Buldan: 'HDP'nin Siyasetinden Korkuyorlar'

ERZURUM - Karayazı’da halk buluşmasında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Kürtlerin Efrin ve Kerkük saldırılarını unutmadığının altını çizerek, “Kandil'e de Maxmur'a da gitmenize Türkiye halkları onay vermeyecek” dedi.

Buldan: 'HDP'nin Siyasetinden Korkuyorlar'

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, seçim kampanyası kapsamında Erzurum'un Karayazı ilçesine gitti. Erzurum Havaalanı’nda karşılanan Buldan, ardından uzun bir konvoy eşliğinde Karayazı'ya geçti. Yol boyunca zafer işaretleriyle karşılanan Buldan ardından buluşmanın yapılacağı Karayazı Sanayi Sitesi Meydanı’na geçti. 7'den 70'e Karayazıların buluştuğu mitingde ilk olarak HDP Erzurum adayları birer konuşma yaptı. 

Ardından halkı selamlayan Buldan, Kürt halkının darağacına giderken bile asla diz çökmediğini söyleyerek, mitinge katılanlara teşekkür etti. Yaşanan gözaltı ve tutuklamalara rağmen halkın büyük bir coşkuyla alana geldiğini söyleyen Buldan, kimsenin Kürtlere diz çöktüremeyeceğini söyledi.  

'AKP TEHDİT VE ŞANTAJLA OY İSTİYOR'

AKP'nin HDP'yi baraj altında bırakmak için her türlü yola başvurduğunu söyleyen Buldan, "Bakıyorlar gidiciler ve kaybediyorlar bu kez de tehditle oy almak istiyorlar. Tüm mülki amirleri halkın yanına gönderip tehdit ve şantajla oy istiyorlar. Artık tehditleriniz ve şantajlarınız işe yaramıyor. Halk kararını vermiş ve 'Erdoğan gideceksin' diyor. Onlar sadece tehdit ve şantajla da kalmıyorlar. Kürt halkını inkar eden ve yok sayan açıklamalar yapıyorlar. Dilimizi, kimliğimizi yasaklayarak ve kazanımlarımıza saldırarak bunları yapıyorlar. Kayyumlar, Kürt halkının tüm değerlerine ve geçmişte yapılan tarihsel kazanımlarına saldırı içerisindeler. 24 Haziran'da size en büyük dersi Kürtler verecek. 24 Haziran tarihinde bizden ders alacaklar" diye konuştu.

'HALKLAR İZİN VERMEYECEK'

24 Haziran seçimlerinin Kürtler açısından bir kader seçimi olduğunu belirten Buldan, hiç kimsenin Efrin ve Kerkük'e yapılan saldırıyı unutmaması gerektiğini ifade etti. AKP'nin seçim yatırımı olarak Kandil ve Maxmur'a girmenin hazırlığını yaptığını kaydeden Buldan, "Maxmur halkı sizin zulmünüzden, faili meçhul cinayetlerinizden dolayı buradan giden insanlardır. Kandil'e de Maxmur'a da gitmenize Türkiye halkları onay vermeyecek. Çünkü yaptığınız savaş oylarınızı yükseltmek içindir. Oralara atılan her bomba, her kurşun Türkiye halklarının sofrasına ve yüreğine düşüyor. Bu politikalardan vazgeçin" dedi. 

'HDP'NİN SİYASETİNDEN KORKUYORLAR'

HDP'nin Türkiye için bir umut olduğunu belirten Buldan, bu umudun 24 Haziran'da daha da büyüyeceğini söyledi. HDP Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş'ın bir siyasi rehine olduğunu belirten Buldan, "Onun dışarıya çıkmasına, bizimle buluşmasına, kampanyasını yürütmesine izin vermiyorlar. Ama bugün Karayazı'da her bir yurttaş Demirtaş olmuş. Onlar Demirtaş'ın cesaretinden, HDP'nin siyasetinden korkuyorlar. Bunun için bu kadar baskı politikasını yürütüyorlar" dedi. 

KADINLARA ÇAĞRI: SANDIKLARA SAHİP ÇIKIN 

Kadınlara seslenen Buldan, "Sandıklara sahip çıkın. Kadınların sahip çıkacağı sandıktan kimse oy çalamaz. Kadın elinin değdiği sandıktan oy çalınamaz. Oylarımızı niye çalmak isteyecekler biliyor musunuz? Bizi barajın altında bırakmak için çalacaklar. HDP barajın altında kalırsa AKP 70-80 vekili bedavadan alacak. AKP kazanırsa zulüm ve inkar politikaları devam edecek. HDP barajın altında kalırsa, AKP'nin o ittifak kurduğu MHP milletvekilleri de Meclis’e gidecek. Kürtlerin oylarıyla kurtları sokacaklar Meclis’e. AKP, 'Taş üstünde taş, omuz üstünde baş bırakmayın' diyen bir anlayışla ittifak kurdular. Onlar, Kürtleri görmeyen, tanımayan, kazanımına engel olan anlayışla hareket ediyorlar. Şimdi de birlikte Meclis’e giriyorlar. AKP ve MHP'nin birbirlerinden farkı yoktur. İşte bu anlayışa 24 Haziran'da ders vereceğiz" diyerek konuşmasını sonlandırdı.Erzurum/MA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER