Bolton'a tepki gösteren Erdoğan’dan operasyon sinyali

POLİTİKA- AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’un Kuzey Suriyeli Kürtlere dair açıklamalarına tepki gösterdi. Bolton'un muhatabının İbrahim Kalın olduğunu ifade eden Erdoğan, “Trump’la vardıkları anlaşmanın referansları olmaya ettiğini” ifade edip, operasyon sinyali verdi.

Bolton'a tepki gösteren Erdoğan’dan operasyon sinyali

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında konuştu. 

MHP ile kurdukları Cumhur İttifakı’na dair her iki parti içerisinde ortaya çıkan kimi rahatsızlıklar üzerinde duran Erdoğan, “Yapmış olduğumuz bu ittifak konusunda tüm teşkilat mensuplarımızın partimizin MYK'nin almış olduğu kararlara ve yapmış olduğumuz istişareler neticesinde saygı duymasını özellikle rica ediyorum. Bizler olayları enine boyuna istişaresini yapıyor, kararımızı da ona göre veriyoruzdur. Bu yürüyüşte kaybetmeyi değil, kazanmaya karar vermiş bir davayız. Bunu böyle bilmenizi istiyorum. Aramızdaki bu bağları kimse zayıflatma yoluna gitmesin, kimse ben diye hareket etmesin. Burada ben yok, biz var” dedi.

Erdoğan, isim vermeden Deniz Çakır'ı hedef alarak, "Başörtülü kızlarımıza Arabistan'a gidin demek, faşizmin en pespaye halidir. Adı da neymiş sanatçıymış" dedi. Kendisine yapılan çağrılar için de "Cumhurbaşkanını bira içmeye, Mozart dinlemeye zorlamak faşistliğin dik alasıdır" ifadesini kullandı.

Erdoğan'ın konuşmalarının satır başları şöyle:

MECLİS’TE SAFLAR NETLEŞTİ

Her kurum gibi Meclisimizin itibarı da yaptığı işlere ve bu işlerin kalitesine bağlıdır. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da birileri Meclis’i çalıştırmamak için tüm güçleri ile çalışacaktır. Sizlere düşen hem bu kifayetsizlere hak ettikleri cevapları vermek hem de yasama sürecinin kesintisiz çalışmasını sağlamaktır. Meclis’te de saflar netleşmiştir. Bir yanda AK Parti MHP ile yerli milli duruş sahibi kesimler vardır diğer yanda ise ana muhalefet partisi ve bölücü örgütün güdümündeki parti ile benzeri yapılar vardır. Milletimiz bu net fotoğraflar arasında bir tercih yapacaktır.

MYK KARARLARA SAYGI DUYULSUN

Şu ana kadar açıklamadığımız 6 il veya büyükşehir adayımız kaldı. Bu hafta sonu cumadan itibaren Trabzon, Kocaeli ve Sakarya’ya giderek adaylarımızı çıkartacağız. Yapmış olduğumuz bu ittifak konusunda tüm teşkilat mensuplarımızın partimizin Merkez Karar ve Yönetim Kurulu’nun MYK’nın almış olduğu kararlara verdiğimiz kararlara saygı duymasını özellikle rica ediyorum. Aramızdaki bu bağları kimse zayıflatma yoluna gitmesin kimse de kalkıp ben diye hareket etmesin burada ben yok burada biz var. Herkes buna uysun. Cumhur İttifakı 31 Mart akşamı inşallah zaferle bu yoldan çıkacaktır. Karşımızda Sayın Bahçeli’nin ifadesi ile zillet ittifakı benim ifadem ile illet ittifakı var. Bunlara karşı inşallah zaferimizi ilan edeceğiz.

SİYASETİN EN ÖNEMLİ SORUNU ANAMUHALEFET

Bugün Türk siyasetinin en önemli sorunu ana muhalefettir. Sorun ana muhalefetin iktidara talip siyasi organizasyon gibi değil de marjinal örgüt gibi davranıyor olmasıdır. CHP adına konuşan ahkam kesen bir takım isimlerin yaptıklarına baktığımızda kimi zaman acı acı gülümsüyor kimi zaman öfkeleniyoruz. Sıkıntının asıl kaynağı bu partinin başındaki zattır. Ön tekerlek nereye giderse arkadaki de onu izlermiş. Koltuğunu riskle atmamak için cumhurbaşkanlığı seçminde aday olmaya bile cesaret edemedi edemez. Konu iftiraya yalana hakerete gelince aslan kesilir.

KILIÇDAROĞLU’NU İKNA EDEMEDİK

Bu zatı gerçek bir demokrat gibi siyaset yapmaya ikna edemedik. Gezi olaylarında duvarlara ne yazıldığını hatırlıyorsunuz değil mi? Geçtiğimiz hafta CHP’li Edirne Belediye başkanının astığı afişler konuşuldu. Bu heykeldeki Kıbrıs Türkü temsilcisinin yüzünün tahrip edilmiş olması ayrı bir garabet örneğidir.

BEN DE VASİYET EDERİM, BAY KEMAL GEÇEMEZ

İnönü Menderes Boğaz’a köprü projesini ilk gündeme getirdiğinde tartışmayı yıkarız diyecek kadar ileri götürmüştü. Köprü projesini gündeme getiren Nuri Demirağ, İnönü ve Ali Çetinkaya için köprü yapılırsa üzerine İnönü ve Çetinkaya geçemez diye yazılmasını vasiyet etmişti. Herhalde ben de bir vasiyet yapabilirim; Bay Kemal geçemez. Marmaray’a Avrasya Köprüsü’ne işte bunlar bu şekilde muhalefet ettiler.

CUMHURBAŞKANINI MOZART DİNLEMEYE ZORLAMAK FAŞİSTLİĞİN DİK ALASI

Bu ülkenin meşrebi ve duruşu belli olan Cumhurbaşkanı’nı bira içmeye, Mozart dinlemeye zorlamak faşistliğin dik alasıdır. Bu ülkenin başörtülü hanımlarına ‘Suudi Arabistan’a gidin’ demek faşistliğin en sefil halidir. İki üç gün önce, bir konserden çıkan başı açık, başı örtülü kızlarımıza orada gelip, bu şekilde sataşıp, ‘Suudi Arabistan’a gidin, burada ne işiniz var’ diyenlerin halini düşünün. Adı da neymiş sanatçıymış, buyurun. Dert başka ne derseniz deyin bu ülkede insanların yaşam biçimi ile uğraşan CHP zihniyetidir. AK Parti tam aksine bu ülkede yaşam çeşitlerini garanti altına alan bir siyasi zihniyettir. Bu CHP zihniyeti inşallah önümüzdeki seçimlerde milletimizden hak ettiği dersi bir kez daha alacaktır.

ELEKTRİK FATURASI, KREDİ KARTI BORÇLARI

Düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi vatandaşların aylık 150 KiloWatt saate kadar elektrik tüketimini devlet olarak biz üstleniyoruz. Yaklaşık 2,5 milyonun üzerindeki hanede her ay ortalama 80 liralık elektrik faturasını devlet karşılamış olacak. Kredi kartı borcunu ödemekte güçlük çeken vatandaşlarımıza mevcut borçlarını daha kolay ödeyebilmeleri için imkan sağlıyoruz. Ziraat Bankası aracılığıyla ödeme güçlüğü yaşayan vatandaşlarımızın kredi kartı borçları tek bir çatı altında toplanacak. Vatandaşımız hangi bankaya kredi kartı borcu olursa olsun Ziraat Bankası’ndan alacağı bu krediyle borcunu kapatacak. Sonra ister 24 ay ister 60 ay vade ile aylık gelirine uygun şekilde bu borcunu ödeyecek. AK Parti iktidarları döneminde toplamda 1.8 milyon esnaf ve sanatkara 93,4 milyar lira kredi kullandırıldı. 2002 yılında esnafa uygulanan faiz oranı yüzde 45 iken bugün bu faiz oranı yüzde 5 seviyesine geriledi. Hazine destekli esnaf kredileri bakiyesi 2018’de 31,1 milyar liraya yükseldi. Esnafa destek 202 kat arttı. Halkbank esnaf ve sanatkarların işletme yatırım kredisi ihtiyaçlarını karşılamak üzere 2019 yılında yaklaşık 350 bin esnafa 22 milyar liralık kredi kullandıracak. 500 ve üzeri sigortalı çalıştıran iş yerleri için 3 puan olan sigorta pirim desteğini, 5 puana çıkarıyoruz.

SURİYE AÇIKLAMASI

Erdoğan, ABD'nin Suriye'den asker çekme konusu üzerinde de durdu. Erdoğan, bu konuda "Biz Sayın Trump ile bu net anlaşmaya varmış olsak da, yönetimin farklı kademelerinden farklı sesler gelmeye başladı. Trump'ın buradan çekilme kararlılığı bizim referansımız olmaya devam ediyor" dedi.

Yapılması planlanan operasyon için hazırlıklarının büyük ölçüde tamamlandığını belirten Erdoğan, "Çok yakında Suriye topraklarındaki bu terör örgütlerini etkisiz hale getirmek için hareket edeceğiz. Buna engel olmak isteyen başka terör örgütleri de olursa onlarla da mücadele etmek boynumuzun borcudur" diye konuştu.

BOLTON’UN VERDİĞİ MESAJI YUTMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL’

Ardından ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’un açıklamalarına değinen Erdoğan, şunları söyledi: 

"Ancak Bolton'un verdiği mesajı yutmamız mümkün değil. Bunlar bu ülkede benim Kürt vatandaşım kimdir, YPG kimdir sanırım bunları tanımıyorlar. PKK-YPG/PYD benim Kürt kardeşlerimin temsilcisi olamaz. Biz bu terör örgütü mensuplarının ister Kürt vatandaşlarımızın, ister Arapların içinden çıkmış, ister Türklerin içinden çıkmış olsun teröristse hakkından geliriz. Terörist olacak, bunlar Kürt, bunlara dokunmayın... Yok böyle bir şey. Teröre yeni bir tarif mi geliştirdiniz? Teröristse gereğini yaparız. Bolton çok ciddi yanlış yapmıştır. Suriye'deki terör koridoru içinde yer alanlar gerekli dersi alacaktır.

Türkiye'nin Suriye meselesindeki hassasiyetini anlamamış olanlara bu meseleyi tekrar anlatmak bizi yormaz. Terör örgütünün arkasında duranlara da iki çift lafımız var. Türkiye her zaman sözünü tutan bir ülke olmuştur, müttefiklerinden de aynı hassasiyeti beklemektedir. Suriye meselesinde Türkiye'nin inisiyatifi artıkça çarpıtmalar tedavüle sürülmeye başlandı. Kürtler katledilecek diyenler, meselenin ardını biliyor. Biz canlarını ve geleceklerini kurtarmak için Suriye'den gelen hiçbir kişiye ne dinini, kökenini sormadık, sormayız. Şu anda Kobani'den ülkemize gelen 200 bin Kürt kardeşimizi kim barındırıyor? Hangi Kürt öldürüldü, teröristten başka? Cudi'ye de gireriz, Gabar'a da gireriz gereğini yaparız.”

Fransa’da gelişen sarı yelekliler protestosuna dair ise Erdoğan, Erdoğan, "Fransa'da sarı yeleklilerin içinde PKK'lılar var. Bu gerçeği görmeleri lazım. Diğerlerinde de aynısı olacak. Bu PKK denen terör örgütü onlardan gücünü alıyor. Bize akıl verenler kendi durumlarını bir test etsinler. Bu sürecin insani yükünü tek başına omuzlayan bir ülke olarak, bizim beka mücadelemizden vazgeçmemizi beklemesinler” dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısının ardından TBMM'de gazetecilere açıklamalarda bulundu.

‘BOLTON'UN MUHATABININ İBRAHİM KALIN’

Bolton'a tepki olarak randevu vermediği iddia edilen Erdoğan, Bolton'un muhatabının İbrahim Kalın olduğunu ifade etti. Erdoğan, bu görüşme sonrasında Trump ile her an bir görüşme yapabileceğini de söyledi. Ancak şu anda bir randevulaşma olmadığını belirten söyledi, her an bir görüşme yapabileceğinin altını çizdi.

‘OPERASYON NE ZAMAN OLACAK?’

Erdoğan, "Operasyon ne zaman olacak?" yönünde yöneltilen soruya ise, "Bizim biliyorsunuz bir zamanlar Ayşe tatile çıkmıştı. Biz de bir gece ansızın gelebiliriz. Her an olabilir. Bu ziyaretten sonra hemen bir irtibata geçmek gerekebilir" yanıtı verdi.

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2019, 14:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER