Dünyada 17 milyon bebek zehirli havadan dolayı gelişemiyor

- UNICEF, dünya genelinde 1 yaşın altındaki 17 milyon bebeğin zehirli hava soluduğunu ve bu havanın beyin gelişimini olumsuz etkilediğini duyurdu.

Dünyada 17 milyon bebek zehirli havadan dolayı gelişemiyor

HABER MERKEZİ -Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) hava kirliliğine ilişkin bir rapor yayımladı. Rapora göre dünya genelinde 1 yaşın altındaki 17 milyon bebek zehirli hava soluyor ve bu hava beyin gelişimine olumsuz açıdan etki ediyor. 

Kirli havadaki parçacıkların beyin dokularına zarar verdiği ve bilişsel gelişimin zayıfladığının kaydedildiği raporda, bu havayı soluyan bebeklerin hava kirliliğinin Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından belirlenen uluslararası sınırın en az 6 kat fazlasının etkili olduğu bölgelerde yaşadığı ifade edildi.

Zehirli havaya maruz kalan bebeklerden 12,2 milyonu Güney Asya'nın hava kirliliğinden en fazla etkilenen bölgelerinde yaşadığı uydu görüntüleriyle ortaya konuluyor. 

UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake, "Kirli hava bebeklerin gelişmekte olan akciğerlerine zarar vermekle kalmıyor, aynı zamanda gelişmekte olan beyinlerine de kalıcı zararlar veriyor ve böylece geleceklerini de etkiliyor" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER