Buldan:Demirtaş Özgürlüğün Teminatıdır

HATAY- İskenderun'daki halk şöleninde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenerek, "Yol göründü Recep Bey gidiyorsun Abbas yolcu" dedi.

Buldan:Demirtaş Özgürlüğün Teminatıdır

Hatay’ın İskenderun ilçesinde halkla buluşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP’yi eleştirdi. Reyhanlı’da ve Gezi’de yaşamını yitirenleri hatırlatan Buldan, "Reyhanlı’da geçmiş dönemlerde yaşamını yitiren 52 insanımıza bir kez daha rahmet diliyorum. Ali İsmail Korkmaz'a, Ahmet Atakan'a, Abdullah Cömert’e bir kez daha rahmet, ailelerine bir kez daha başsağlığı diliyoruz. Onların mücadelesi bizim mücadelemizdir. Bu mücadeleyi büyütürken, onların aramızda ayrılmasına sebep olan AKP iktidarından hesap soracağımızı bir kez daha söylüyoruz. O bayrak ve mücadeleleri elden ele dolaşacak" diye konuştu. 

'KATLİAMLARLA ÜLKEYİ YÖNETİYOR'

AKP hükümetinin ülkeyi katliamlarla yönettiğini söyleyen Buldan, "Antep, Hatay, Roboski, Suruç ve Ankara'da olduğu gibi katliamlar ile yönettiler bu ülkeyi. Bu ülkenin tarihi yüzlerce katliamlardan geçmiştir. Biz bu bedeller ödenirken bu mücadele verilirken asla ve asla önümüze çıkan hiç bir gücü tanımadık ve bundan sonra da AKP ve Recep Tayip Erdoğan'ı tanımayacağız. 16 yıllık iktidarlarında her kentimiz bir katliamla anlıyor ancak bundan sorumlu olanlar yargı önüne çıkmıyor. Bu acıları bizlere ödetenleri mutlaka yargı önüne çıkarıp onlardan hesap soracağız. Türkiye'de olduğu gibi Hatay'da halklar mozaiğidir. Ermeni, Süryani, Kürt, Türk, Arap halklarının yanı sıra alevi ve Sünni kardeşlerimin hepsi bu ülkede kardeşçe yaşamak için HDP'yi görüyor. Yıllarca burada hiç problem yokken AKP hükümeti ne yazık ki Suriye politikaları yüzünden burada da bedeller ödettirdi. Hem ekonomik, hem sosyal hem de toplumsal anlamda Suriye ve Efrin'de yaşananlar burayı etkiledi” diye konuştu. 

'DEMİRTAŞ ÖZGÜRLÜĞÜN TEMİNATIDIR'

AKP hükümetinin kaybedeceğini bildiği için Demirtaş'ı 6- 8 Ekim olaylarından sorumlu tutmak istediğini belirten Buldan, "Hayır Recep Bey gittiği yerleri karıştırıyor, buraya gelip Diyarbakır'da olduğunu zannediyor. Kayseri'ye gittiğinde kendini Zonguldak'ta sanıyor. Tarihleri ve yerleri karıştırıyor artık, çünkü kafası karışık. Bunun sebebi nedir biliyor musunuz? Her gece rüyasında Demirtaş'ı görüyor. Sizin o 53 kişinin ölümünden sorumlu tuttuğunuz Demirtaş özgürlüğün kardeşliğin teminatıdır. Keşke bu suçlamalar yerine özgür bıraksanız da seçim çalışmaları kapsamında sizlere dışarıdan cevap verse. Bunu yapamıyor, ama sosyal medyadan cevap veriyor. Demirtaş'ın sosyal medyadaki takipçileri Recep Tayip Erdoğan ve başbakanının meydanlarda topladığı insanlardan daha fazladır. Yol göründü Recep Bey gidiyorsun, Abbas yolcu" ifadelerini kullandı.  

HDP Hatay milletvekili adayı Barış Atay da, kadınlara gençlere, yoksul halkın tüm sorun ve sıkıntılarına çare olmak ve Selahattin Demirtaş'ı cezaevinden çıkarmak için kazanacaklarını söyledi.

Daha sonra HDP Buluttepe seçim bürosu açıldı. 

Buldan ve HDP Adana milletvekili adaylarının ikinci durağı Hatay'ın Dörtyol ilçesine bağlı Mezbahane Mahallesi oldu. Buradaki çalışmalardan sonra da Buldan ve beraberindekiler iftara katılmak için Erzin'e geçti.

'24 HAZİRAN'DA AMPULLERİNİ PATLAMAYA GELİYORUZ'

Buldan ve HDP Hatay milletvekili adaylarının Hatay'daki son durağı Hatay'ın Erzin ilçesi oldu. Yağan yağmura aldırış etmeyen binlerce yurttaş HDP'nin düzenlediği iftar yemeğinde bir araya geldi. İftar yemeği öncesi HDP Hatay milletvekili adayları tek tek söz alıp halkı sandıklara ve oylarına sahip çıkmaya çağırıp, "Sizin mücadelenizle kazanacağız" dedi.

Elektriklerin bir süre kesilmesi sırasında Buldan, "Bu hayra alamettir. Elektrik kesilebilir. 24 Haziran'da ampullerini patlamaya geliyoruz" dedi. Buldan, "Türkiye halkları AKP'yi bitirmek ve iktidardan düşürmek için büyük bir kararlılık içinde. Bu coşkuyu Diyarbakır'da Ardahan'da, Ağrı'da ve Kars'ta da gördük. Bu coşku ve kararlılık elbette sandıklara yansıyacak. Bu başarı ve zafer hepimizin olacak" dedi.

Buldan, "Bizi teröristlikle ve dinsizlikle suçluyorlar. Orada Recep Tayyip Erdoğan'a sesleniyoruz. Biz Allah'a olan inancımızı, namaz kılmayı ve oruç tutmayı sizden öğrenemedik. Biz atalarımızla, dedelerimizle, analarımız ve çocuklarımızla namazıyla inancıyla bu toplum içinde bir kitledir” dedi.

Buldan Hatay'daki ziyaretlerini sonlandırıp, Adana'nın Ceyhan ilçesindeki halk buluşmasına geçti.(Mezopoyamya Ajansı)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER