CHP'den İdris Naim Şahin açıklaması: Ortada bir görüşme süreci var

POLİTİKA-İçişleri eski Bakanı İdris Naim Şahin'in adı CHP-İYİ Parti ittifakının adayları arasında geçiyor.

CHP'den İdris Naim Şahin açıklaması: Ortada bir görüşme süreci var

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde gerçekleştirilen Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı devam ederken bir basın toplantısı düzenledi.

Öztrak, PM üyesi Eren Erdem’in tutukluluk halinin sona erdiğini hatırlatarak, “PM üyemiz Eren Erdem’in tutukluk hali sona erdi ama dava hala devam ediyor. Kamuoyu tarafından bilinen bir nedenle yargılanıyor ama bu kumpas davasından da diğer davalar gibi çökmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı. 

Türkiye’nin her yerindeki vatandaşlara seçmen kayıtlarını kontrol etmeleri konusunda çağrıda bulunan Öztrak, “Seçmen kütüklerinde kendilerinin ve komşularının kayıtlarını kontrol etmeye çağırıyorum. Korkunun ecele faydası yoktur. Ne yaparlarsa yapsınlar kazanacağız. Sokaklarda, meydanlarda, halkımızın gözlerinde ben şunu artık görüyorum; Martın sonu bahar” değerlendirmesinde bulundu. 

İYİ Parti ile ittifak görüşmelerine ilişkin soru üzerine Öztrak, “Cuma günü yaptığımız PM’den sonra bu müzakereleri götüren arkadaşlarımızdan bir tanesi Sayın Seyit Torun bu hafta bu müzakerelerin artık sonuçlanacağını, netleşeceğini ifade etti” dedi. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak'ın açıklamlarının satır başları şöyle:

İDRİS NAİM ŞAHİN'İN ADAYLIĞI İDDİASI

Öztrak, "CHP’nin Ordu adayı İdris Naim Şahin mi olacak?" ve "Adıyaman’da CHP ve İYİ Parti, Saadet Partisi’nin adayını mı destekleyecek?" sorularına “Ortada bir görüşme süreci var. Bu görüşme sürecinin sağlığı bakımından açıklamaları bu görüşmeleri yapan arkadaşlarımızın yapması daha doğru olacaktır” diye cevap verdi. 

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’un Türkiye ziyaretiyle ilgili soruya da Öztrak, “Şu anda Türkiye’yi daha Türkiye’ye gelmeden, İsrail’de İsrail Başbakanına seçim malzemesi yapan bir emir eri gibi gösteren danışmana ne yapılır?” karşılığını verdi. 

‘BU İŞİN SONUNDA YUNANİSTAN VE ARJANTİN GİBİ OLMAK VAR’

Bazı sektörlerde yapılan ÖTV indirimlerinin, akaryakıt vergilerinde yapılan düzenlemelerin enflasyon rakamlarını aşağıya çektiğini ve buna bağlı olarak memurun, emeklinin alacağı zammın da düşürüldüğünü savunan Öztrak, şöyle konuştu:

“Geçtiğimiz yılın Ekim ayından bu yana TÜİK genel kabul görmüş hesaplama yönteminin ardından dolanarak enflasyon rakamlarını aşağıya çekmiş demektir. Damat bakan arkadaşını TÜİK’e başkan yardımcısı olarak atadıktan sonra bu işlerin başladığı anlaşılıyor. Memura, emekliye 3 kuruş vermemek için bu tür işler yapıldıysa bunun ülkemize bedeli çok ağır olur. Bu işin sonunda Yunanistan ve Arjantin gibi olmak vardır. Devletin rakamlarını manipüle edenler varsa bu işin altında kalırlar.”

‘İSTANBUL HAVALİMANI’NDA GARANTİLER ÇALIŞMAYA BAŞLADI MI?’

İstanbul Havalimanı’nı yapan şirketlere yolcu garantisi verildiğini söyleyen Öztrak, “Bu havaalanına daha henüz inen kalkan uçak yok. Sayıştay raporlarına göre üçüncü havalimanı için verilen gelir garantisi ilk yıl için tam 316 milyon avro. 12 yıl için verilen toplam garanti ise 6,3 milyar avro. Şimdi bu havaalanını resmen açtınız. Cevap bekliyorum. Kullanamadığımız havaalanı için bu yandaş müteahhitlere verdiğiniz yolcu garantileri çalışmaya başladı mı, başlamadı mı?” diye konuştu.

‘ÇİFTÇİNİN BANKASIYLA FUTBOL KULÜPLERİNİ KURTARIYORLAR’

Ziraat Bankası’nın çiftçiler için kurulduğunu dile getiren Faik Öztrak, “Futbol kulüpleri ve onların borçlu olduğu bankaları kurtarmak için Ziraat Bankası’nı kullanmaya karar vermişler. Borcu yapılandırılmadığı için elindeki avucundakine el konulan, tarlasını ekemeyen, ekim gübresi atamayan çiftçilerimiz varken, sanayici, tüccar, esnaf kan ağlarken çiftçinin bankası kullanılarak futbol kulüpleri ve onların borçlu oldukları bankaları kurtarmak nasıl bir vicdandır arkadaşlar?” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2019, 21:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER