Ahmet Türk: HDP’ye eş genel başkan olmayı düşünmüyorum

Edirne F Tipi Cezaevi’nde 4 Kasım 2016’dan bu yana tutuklu olan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın parti başkanlığına yeniden aday olmayacağını duyurmasının ardından genel başkanlık için ismi geçen eski Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk’ten cevap geldi. Türk, “Sağlığım el vermiyor” diyerek genel başkan olmayacağını açıkladı.

Ahmet Türk: HDP’ye eş genel başkan olmayı düşünmüyorum

HABER MERKEZİ-Edirne F Tipi Cezaevi’nde 4 Kasım 2016’dan bu yana tutuklu olan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın parti başkanlığına yeniden aday olmayacağını duyurmasının ardından genel başkanlık için ismi geçen eski Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk’ten cevap geldi. Türk, “Sağlığım el vermiyor” diyerek genel başkan olmayacağını açıkladı.

“Böyle bir görev düşünmüyorum”

11 Şubat'ta yapılacak olan kongrede eş genel başkanlık için ismi geçen Türk, adının gündeme geldiğinden haberi olmadığını ve böyle bir görevi sağlık sorunları nedeniyle düşünmediğini söyledi. “Bu görevi genç ve dinamik arkadaşların yapması gerektiğini düşünüyorum” diyen Türk sözlerini şöyle sürdürdü: “Benim sağlık sorunlarım var. Partimiz bölge konferansları yapacak. Bu konferanslardan sonra güçlü bir kongre için her zaman destek vermemiz lazımdır. Bu çalışmalara sağlığım el verdiği ölçüde katkı sunmaya hazırım. Eş başkanlık için sağlık koşullarım el vermiyor, böyle bir görev düşünmüyorum.”

“Kaplan’ın açıklamaları talihsizlik”

Türk, HDP eski Milletvekili Hasip Kaplan'ın tartışmalara neden olan açıklamalarını da ‘talihsizlik’ olarak niteleyerek şöyle konuştu: "Faşizm ile mücadele edilmesi gereken bir durumda birlikte hareket ettiğimiz kesimler için böyle bir açıklamanın yapılması talihsizlik olmuştur. Sol ve sosyalist kesim ve aydınlarla birlikte bu mücadeleyi veriyoruz. Hasip bey geçmişte kendisi Kürt kesiminden çok sol ve sosyalist kesimlerle ilişkisi olduğunu söylemiştir. Şimdi kalkıp böyle bir açıklama yapması talihsizlik olmuştur diye düşünüyorum."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER