Atina'da Lozan tartışması

Türkiye'den 65 yıl sonra Yunanistan'a cumhurbaşkanı düzeyinde ilk ziyaret bugün yapıldı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın temasları, "Lozan'ı güncellemek lazım" açıklamasının gölgesinde gerçekleşti. Ortak basın toplantısında Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulos "Lozan Anlaşması tartışma dışı" dedi, Erdoğan'dan "Lozan konusunda sanıyorum hala anlaşılmayan bazı incelikler var" yanıtı geldi.

Atina'da Lozan tartışması

HABER MERKEZİYunanistan’a 65 yıl aradan sonra cumhurbaşkanı düzeyinde ilk ziyaret bugün gerçekleşti. Atina’ya inen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan için 3 bin polis görevlendirildi.

Erdoğan ilk görüşmeyi Yunan mevkidaşı Pavlopulos ile yaptı.

PAVLOPULOS: LOZAN TARTIŞMA DIŞI

Görüşme öncesi düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Pavlopulos, Yunanistan ile Türkiye arasındaki sınırı çizen Lozan anlaşmasının tartışılacak bir sözleşme olmadığını söyledi. Pavlopulos, “Yeniden gözden geçirmeye gerek yok. Reform edilecek bir sözleşme olduğuna inanmıyoruz. Bu anlaşma gereğince iki ülkede de yaşayan azınlıklar belirgin bir şekilde dile getirilmiştir. Azınlıklar Yunanistan açısından dini azınlık olarak tanınmıştır. Yunanistan bu azınlığı hukuk devleti olarak tüm haklarını öngörüldüğü şekilde korumaktadır” diye konuştu.

 

Kıbrıs konusuna da değinen Pavlopulos “Kıbrıs konusunda Yunanistan’ın çözüm aramasında olduğunu acil ve sürdürülebilir bir çözümün kısa zamanda hayata geçirilebileceğini umuyorum ve elimizden geldiğince çaba sarf ediyoruz” dedi.

ERDOĞAN: LOZAN’IN 11 TARAF ÜLKESİ VAR

Ardından söz alan Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi:

LOZAN’DA ANLAŞILMAYAN İNCELİKLER VAR: Bugün ülkelerimiz adına önemli bir gün. 65 yıl aradan sonra ilk defa böyle bir resmi ziyareti gerçekleştiriyoruz. Bana nasip olması sebebiyle mutluyum. Bu anlamlı ziyaretin iki ülke arasında yeni bir dönemin başlangıcına zemin olmasını diliyorum. bazı gerçekleri ben de açık ve net ortaya koyacağım. Lozan konusunda sanıyorum hala anlaşılmayan bazı incelikler var. 94 yıl önce yapılan bir anlaşma. Sadece Türkiye ile Yunanistan arasında yapılan bir anlaşma değil. Bu anlaşmanın 11 taraf ülkesi vardır. Düşünün ki Japonya bile var. Hepsini kapsayan bir anlaşmayı konuşuyoruz. 94 yıl içerisinde dünya yeniden inşa ediliyor. Türkiye ile Yunanistan arasında bu arada bir çok şey değişti.

MÜSLÜMANLARI ATANAN MÜFTÜYLE YÖNETME GİRİŞİMİ VAR: Lozan’da buradaki Türklerle ilgili Müslüman azınlık ifadesinin geçtiğinden bahsediyorsunuz doğru ama AİHM’de Türk ifadesi orada geçmektedir. Bu kararlarıyla da orada vardır. Oradaki insanların yaşam koşullarının ne durumda olduğunu değerlendirme noktasında buraya iyice bir göz atmak lazım. Batı Trakya’daki Müslümanlar inançlarını yaşayabiliyorlar mı? Müslümanlar bugün atanan bir başmüftü ile yönetilme gayretleri var. Türkiye’de patrik atanan bir patrik değildir. Patrik seçilmiş bir patriktir.

PATRİK SEÇİLİYOR: Lozan’a göre de malum belirli bir sayıda Sen Sinod Meclisi oluşur. Bunların da Türk vatandaşı olması lazım. Bu sayı azaldığı için siz bize isimler verin biz onları Türk vatandaşlığına alalım. Bize verilen bu isimleri biz vatandaş yaptık. Patriği seçecekse bu 17 kişi seçecek. Ama biz Batı Trakya’da hala başmüftüyü oradaki imamlar seçememiştir. Bu durum da nasıl oluyor da Lozan Anlaşması’nın yürürlükte olduğunu söylüyoruz. Demek ki Lozan uygulamada değil. Lozan’ın uygulanabilirliğini ortaya koymamız lazım. Bunu herkes ile görüştük ama netice alamadık.

GÜNCELLENMESİ GEREKİR DEDİĞİM KONU BUNLAR: Yatırım noktasında gerekli olan destekler onlara verilmemektedir. Orada bir ayrımcılık söz konusudur. Türkiye’de benim Rum vatandaşlarıma yönelik böyle bir uygulama göremezsiniz. İbadethanelerde bir ayrımcılık göremezsiniz. Batı Trakya’da ise Türk kelimesinin yazılmamasını bile hazmetmek mümkün değil. Bence bizim bunları bir defa aşmamız lazım. Benim güncellenmesi gerekir dediğim konu bunlardır.

 

NATO’YA BİZİM SAYEMİZDE DÖNDÜNÜZ: Askeri konularda sıkıntı yaşanıyor. Siz NATO’dan çıktınız, tekrar girişinizi siz sağladınız. Biz engel olsak siz NATO’ya giremezdiniz. Bir ülkenin muhalefeti NATO’ya girişinizi engellerdi ama biz öyle bakmadık. Biz komşu diye baktık. Bugün de öyle bakıyoruz. Kıbrıs ile ilgili görüşmelerin içerisinde siz olmadınız ben içerisindeydim. Yunanistan garantör ülke olduğu gibi Türkiye de garantör ülke. İşin çözüme kavuşması gerekirken alınan kararlar uygulamaya girmedi. Kıbrıs’taki Türkler yüzde 60’ın üzerinde evet oyu verdiler. Güneyda Rumlar hayır oyu verdiler. AB’nin verdiği sözler de yerine gelmedi. Mali noktada verEcekleri destekleri uygulamaya sokmadılar. Bugün bile hala bunlar yerine gelmiş değil. Bizler bu noktadaki sadakatimizi sürdürüyoruz.

EGE VE KIBRIS SORUNU: Hedefimiz Kıbrıs’ta kalıcı ve adil bir çözüm bulalım. Aynı şeyi Ege’de bulalım. Lozan’da şöyle olmuş böyle olmuş… Olması gerekenleri bir an önce yapalım. Kolay değil 94 yıl geçti. 94 yılda çok şey değişti. Arzu ettiğimiz şeylerin başında Batı Trakya’daki soydaşlarımızın haklarının korunmasıdır. 65 yıl aradan sonra buraya büyük bir heyecan ile geldik. Birileri bu ziyareti provoke ediyor. Dağıtılan broşürlerden tutunuz kapılara çizilen işaretlere varıncaya kadar. Her toplumun içinde artı ve eksiler vardır ayrı konu. Ama bunların 65 yıl aradan sonra böyle bir cesareti ortaya koyarak bir cumhurbaşkanı geliyorsa bunların kontrol altında tutulması gerekir diye düşünüyorum.

65 YILI BİR KENARA KOYUP, İLERİYE BAKALIM: Bunları ayrıca aramızda detay görüşme imkanımız da olabilir. Bu ziyaretimizin ben istiyorum ki çok farklı, zengin barışa yönelik yürümesi tarafların gayreti doğrultusunda önem arzediyor. Aramızdaki siyasi, askeri, kültürel ilişkileri süratle yoğunlaştırmamız lazım. Turizmdeki gelişmelere bakıldığında turistler hatırı sayılır oranda yükseliyor. Çünkü bizde bir kara parçasından diğer tarafa bağırıldığında duyulur. Öyleyse bunu zenginleştirmemiz lazım. Cumhurbaşkanı olarak arzum şudur; biz bardağın boş tarafıyla uğraşmayalım. Bardağın dolu tarafına bakalım ve ilişkilerimizi güçlendirelim. Bu ziyaretimizin de inanıyorum ki 65 yılı bir kenara koyup artık ileri bakacak bir ziyaret olacağı düşüncesindeyim.

PAVLOPULOS: BEN HUKUKÇUYUM, SİZİN KADAR YETKİM YOK

Erdoğan’ın konuşmasının ardından tekrar Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulos söz aldı. Erdoğan’ın eleştirilerine, kendisinin hukukçu olduğunu ve ülkelerinde hukuk kurallarının geçerli olduğu yanıtını veren Pavlopulos, “Sayın Erdoğan, benim sizin kadar yetkim yok” dedi ve ekledi:

“Sayın Cumhurbaşkanı Kıbrıs konusunda, cumhurbaşkanı kıyası yaptınız. Ancak Yunanistan’da anayasa gereği cumhurbaşkanı sizin yetkilerinize sahip değildir. O yüzden katılamadım görüşmelere. Bu karşılaştırma için şeref duydum tabiiki. İlişkilerimizin samimiyet ilkesi üzerinde ilerleyeceğine inanıyorum. Dışişleri Bakanımızın da söyleyeceği gibi ben hukuk profesörüydüm. Bir anlaşmanın (Lozan), hukuk ilkesinin güncellenmesi mümkün değildir. Var olan sözleşmeye yeni bir metin ekleyebiliriz fakat anlaşmayı güncellemek veya reform etme gibi bir kavramı kullanmıyoruz. Bu konuda da sizin samimiyetinize inanarak, bunun altını çizmeyi arzu ediyorum. Aynı zamanda bu ziyaretin tarihi öneminin altını çizmeden edemeyeceğim.”

ERDOĞAN: KONUYU SİZ AÇTINIZ, YOKSA ÇIPRAS’LA KONUŞURDUM

Pavlopulos’un sözleri üzerine Erdoğan da şu yanıtı verdi: “Bunu cevapsız bırakmak da kendime saygısızlık olur. Ben tabi hukuk profesörü değilim ama siyaset hukukunu iyi bilirim, siyaset adamıyım. Siyaset hukukunda da, anlaşmaların güncellenmesi diye bir şart vardır ve bunu da biz yaparız. Yeter ki ülkeler bu konuda mutabık kalsınlar, bunun dünyada çok örneği var. Sizler bu konuyu açtığını için bu konuya girdik. Açmamış olsaydınız, sayın Çipras’ın kabulünde bu konulara girerdik. Biz de çok sıkıntılar yaşadık, o yüzden sistem değişikliğine gidiyoruz. 2019’da Cumhurbaşkanlığı sistemine geçeceğiz.duvar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER