mücadelesine devam edeceğini belirten Sayın, Türkiye’nin dünyadan soyutlanmış bir diktatörlüğe evirilmesine ve evrensel hukuk kurallarından koparılmasına seyirci kalmayacaklarını söyledi. 

Sayın, OHAL’in bir kez daha uzatılması gündemde iken CHP olarak 15 Ocak’ta Ankara’da OHAL Forumu düzenleyeceklerini hatırlatarak, “Sivil darbenin ülkemizde açtığı derin yarayı bir kez daha haykıracak ve tek adam rejimine karşı duran, demokrasiden yana tüm kesimlerin kendilerini ifade edeceği bir buluşmayı sağlayacağız. OHAL’e artık yeter, OHAL kaldırılsın, Demokrasi istiyoruz!” diye belirtti. 

Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2018, 16:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER