'Canlı yayında izleyebileceğimiz şekilde işkence yaptılar'

CHP'li Sezgin Tanrıkulu işkencenin artık kamera önünde yapıldığını söylerken, HDP adayı Veli Saçılık 'Dün biz işkence gören çocuklardan cesaret aldık' dedi.

'Canlı yayında izleyebileceğimiz şekilde işkence yaptılar'

Lise öğrencilerinin işkenceye uğramasına ilişkin konuşan HDP milletvekili adayı Veli Saçılık, "Biz dün işkence gören çocuklardan cesaret aldık, bu cesaretle yolumuza devam edeceğiz" dedi. CHP'li Sezgin Tanrıkulu ise eskiden gizli yapılan işkencenin artık kamera önünde yapıldığını söyledi.


Dev Lis, DLB, LAF, LÖB, Özgür Lise'nin çağrısıyla Kadıköy Süreyya Operası önünde bir araya gelen liselilerin, "Karneler sizin gelecek bizim" yazılı pankart açması üzerine polisler tarafından gözaltına alınıp işkence edilmesine HDP Ankara milletvekili adayı Veli Saçılık ile CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu tepki gösterdi.
 
TANRIKULU: İZLENDİKLERİNİ BİLMELERİNE RAĞMEN YAPTILAR

İşkencenin daha önce gizli bir şekilde yapıldığını belirten Tanrıkulu, "Ama şimdi nerdeyse canlı yayında izleyeceğimiz şekilde, büyük bir cesaretle sokak ortasında, Kadıköy’ün merkezinde gençlere ve çocuklara işkence yapılıyor” diyerek tepki gösterdi.

İşkencenin vahim bir suç olduğunu sözlerine ekleyen Tanrıkulu, “Bu olayda önemli olan polisin izlendiklerini, kayıt altına alındıklarını bildikleri halde bunu yapmış olmaları ve buna devam etmeleri. İçinde bulunduğumuz siyasal, psikolojik, sosyolojik ortamın hangi vahim duruma geldiğinin de göstergesidir. İşkence yapanlar gizli yaparlar. Yaptıklarını inkar ederler. Delil bırakmazlar. Ama şimdi İstanbul’da Kadıköy’ün merkezinde herkesin gözü önünde büyük bir cesaretle yaptılar. 'Siz ne yaparsanız yapın biz bunu sizlere yapmaya devam edeceğiz' mesajını vermeye devam ediyorlar. Bir korku, bir sinmişlik ortamı yaratmaya çalışıyorlar. Verili düzene razı olmamızı sağlamaya çalışıyorlar ve bunu çocuklar üzerinden yapmaya çalışıyorlar. Biz de bunu kabul etmiyoruz" diye konuştu.

SAÇILIK: ÇOCUKLARDAN CESARET ALDIK

HDP Ankara milletvekili adayı Veli Saçılık ise AKP'nin 24 Haziran'a giderken korku ortamı yaratarak kendi egemenliğini yaratmaya çalıştığını ifade etti. AKP’nin baskı ve saldırılar ile genel bir umutsuzluk yaratmaya çalıştığını ifade eden Saçılık, "Dün biz gençlerden şunu öğrendik. 15, 16, 17 yaşındaki çocuklar, 'Ketılımızı aldınız sıra semaverimize mi geldi’ diyerek polis karşısında çok net bir duruş sergilediler. Laik, demokratik ve özgür bir eğitim sistemini savundular. Bu çocuklar sahipsiz değil, onların velisi biziz. Biz dün işkence gören çocuklardan cesaret aldık, bu cesaretle yolumuza devam edeceğiz" diye konuştu.

"DAYANIŞMAYI ARTTIRMAMIZ LAZIM"
 
Toplumsal tepkinin ortaya çıkması ile polis ve yetkililerin geri adım attığını dile getiren Saçılık, "Bu dayanışmayı arttırmamız lazım. Demek ki bizler genel özgürlüklerimiz ekseninde toplumsal muhalefette buluşabiliyoruz. Bunu güçlendirmemiz gerekiyor" dedi.(Mezopotamya Ajansı)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER