Beştaş: Halkımızla birlikte tecridi kıracağız

POLİTİKA - Hükümetin açlık grevlerine karşı sessizliğini eleştiren HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, “Ama onlar şunu unutmasın bizler halkımızla birlikte bu tecridi de kıracağız, bu ülkeye de barışı da getireceğiz” dedi.

Beştaş: Halkımızla birlikte tecridi kıracağız

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü, seçim çalışmaları kapsamında Sultanbeyli'de bir miting gerçekleştirdi. Mitinge katılması beklenen Eş Genel Başkan Pervin Buldan, uçağın rötar yapması nedeniyle yetişemedi. 

Mitinge, HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, İstanbul İl Eşbaşkanı Cengiz Çiçek ile il ve ilçe yöneticileri katıldı. Mitingin olduğu alana erkenden gelen yüzlerce yurttaş, çalan seçim şarkıları eşliğinde halay çekerken sık sık, “Leyla Güven onurumuzdur”, "HDP halktır halk burada" sloganları attı. 

‘KAYBETTİRİLİŞİN BAŞ AKTÖRÜ OLACAĞIZ’

Mitingde ilk olarak söz alan İstanbul İl Eşbaşkanı Cengiz Çiçek, bu topraklara barışı, özgürlüğü, demokrasiyi mutlaka getireceklerini dile getirdi. İstanbul başta olmak üzere bu ülkedeki bütün antidemokratik uygulamalara son vereceklerini ifade eden Çiçek, “Çünkü AKP’nin yok eden politikası çıkmaz bir politikadır. Bu politika bütün Türkiye’ye kaybettiren bir politikadır. Biz bu kaybettirişin baş aktörü olacağız. Birileri bizden rahatsızlık duyuyor, duymaya devam etsinler. HDP yoksulların ve emekçilerin partisi olarak yola çıktı. Bizler hiçbir zaman birileri gibi ziyafeti ve zenginleşmeyi bir politika aracı olarak görmedik.  Bizim tek varlık gerekçemiz var. Bu ülkede barış olsun, demokrasi olsun, özgürlükler olsun biz olmayalım” diye konuştu.

‘SULTANBEYLİ RANTIN AKTIĞI BELEDİYEDİR’ 

HDP Sultanbeyli Eş Başkan Adayı Nihat Akdoğan da, Sultanbeyli halkıyla birlikte belediyeyi yönetmeye aday olduğunu belirterek, “İnanıyorum ki Sultanbeyli halkı da çoktan kararını vermiştir. Sultanbeyli iktidarın arka bahçesi haline getirilmiş. Biz de Sultanbeyli halkına diyoruz ki eğer birileri sürekli buradan nemalanıyorsa hangi hizmeti yapmıştır; bunu sormak lazım. Onların beş döneminde yaptıkları belediyecilik faaliyetine bakılırsa bile hizmetin zerresini yapmadığını görebiliriz. Sultanbeyli rantın, kirli paranın en çok aktığı belediyedir. Sultanbeyli’de hala bazı mahallelerde kaldırımların olmadığının farkında dahi değiller. Biz sizleri bu zihniyetten kurtaracağız” dedi.

‘TECRİDİ KIRACAĞIZ’ 

Halkı selamlayarak konuşmasına başlayan HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş ise HDP’yi bu ülkede hiçbir gücün geriletemeyeceğini söyledi. Her türlü saldırı, yalan ve tehditlere karşı dimdik ayakta olduklarını belirten Beştaş, “Şu anda Leyla Güven, Selma Irmak ve yüzlerce tutsağın açlık grevi devam ediyor” dedi. Bunun üzerine miting alanında bulunan kitle yüksek bir sesle “Leyla Güven onurumuzdur” sloganları attı.  

Güven ve diğer açlık grevinde olanlara selam gönderen Beştaş, “Leyla Güven bizim onurumuzdur. Bütün tutsaklar bugün barışın önünü açmak için, bu kaosu bitirmek için bedenlerini açlığa yatırmışlar. Hükümet hala üç maymunu oynamaya devam ediyor. Sanki duymamış gibi yapıyor. Ama onlar şunu unutmasın bizler halkımızla birlikte bu tecridi de kıracağız, bu ülkeye de barışı da getireceğiz” diye konuştu.

‘HALKIN GERÇEKLERE İHTİYACI VAR’

AKP’nin bütün konuşmalarında gitgide dibe battığını söyleyen Beştaş, “Bunlar ilk başta çıkıp dediler ki bu seçimler Türkiye’nin geleceği meselesidir. Türkiye düşecek diyorlar ya hepsi yalan. Onların iktidarı sallanıyor. Bu ülkenin ‘beka’ meselesi değil, Erdoğan’ın iktidarı meselesidir. Yandaşlarıyla birlikte bu koltukta oturmaya devam etmek istiyor. Ya bunlar kafayı yedi. Dün biri çıkıp diyor ki ‘HDP, CHP ve İYİ Parti’ye birileri telsizle anons yapıyor. Oy verin bunlara’ diye. Bunlar kafayı yemişler. Öyle zor durumdalar ki artık ne dediklerini de bilmiyorlar. Erdoğan gittiği her yerde konuşmadan önce bizlerin konuşmalarını yayınlıyor.  Ben de İstanbul’dan ona diyorum ki daha çok yayınla daha çok. Çünkü halkın gerçeklere ihtiyacı var” şeklinde konuştu.

GEBZE'DE ÇOŞKULU AÇILIŞ

HDP yine seçim çalışmaları kapsamında Gebze'nin Mevlana Mahallesi ve Körfez Yukarı Hereke'de seçim irtibat bürosu açtı. Büro açılışlarına HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Züleyha Gülüm’ün yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

'BELEDİYEYİ HALK YÖNETSİN'

Gebze'nin Mevlana Mahallesi’nde konuşan Züleyha Gülüm, "HDP'yi yok saymalarına karşı biz mücadelemizi devam ettireceğiz ve özgürlüğü getireceğiz. Özgürlüğü sadece parası olan için zengin olan için değil, herkes için istiyoruz. Biz istiyoruz ki yoksulluk sona ersin. Artık ayın sonunu düşünmediğimiz bir düzen istiyoruz. İktidar yoksulları düşünmüyor. Pazara gittiğimizde boş sepetlerle dönmek istemiyoruz. İnsanca yaşamak istiyoruz. Kadınlar olarak çok çalışıyoruz. Emeğimiz görünmüyor. Gecemiz gündüzümüz yok. Kadınların yok sayılmasına da hayır diyeceğiz. Öyle bir belediye kuracağız ki kadınlar kendi kararlarını kendi verecek. Kadınların kendi adına karar vermelerini istiyoruz. Belediyeyi bir kişi alsın ve o kişi yönetsin istemiyoruz. Halk meclisleri karar versin ve belediyeyi halkın kendisi yönetsin" ifadelerini kullandı.

'HALK SİZİ 31 MART'TA GÖNDERECEK'

Hereke’de halka seslenen HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ise "Bu topraklarda binlerce yıldır yaşamış insanları kovmaya çalışıyorlar. Ancak bu halk 31 Mart'ta sizi iktidardan gönderecek. Yukarı Hereke'nin çocuğu İbrahim Ergin ve hukukçu Avukat Selda İlgöz adayımızdır. Bu ülkeyi bu karanlıktan kurtarmak sizin elinizde. Kendinize güvenin. Son 1 ayda Türkiye'de 5 kişi kaçırıldı. Bunlar kendisini resmi görevde olduğunu söyleyerek bu insanları kaçırdılar. Ben 1 aydır soru önergesi veriyorum. 1 aydır basın toplantısı yapıyorum. Nerede bu 5 kişi. Millete ‘terörist’ demek kolay. Her yerde MOBESE kamerası var. Bu kaçırılan kişiler bulunamaz mı? 1990'lı yıllara dönüyoruz. Beyaz Toroslara bindirilen günlere dönüyoruz. Yazıklar olsun bunları yapanlara" şeklinde konuştu.

Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2019, 22:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER