CHP'den Bucak açıklaması: Herkesin eleştirisi olabilir

POLİTİKA-CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Akif Hamzaçebi'nin istifası ve Fatih Bucak'ın adaylığıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

CHP'den Bucak açıklaması: Herkesin eleştirisi olabilir

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, yarın yapılacak aday tanıtım toplantısında 'Yerel Yönetimler Temel İlkeler' belgesi ve 'Yerel Seçim Bildirgesi'nin Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından açıklanacağını söyledi. Torun, "Milletimiz, AK Parti'nin dışlayıcı politikalarından bunalmış durumda. Seçmen tepeden gönderilmiş, eski isimleri değil belediyeci, yerel yönetici istiyor'' dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, genel merkezde düzenlediği basın toplantısında, aday belirleme sürecini tamamladıklarını söyledi. Torun, yarın Ankara Spor Salonu'nda düzenleyecekleri toplantıda belediye başkan adaylarını tanıtacaklarını hatırlatarak, "Yarınki tanıtım toplantımız, bir demokrasi şöleni olacaktır. Bir şölen ile seçim kampanyamızı başlatmış oluyoruz ve tüm gücümüzle sahaya iniyoruz. Belediye başkan adaylarımız, parti yönetimimiz ve partili arkadaşlarımız da salonda bulunacak. Sayın Genel Başkanımız yarın 12 maddelik 'Yerel Yönetimler Temel İlkeler' belgemizi de kürsüden açıklayacak. Yine hazırladığımız 'Yerel Seçim Bildirgesi'ni de bu toplantımızda kamuoyuna açıklamış olacağız'' diye konuştu.

"TANZİM SATIŞI CHP KURDU"

Bu seçim yerel seçim seçmenler adaylardan eşit hizmet bekliyor. AK Partili belediyelerin rantı bir kesimde toplayan politikalarından kurtulmak istiyorlar. Toplum bunun bir yerel seçim olduğunun farkında. Belediyeler kapsayıcılığın adresi olsun, ekonomik krizden çıkışta çareler üretsin istiyor. Ekonomi yönetimini eşe dosta bırakanlar şimdi tanzim satışı yeni bir buluş gibi sunuyorlar. Biliyorsunuz tanzim satış mağazalarını yıllar önce CHP’li belediyeler koydu. Sadece bugünkü ekonomik krizde değil birçok belediyemiz et, süt ve diğer gıda maddelerini üreticiden tüketiciye uygun fiyatla sağladılar. Hem üreticimiz, hem tüketicimiz kazandı.

AKP’NİN Kİ YORGUNLUĞUN İFADESİ

Şimdi AKP Genel Başkanı ve bakanları ekonomik krizin çözümü olarak bu mağazaları kurmayı hedefliyor. Bakın geçmişte bu ülkenin şeker fabrikaları, et ve süt kurumu vardı, ürünleri değerlendiren kamusal tesisi vardı. Bütün bunları kaldırdılar, yandaşlara peşkeş çektiler. Şimdi yeniden kamusal çözümlere dönüyorlar. Bu çaresizliğin ifadesidir. AKP bakanları, meclis başkanlarını aday gösteriyor bu yorgunluğun ifadesidir. Birçok belediye başkan adayı verilen görevi istese de istemese de kabul etmiştir. 31 Mart yorgun olanların değil, seçmenin yenilenme beklentisini duyanların seçildiği bir seçim olacaktır.

DEVRAN BİZDE

AKP milletin bekası oylanıyormuş havası estiriyor. Yerel seçime girdiğimizi tekrar hatırlatıyorum. CHP’li belediyeler barınma gıda, ulaşım gibi daha kaliteli hizmeti daha düşük fiyatı sağlayacak. Bildirgede yerel kalkınma ve kent çevre politikalarımız ağırlıkta olacak. Biz hayatı ucuzlatacağız, huzur içinde bir arada hayatın güvencesi olacağız, sürdürülebilir ve yaşanabilir kentleri hayata geçireceğiz. Devran bizde.

BUCAK İL ÖRGÜTÜMÜZÜN DEĞERLENDİRMESİ

(Siverek adayınıza da eleştiriler var. Ne diyorsunuz?) Adaylaşma sürecinde veri ve bilgiye dayanarak ve sonuçta örgütlerimizin değerlendirmeleri ile potaya koyulup adaylaşma süreci gerçekleşmiştir. Tabi burada herkesin eleştirisi olabilir. Fatih Bucak, sonuçta Urfa’da il başkanımızın, milletvekilimizin ve arkadaşlarımızın değerlendirmeleri sonucunda aday yapıldı. Adaylaşma süreci de bu bilgiler ışığında oluştu. Eleştiriler arkadaşlarımızın değerlendirmesidir. AKP ilçe başkanın (hırsızsa kendi hırsızımız) açıklaması kendi hırsızlıklarını tescil ediyor. Vatan hainliği konusunda yönetimi dış güçlere bırakmak, askeri fabrikayı Katarlılara vermek nasıl ifade edilir? Vatan haini arıyorlarsa kendilerine baksınlar.

HAMZAÇEBİ’NİN TAKDİRİ

(CHP’de yaşanan istifaların nedeni nedir? Ve Gürsel Tekin açıklaması): Sayın Hamzaçebi’nin kendi takdiridir. İlçe başkanlarımızın istifasının bununla ilgisi yok. Gürsel Tekin’in pazartesi yapacağı açıklamalar kendi düşüncesidir. Değerli bir vekilimizdir, biz de pazartesi açıklamasını dinleyeceğiz. AKP Genel Başkanı ülkeyi getirdiği nokta itibariyle vicdan azabı içindedir. Orada merminin atılmasının sebebi kendisidir, uyguladığı dış politikanın sonucudur. Tarımda gelinen noktanın sorumlusu da politikalarıdır. Bugün elbetteki her türlü tehdide karşı duracağız. Bugün burada mermi atmadan, askeri harcama yapılmadan burada ciddi anlamda orduyu yıpratmadan bir siyasi çözüm üretilemez miydi? Barışçı bir politikayla yol alınamaz mıydı? Bunu ortaya koymak lazım. Biz 24 Haziran’da OBİT’i önermiştik dikkate alınmadı. Biz hep çözüm önerileri ortaya koyduk, paylaştık. Dikkate almadılar, sorunlar yaşanırken mazeret üretiyorlar. bu yapının mazeret üretme hakkı yoktur. Vatandaşımız çözüm beklemektedir. Günlük politikalarla olmaz, sürdürülebilir planlar hayata geçirilmeli. Vatandaşı azarlayarak değil, çözümlerle yol almalısınız.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER