Akşener: Iğdır'da HDP kazanmasın diye aday göstermiyoruz

POLİTİKA-'Bizim aday çıkarmamız durumunda HDP'nin kazanması kesin.'

Akşener: Iğdır'da HDP kazanmasın diye aday göstermiyoruz

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Iğdır'da aday göstermeyeceklerini açıkladı. Akşener, aday göstermeme nedenlerini ise, "HDP'nin kazanamamsı için" sözleriyle açıkladı.

Ankara'da gazetecilerle bir araya gelen Meral Akşener, "Bizim aday çıkarmamız durumunda belediyenin HDP'li olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Madem Iğdır'da HDP ile yarışacak bu sistem, biz Iğdır'da aday çıkarmayacağız. Bu yüzden AKP veya MHP'li bir belediye başkanının olmasında sakınca görmüyoruz" ifadelerini kullandı.

2014 yerel seçimlerinde HDP, 18 bin 168 oyla Iğdır’da birinci parti olurken, MHP 17 bin 442 oyla ikinci, AKP ise 4 bin 490 oyla üçüncü parti olmuştu.

‘HDP İLE HİÇ AHBAPLIK YAPMADIM’

HDP’nin bazı büyükşehirlerde aday göstermeme kararı sonrası yapılan “HDP; CHP ve İYİ Parti’ye destek verecek” yorumlarına tepki gösteren Akşener, “Biz İYİ Parti’nin çekilmek istendiği çukura girmeyeceğiz. HDP ile ahbaplığı ben hiç yapmadım. Bizim partimizi HDP’den kimse bu zamana kadar ziyaret etmedi. Sonuç itibarıyla ne bizim HDP’ye ne onların bize böyle bir talebi oldu” dedi.

“Bütün mesele AK Parti’nin İstanbul’u kaybetmemek için HDP oylarına talip olması” diyen Akşener, “Bu yanlış bir şey değil. Ancak bir taraftan talep olduğunuz bir siyasi partiyi başkaları üzerinden şeytanlaştırırken diğer taraftan da oyuna talip olmak ve bir diğer taraftan diğer iktidar partisinin buna göz yumması en basit tanımıyla son derece ahlaksız bir tavırdır. Üç kere ‘çözüm süreci’, ‘demokratik açılım’ gibi işler yaptınız. ‘Akil adamlar’ koydunuz. Bütün bunları yapan İYİ Parti ve Meral Akşener değil” ifadelerini kullandı.

‘CUMHUR İTTİFAKI IĞDIR VE AHLAT’TA TEK ADAY ÇIKARSIN’

Iğdır ve Ahlat’ta aday çıkarmayacaklarını söyleyen Meral Akşener, “Cumhur İttifakı’nın paydaşlarına sesleniyorum, oturun, anlaşın tek adaya düşürün. Bizim Iğdır’da 5 bin 500’e yakın oyumuz var. İşte bekayla ilgili İYİ Parti’nin somut adımı. Ahlat’ta MHP’den belediye başkanı seçilmiş daha sonra AK Parti’ye geçmiş Mümtaz Bey var. Orada da 745 oyumuz, aday çıkarmıyoruz ve Mümtaz Bey’in seçilmesine katkıda bulunmak istiyoruz. Cumhur İttifakı’nın paydaşları beka konusunda çok samimiyseler Iğdır ile ilgili tedbir almalılar” şeklinde konuştu. (HABER MERKEZİ)

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2019, 20:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
Faruk
Faruk - 3 hafta Önce

Beka yok diyorsunuz. Iğdır ve ahlatta mı beka sorunu var. Bu ne kendini bilmezlik. Kürtün AKP den başka dostu. Seveni yok.

SIRADAKİ HABER