AP'den Erdoğan'a sert tepki!

Gezi Parkı'ndaki devlet şiddetinin konuşulduğu Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nda söz alan siyasi grupların temsilcileri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sert tepki gösterdi.

AP'den Erdoğan'a sert tepki!
Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nda düzenlenen "Türkiye'deki durum" başlıklı oturumda Gezi Parkı protestoları ve sonrasındaki polis şiddeti tartışıldı.

Açılışını Avrupa Birliği Dışişleri Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Catherine Ashton'ın yaptığı oturumda, AP'deki siyasi gruplar, Gezi Parkı ile ilgili olaylar hakkındaki görüşlerini dile getirdi. Oturumun başlangıcında söz alan AP Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Bu Erdoğan değişmez" sözlerine sert bir yanıt verdi. Swoboda, "Bu bir tehdittir" dedi.

'Türkiye'nin Avrupa'da yeri yok'

"Sayın Erdoğan, Türkiye'yi AB değerlerinden uzaklaştırmak istemiyorsa değişmeli" diyen Swoboda, şunları söyledi: "Başbakan'ın derin devlet yapılarıyla mücadelesinin takdir edilmesi gerekiyor. Ama gösterilerde hem üniformalı polisler hem de sivil polisleri görüyoruz. Demek derin devlet hala burada ve derin devleti kendi kullanıyor. Bu kadar çok gazeteci hapisteyse, bunun demokrasiyle bir ilgisi yoktur. Erdoğan, Arap dünyası için rol-model olmak istiyorsa, değişmek zorundadır. Bu haliyle, Türkiye'nin Avrupa'da yeri yok."

'Gazeteci hapishanesi'

Avrupa Liberaller ve Demokratlar İttifakı Grubu'ndan Guy Verhofstadt ise, "Gazeteciler için dünyanın en büyük hapishanesi Türkiye. Bu çoğunluğun tiranlığıdır" diye konuştu. Verhofstadt, "Bu konuda Rusya'da Putin'i, Macaristan'da Urban'ı gördük. Şimdi de Türkiye'de Erdoğan'ı görüyoruz. Ben seçilmiş bir hükümete karşı değilim. Ama demokrasinin giderek kötüleştiğini söylüyorum. Son olarak, biz grup olarak Türkiye'nin AB üyeliğini destekliyoruz. Ama AB'nin prensiplerine sırtını dönen bir Türkiye'yi değil" diye konuştu. DİHA 
Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2013, 21:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER