Beştaş'ın duruşması yine ertelendi

HDP'li Meral Danış Beştaş hakkında “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Devletini Alenen Aşağılama" iddiasıyla açılan davanın beşinci duruşması da ertelendi.

Beştaş'ın duruşması yine ertelendi

HABAER MERKEZİ- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekilli Meral Danış Beştaş hakkında “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Devletini Alenen Aşağılama" iddiasıyla Adana 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından açılan davanın beşinci duruşması görüldü. Duruşmaya, Beştaş katılmazken avukatı Yasemin Dora Şeker ve Adana Baro Başkanı Avukat Veli Küçük katıldı. 

Kimlik tespiti ardından konuşan Avukat Yasemin Dora Şeker, müvekkilinin Şırnak'ın Cizre ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında yaralananların yardım istekleri ile ilgili duyarlılık göstererek Meclis'te yaptığı konuşmanın kamuoyu ile paylaşıldığını belirtti. Müvekkilinin yaptığı konuşmaların kürsü dokunulmazlığı kapsamında olduğunu ifade eden  Şeker, müvekkilinin yaşam hakkını savunduğunu vurguladı. Müvekkili hakkında devam eden 3 dosyanın birleştirilmesini isteyen Şeker, konuşmalarının ifade özgürlüğü kapsamında kalıp kalmadığı ve suç içerip içermediğinin belirlenmesi için rapor aldırılmasını ve Meclis'te yaptığı konuşmaların kayıtlarının istenmesini talep etti. 

Adana Baro Başkanı Avukat Veli Küçük de, Beştaş'ın sözlerinin Meclis kürsüsünde söylendiğini belirterek, suç unsurunun oluşmadığını vurguladı. Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Beştaş hakkında 8. ve 21. Asliye Ceza mahkemelerinde bulunan dava dosyalarının incelenmek üzere istenmesine, bilirkişi raporu ve Meclis'teki kayıtların istenmesi yönündeki talebin reddine karar vererek, duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Mezopotamya Ajansı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER