Buldan'dan Karayazı Kaymakamına: Beytüşşebap Kaymakamı’nın nerede olduğunu biliyor musun?

POLİTİKA- Karayazı’da halka seslenen HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Karayazı Kaymakamı'nın halkı HDP'ye oy vermemesi için tehdit ettiğini söyleyerek, kaymakama “Beytüşşebap’ta bir kaymakam vardı. Her gün bize hakaret ediyordu. O kaymakam şimdi nerede biliyor musun?" diye sordu.

Buldan'dan Karayazı Kaymakamına: Beytüşşebap Kaymakamı’nın nerede olduğunu biliyor musun?

Erzurum’un Karaçoban ilçesinde düzenlenen halk buluşmasının ardından Karayazı ilçesine geçen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, miting alanında toplanan yurttaşlara seslendi. Mitinge gelen yurttaşlar, tek tek aranarak alana alınırken çevre ise polisler tarafından bariyerle çevrildi. Mitingde “Jin, jiyan azadi”, “Bu daha başlangıç, direnişe devam”, “Hakikat aşktır, özgür eş yaşamımızdır” ve “Leyla Güven’in iradesi halkın iradesidir” yazılı pankartlar açılırken, yurttaşlar sık sık “Leyla Güven onurumuzdur”, “Karayazı Ya Ma Ye”, “Bijî HDP” sloganları attı. Kadınların yoğunlukta olduğu alanda ilk olarak Karayazı Belediyesi Eşbaşkan adayları Melike Göksu ve Burhanettin Şahin halkı selamladı. 

HDP ÜZERİNDEKİ BASKILAR

Ardından halka hitap eden Buldan, alanda kadın sayısının fazla olmasından dolayı memnuniyetini dile getirdi. Seçimlerde en zor çalışmayı HDP'nin yaptığını belirten Buldan, "Bu kadar yoğun baskı ve engellemelere rağmen bugün burada binlerce kişi bir aradaysak, istediğiniz kadar baskı kurun biz halkız buradayız ve burada olmaya devam edeceğiz. Kimse bizi demokrasi, barış, hukuk ve mücadelemizden vazgeçmemizi beklemesin. Çünkü biz Şeyh Said'in torunlarıyız. Gittiğimiz her yerde aynı coşku ve kararlılık var. Türkiye'nin her yerinde bu coşku var. Herkes 31 Mart'ı bekliyor. Bize güç ve moral veren sizin bu kararlılığınızdır. Siz baskılara rağmen alanlarda olduğunuz sürece kimsenin gücü bize yetmeyecektir. Türkiye'de hiçbir partinin üzerinde bu kadar baskı yok. En büyük baskı ve engellemeyi HDP görüyor. Tutuklanıyoruz, engelleniyoruz ama her şeye rağmen halkımızın bizimle olduğunu görüyor ve tanıklık ediyoruz" dedi. 

31 MART SEÇİMLERİ

31 Mart seçimlerinin çok önemli olduğunu ifade eden Buldan, "Mart seçimi Türkiye'nin en önemli seçimlerden biri. AKP ve Tayyip Bey seçim çalışmalarında, mitinglerde halka artık hiçbir şey vaat edemiyor. Tayyip Bey belediye başkanları adına her yere gidiyor. Sanki Türkiye'de tek belediye başkanı seçilecek o da Tayyip Bey olacak. Bunların dilinde yalan ceplerinde haram, üzerlerinde 81 milyonun vebali var. Bugün seçim meydanlarında üzerinde durdukları tek şey HDP'dir. Sadece bizden söz ediyorlar. 'HDP Kandil'in uzantısı ve terörist bir partidir' diyorlar. Erdoğan gittiği her yerde bunu ifade ediyor. Bu ülkenin geleceğini düşünen, demokrasiden ve hukuktan söz eden tek parti HDP'dir. Bu ülkeyi bölmeye çalışan tek parti var o da AKP'dir, AKP zihniyetidir. Biz ayrım yapmıyoruz. Bize oy veren de vermeyen de herkesi seviyoruz" diye konuştu. 

‘ÜLKEYİ BÖLMEKTEN VAZGEÇİN’ 

AKP'nin "memleket işi gönül işi" sloganına değinen Buldan, "Gönül işi diyorlar. Bırakın insanlar size gönüllerinden geliyorsa oy versin. Bu ülkeyi ayrıştırmaktan, bölmekten vazgeçin. Bu halkları bölmek kimsenin haddi ve hakkı değildir. Kayyumlar da tıpkı onların zihniyetiyle halkımıza yaklaşıyorlar. Karayazı Belediyesi'ne de kayyum atandı. Karayazı halkı iradesini ortaya koymuştu ancak bunu hazmedemediler. Belediyelerimizi gasp ettiler. O kayyumlar geldikleri günden beri yolsuzluk, hırsızlık yapıp belediyeleri borç batağına sapladılar" dedi. 

İLÇE KAYMAKAMINA TEPKİ

Karayazı Kaymakamı'nın muhtarları tehdit ederek HDP'ye oy vermemeleri konusunda tehdit ettiğini söyleyen Buldan, "Bu ilçenin kaymakamı insanları tehdit edip AKP'ye oy istiyormuş. Bir parti vatandaşından tehditle oy ister mi? Hani memleket işi gönül işiydi. Buradaki muhtarları toplayıp 'HDP'ye oy vermeyin' diyorlar. Kaymakama sesleniyorum; Beytüşşebap’ta bir kaymakam vardı. Her gün bize hakaret ediyordu. TV'leri dolaşıp arkadaşlarımıza hakaret ediyordu. O kaymakam şimdi nerede? FETÖ'den tutuklandı. Hiç kimse bir halkın iradesiyle, kararıyla, kendi kendini yönetmesiyle dalga geçmesin. Bırakın insanlar kime istiyorsa ona versin" şeklinde tepki gösterdi. 

AÇLIK GREVLERİ

Türkiye'de adalet ve hukukun olmadığını söyleyen Buldan konuşmasına şöyle devam etti: "Bir ülkede adalet ve hukuk yoksa, ağzını açan herkes cezaevine gönderiliyorsa, siyaset yapan engelleniyorsa o zaman AKP'ye sormak istiyoruz, Siz ne iş yapıyorsunuz? Hukuku, demokrasiyi, özgürlükleri ve adaleti ayaklar altına aldınız. Eğer bu ülkenin seçilmiş insanları cezaevindeyse o zaman bu ülkede adalet yoktur. Eğer bu ülkede insanlar bedenlerini açlık grevine yatırıp 'tecrit bitsin' diyorsa o ülkede adaletten söz edilemez. Adalet Bakanı bu ülkenin milletvekillerini bedenini neden açlık grevine yatırdığını sormuyor. Bunu bilip üç maymunu oynamıyorlar mı? Görmeyen, duymayan, bilmeyen bir yaklaşımı kabul etmiyor, kınıyoruz." 

Mezopotamya Ajansı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER