Beştaş MİT üyelerinin Paris katliamına ilişkin ifadelerini Meclis'e taşıdı

HDP’nin Paris katliamına dair verdiği araştırma önergesi reddedildi. HDP adına konuşan Meral Danış Beştaş, KCK’nin elindeki MİT mensuplarının ifadelerine dikkat çekerek, cinayetin aydınlatılmasını istedi.

Beştaş MİT üyelerinin Paris katliamına ilişkin ifadelerini Meclis'e taşıdı

HABAER MERKEZİ-HDP’nin 9 Ocak 2013’te Fransa'nın başkenti Paris'te Kürt kadın siyasetçiler Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez'in suikast sonucu öldürüldüğü cinayetin aydınlatılması amacıyla Meclis Başkanlığı’na verdiği araştırma önergesi Genel Kurul’da reddedildi.

Söz alan HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, KCK’nin elinde olduğunu açıkladığı MİT yöneticilerini gündeme getirdi. Cansız, Doğan ve Şaylemez’i anarak konuşmasına başlayana Beştaş, şunları söyledi: “Beş dakikada uzun anlatamayacağım ama şöyle özetleyeyim. Türkiye vatandaşı 3 Kürt kadını Paris'te öldürüldü. Öldüren kim? Türkiyeli Ömer Güney, yine bir Türkiye vatandaşı. Peki, olay ne zaman oldu? 3 Ocak’ta Sayın Öcalan'la yapılan ilk görüşmeydı hemen altı gün sonrasında yapıldı. Şimdi, bu konuda Hükûmetin çok sayıda açıklaması var. İlk cenaze töreninde barış sürecine sahip çıkıldığı mesajı verildi. Bizzat Erdoğan, Arınç tarafından 100 binlerce insanın cenaze törenine katılması konusunda hem teşvik hem bir sahiplenme vardı. Ve yine, şu anda da AKP'nin Genel Başkanı Erdoğan'ın Urfa'da yapmış olduğu bir konuşma çok dikkat çekici: ‘Kardeşlerim, önce Oslo sürecini sabote ettiler, arkasından MİT Müsteşarımızı tutuklatmak istediler. Ardından Paris'te birtakım suikastlar yapmak istediler, süreci bozmak istediler.’ Buna benzer birçok açıklama var bizzat Hükûmet yetkilileri tarafından.”

KCK’NİN ELİNDEKİ MİT YÖNETİCİLERİ

Beştaş, şöyle devam etti: “Şimdi, bu konuda son bir hafta mutlaka dikkatinizi çekmiştir, 2 MİT mensubu uzun süredir KCK yetkililerinin elinde ve ilk kez geçen hafta basına ve kamuoyuna -birçok basın organında çıktı- açıklama yaptılar, üst düzey MİT yetkililerinin isim ve kimliklerini açıkladılar, ayrıca Paris cinayetleriyle ilgili de ayrıntılı bilgi verdiler. Paris cinayetlerinin planlayıcısı Sabahattin Asal, bunu oradaki MİT yöneticileri söylüyor. Sabahattin Asal kim diye baktığımızda çözüm sürecinde bizzat Oslo'da ve İmralı'da yapılan görüşmelerde aktif rol alan bir isim. Şimdi, burada sorular bir değil, işin içinde MİT'in olduğuna dair bizzat elimizdeki dosyada bilgiler var, ben bu dosyanın, ailelerin avukatlığını da yaptım. Arz notu, ses kaydı, bizzat 6 bin Euro para verildiği, MİT'le ilgili görüşmeler, telefon kayıtları dosyada mevcut ve sonra gizlilik kararı verildi, şu anda dosyaya ulaşamıyoruz. Hakan Fidan yaptığı açıklamada bu belgelerin MİT bünyesinde üretildiğini, takibinin ve soruşturmasının yapılacağını o dönem kamuoyuna açıkladı; fakat aradan geçen 5 yıl zarfında ne MİT yetkilileri, ne bu belgeyi kimin yaptığı, MİT'in bu konudaki müdahilliği, varsa paralel ya da cemaatin ne olduğu konusunda hiçbir açıklama yok.”

‘ARKADA SAVAŞ PLANLARI YAPILIYORDU’

Bu konuda iki seçenek olduğunu söyleyen Beştaş, “Bu konuda iki seçenek var: Bir yandan ‘çözüm süreci’ adı altında İmralı'da Sayın Öcalan'la görüşülürken arkada savaş planları yapılıyordu, Sabahattin Asal cinayetleri organize ediyordu” dedi.

Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2018, 22:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER