‘25 Haziran AKP’siz ve Erdoğan’sız bir tarih olacak’

ERZURUM - Partisinin düzenlediği Hınıs ilçesindeki iftar programında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "Bu devran böyle gitmeyecek. 25 Haziran AKP’siz ve Erdoğan’sız bir tarih olacak buna inanın." diye konuştu.

‘25 Haziran AKP’siz ve Erdoğan’sız bir tarih olacak’

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Erzurum’un Karayazı ilçesinde mitinge dönen halk buluşmasının ardından Hınıs ilçesinde partisi tarafından verilen iftar yemeğine katıldı. Karayazı’dan büyük moral aldıklarını söyleyen Buldan, Karayazı’da Hınıs’ta çok kararlı bir kitlenin olduğunu ifade etti. Buldan, "Bugün burada gördüğüm, sizlerin yüzünüzden okuduğum, gözlerinizin içinden aldığım enerji bizi 24 Haziran’a götürür, bu kesin ve nettir. Az kaldı, inanın az kaldı. Sabrediyoruz ama sabreden derviş muradına ermiş misali 24 Haziran tarihinde istediğimiz sonucu alacağız. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. HDP arkasında bu kadar kararlı kitle varken, arkasında bu kadar inançlı, moralli kitle varken başarmaması kabul edilebilir bir şey değil. Biz biliyoruz ve inanıyoruz ki Erzurum halkı da 24 Haziran tarihinde kendi üzerine düşen görev ve sorumluluğu en iyi şekilde yerine getirecektir. 7 Haziran’da büyük bir başarı elde edilmişti, 1 Kasım’da bu başarı maalesef tekrarlanmadı ama 24 Haziran bunun telafisi olacaktır” dedi.

'24 HAZİRAN'DA BASKILARA İYİ BİR DERS VERECEĞİZ'   

“ 24 Haziran’da parlamenterlerinizi Ankara’ya göndereceksiniz bundan hiç kuşkumuz yok” diyerek konuşmasına devam eden Buldan, partililerinin üzerinde Erzurum’da çok baskı ve engelleme olduğunun farkında olduklarını söyledi. Bu baskılara rağmen ayakta duran ve yıkılmayan halkın kararlı duruşunun kendilerine büyük moral verdiğini belirten Buldan, “AKP’nin Kürtler üzerinde uyguladığı bu baskı ve şiddet politikasına karşı 24 Haziran’da iyi bir sonuç alarak iyi bir ders vereceğiz. Bugün AKP’nin ve Recep Tayyip Erdoğan’ın söylemlerine baktığımız zaman bizleri her zaman inkar eden yok sayan bir anlayış var ve bu anlayışı kabul etmiyoruz. Biz varız, Kürdüz bu topraklarda yıllarca yaşayan ve eşitlik ve özgürlük mücadelesi veren bir halkız. Dilimiz ve kimliğimiz var. Sizler olduğunuz sürece halkımız bugün burada olduğu sürece hiç kimsenin gücü bizi inkar etmeye yetmeyecek.  Onlar ellerinden geleni yapmaya çalışacaklar. Biz de elimizden geldiği kadar onları yenmeye çalışacağız” diye konuştu. 

'ERDOĞAN KARŞISINDA DA BİAT ETMEYECEĞİZ'

Bu toprakların büyük acılar yaşadığını büyük bedeller ödediğini ve halen ödemeye devam ettiğini belirten Buldan, son 3 yıllık süreç içerisinde her türlü baskıyla karşı karşıya kaldıklarını söyledi.  Parlamenterlerin, Belediye başkanlarının hapse konulduğunu, yerlerine kayyumlar atandığını hatırlatan Buldan,  Kürtlerin kazanımlarına müdahale edildiğini söyledi. Yıllar önce yaşanılan acılardan taviz vermediklerini hatırlatan Buldan konuşmasına şöyle devam etti; “Bu ülkeyi yönetenlerin hepsini gördük. Tansu Çiller’i gördük, Mehmet Ağar’ı gördük. Kenan Evren’i, Süleyman Demirel’i gördük hiç birinin önünde diz çökmedik, boyun eğmedik ve biat etmedik.  Recep Tayyip Erdoğan karşısında da diz çökmeyeceğiz, biat etmeyeceğiz.” 

25 HAZİRAN AKP'SİZ BİR GÜN OLACAK'

HDP’nin güçlü bir temsiliyetle parlamentoya girmesi ile birlikte bu ülkenin değişeceğine dikkat çeken Buldan, “Bu devran böyle gitmeyecek. Zalimler mazlumların karşısında mutlaka ve mutlaka yenilecek. Mutlaka yeneceğiz onları.  Mutlaka başaracağız, mutlaka kazanacağız. Demirtaş ve tutuklu bulunan tüm arkadaşlarımızı hep birlikte özgürlüklerine kavuşturacağız. Bu tarih 24 Haziran tarihi olacaktır. 25 Haziran tarihi AKP’siz ve Recep Tayyip Erdoğan’sız bir tarih olacak buna inanın. Bu inançla zafer bizlerin olacaktır. Mutlaka kazanacağımıza olan inancınla hepinizi saygıyla selamlıyorum” diyerek konuşmasını sonlandırdı. Erzurum/MA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER