Baydemir'in, Erdoğan'a çağrısı: Demirtaş'tan özür dile

HDP Sözcüsü Osman Baydemir Vicdan ve Adalet Nöbeti'nden Erdoğan'a çağrıda bulundu: Demirtaş'tan özür dile. Öte yandan CHP Diyarbakır Örgütü de nöbetlerini sürdüren HDP'li vekilleri ziyaret etti.

Baydemir'in, Erdoğan'a çağrısı: Demirtaş'tan özür dile

 HDP Sözcü ve Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ‘terörist’ ifadesi nedeniyle Selahattin Demirtaş’tan özür dilemesi gerektiğini söyledi. CHP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Sayın ve partililer de nöbetteki HDP milletvekillerini ziyaret ederek, destek mesajı verdi.

HDP’nin Diyarbakır’ın Kayapınar İlçesi’ndeki Ekin Ceren Parkı’nda 25 Temmuz’da başlattığı Vicdan ve Adalet Nöbeti sürüyor. HDP Şanlıurfa Milletvekili ve parti sözcüsü Osman Baydemir düzenlediği günlük basın toplantısında güdeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Selahattin Demirtaş için ‘terörist’ ifadesi kullanmasına tepki gösteren Baydemir, Erdoğan’ın özür dilemesi gerektiği söyledi.

‘VAKİT VARKEN ÖZÜR DİLE’

Osman Baydemir, sözlerini şöyle sürdürdü “Almanya’da, G-20 zirvesindeki toplantıda Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş için ithamda bulundu. Ona ‘terörist’ dedi. Bu yalandır, iftiradır. Demirtaş, cezaevinde 18 gün önce bir çağrı yaptı, ‘Açıkla, varsa bir delilin savcıya ver. Eğer delilin yoksa, açıklayamıyorsan sen iftiracısın, sen yalancısın’ dedi. Aradan 18 gün geçmiş, halen suskun. Henüz vakit varken ayağa kalk ve Selahattin Demirtaş’tan, toplumdan özür dile. Bu yalanından dolayı özür dile.”

‘BİZ KÜRT DEMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

HDP milletvekilleri Tuğba Hezer ile Faysal Sarıyıldız’ın vekilliklerinin düşmesine de değinen Baydemir, “Eğer Hezer ve Sarıyıldız’ın vekillikleri devamsızlıktan düşüyorsa buyurun, açın çeteleyi. Devrik Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ne kadar Meclis’e devam ettiği etmediği açıkça ortaya çıkar. İçtüzük değişikliğiyle parlamentoda konuşmanın dahi yasaklandığı bir rejim inşa ediliyor. Kürt halkı, Ermeni, Süryani, Ezidi, Alevi demek, Dersim’de, Çorum’da, Sivas’ta katliam oldu demek, suç sayılacak ve para cezasına çevrilecek. And olsun ki; susmayacağız. Kürtlere, Kürt diyeceğiz” diye konuştu.

CHP’DEN DESTEK ZİYARETİ

CHP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Sayın ve yanındaki partililer de HDP’nin sürdürdüğü Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne destek amacıyla Ekin Ceren Parkı’na geldi. HDP’liler tarafından yapılan karşımanın ardından konuşan CHP İl Başkanı Sayın, “15 Temmuz’da demokrasiyi sokaklarda nasıl aradıysanız, biz de hak, hukuk ve adaleti legal bir şekilde sokaklarda arayacağız. Bu anlamda HDP’nin değerli yöneticilerinin başlatmış oldukları bu eylemlerini gönülden desteklediğimizi söylüyoruz. Onlara katkı sunmak adına, gönül isterdi ki bu eylemi birlikte devam ettirelim. Bu legal eylemlere desteğimiz her zaman olacaktır” dedi. (DHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER