Başaran: OHAL Komisyonu kararları niye gizliyor

OHAL Komisyonu'na yaptıkları ziyarette ısrarla sormalarına rağmen kaç dosya hakkında karar verildiğinin belirtilmediğini kaydeden HDP'li Ayşe Acar Başaran, "Komisyon aldığı kararları gizliyor. Niye gizliyor? Amacı ne? Anlam veremedik" dedi.

Başaran: OHAL Komisyonu kararları niye gizliyor

 Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyeleri, yaklaşık 1 yıldır talep edilen Olağanüstü Hâl (OHAL) İnceleme Komisyonu ziyaretini gerçekleştirdi. Şimdiye kadar 104 bin 398 başvurunun yapıldığı komisyonda, 80'i raportör olmak üzere toplamda 200 personel çalışma yürütüyor.

Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nda yer alan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, iki saat süren görüşme sonrası izlenimlerini aktardı.

'KOMİSYON KENDİNCE KRİTERLER OLUŞTURMUŞ'

Komisyonun 104 bin 398 başvuruyu 200 personelle iki yıl içerisinde karara bağlayacağı öngörüsünü eleştiren Başaran, görüşmelerde edindiği izlenimler sonucu böyle bir kanıya vardığını söyledi. İki yıl içerisinde bu kadar dosyanın incelenmesinin mümkün olmadığını vurgulayan Başaran, "Çok fazla dosya var. Tek tek ele alınıp incelenmesi gereken dosyalar bunlar" dedi.

Komisyonun izlediği yöntemi de değerlendiren Başaran, komisyonun kararları verirken "kendince" kriterler oluşturduğunu belirterek, şöyle dedi: "Çalışma usulleri hakkında bilgi aldık. 2 yıllık süresi var.  Komisyon belli kriterler oluşturmuş ve bu  kriterlere göre kararlar veriliyor. Yapılan başvuruları değerlendirirken komisyon, kendine göre araştırma yapıp, kendine göre deliller buluyor ve bir karara bağlıyor. Ve bu çok sağlıklı bir yöntem değil. Kriterlerde çok sıkıntılı bylock gibi kriterler var. Bylock  20 gün önce tek başına ceza alma sebebiydi ama şuanda değil. Bu tür sıkıntıların olduğu bir süreçte ben OHAL Komisyonu'nun çok sağlıklı çalışacağını düşünmüyorum böyle bir kanaate varmadım." 

'YARGI MEKANİZMASI GÖREVİ VERİLMİŞ'

Komisyona başvuranlar haklarında kesinleşmiş bir yargı kararının olmadığına dikkat çeken Başaran, komisyonun ayrıca yargı mekanizması görevi de üstlendiğini ifade etti. Sonuçta insanların haklarında verilmiş bir yargı kararı olmadan ihraç edildiklerini ve komisyonun da bunu değerlendirdiğini kaydeden Başaran, "Normal hukuk devletlerinde tek bir kriterin olması gerekiyor. O da başvuruyu yapan  kişi hakkında bir yargı kararı var mı? Ama komisyon böyle bir yargı kararının olup olmadığına bakmıyor. Komisyonun görevi, insanları yargılamak değil. Ki böyle bir yargı mekanizması görevi verilmiş olsa bile insanların gidip orada kendilerini savunmaları gerekiyor. Ama komisyonun böyle bir işlevi de yok" diye konuştu. 

'KOMİSYON NEYİ GİZLİYOR?'

Görüşmede OHAL Komisyonu’na ısrarla bugüne kadar kaç dosya ile ilgili karar verdiklerini sorduklarını ancak üyelerin ısrarla cevap vermediğini dile getiren Başaran, "spekülatif tartışmalara yol açmamak”  gerekçesinin ileri sürüldüğünü söyledi. Toplumun adalet beklediğini kaydeden Başaran, komisyonun "Alt yapıyı oluşturduk, belge, bilgiyi topladık kararlar daha hızlı çıkacak. Haftada bin dosyayı sonuçlandıracağız" sözlerinin gerçekle ilgisinin olmadığını söyledi.  

Kanun Hükmünde Kararnameler'in (KHK) hala yayınlanmaya devam ettiğini ifade eden Başaran, "Hala başvurular var. Nasıl kararlar verdiklerini de bilmiyoruz. Bugüne kadar vermiş oldukları bir kararın örneği yok. Komisyon aldığı kararları gizliyor. Niye gizliyor, amacı ne anlam veremedik" ifadelerini kullandı. 

'GÜLMEN VE ÖZAKÇA'NIN DOSYALARI HALA İNCELEMEDE'

Başaran, açlık grevinin 310'uncu gününe giren Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın durumunu da komisyona sorduklarını ancak dosyalarının hala incelemede olduğu yanıtını aldıklarını dile getirdi. Bu konuda kendilerine net bir şey söylenmediğini aktaran Başaran, "Kısa sürede bir karar çıkar mı çıkmaz mı bilemiyorum" dedi.

Komisyonun "insanların derdine derman" olmayacağını vurgulayan Başaran, "OHAL Komisyonu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gidişin önünü kapatmak için kurulmuş bir komisyondur. Mevcut durumda da bu görevi görüyor. İktidar gerçekten bir çözüm istiyorsa komisyonu genişletmeli, kararların şeffaf olmalı ve personel sayısının artırılmalı" diye belirtti. 

Mezopotamya Ajansı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER