İzmir Türkçe Olimpiyatları Kültür Şöleni

İzmir Türkçe Olimpiyatları Kültür Şöleni’ne katılan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “Dünyanın her tarafındaki Türk okulları sayesinde dünyanın en etkin ülkeleri arasında Türkiye gittikçe önemini...

İzmir Türkçe Olimpiyatları Kültür Şöleni
İzmir Türkçe Olimpiyatları Kültür Şöleni’ne katılan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “Dünyanın her tarafındaki Türk okulları sayesinde dünyanın en etkin ülkeleri arasında Türkiye gittikçe önemini artırıyor” dedi.

Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nda 140 ülkeden 2 bin çocuğun katılımıyla düzenlenen ‘İzmir Türkçe Olimpiyatları Kültür Şöleni’nde konuşan Bakan Yıldırım, “İzmir hoşgörünün, turizmin, denizciliğin, Victor Hugo’nun hatıralarına konu olmuş kraliçeye benzetilen şehir. Bu şehre güzellik kattınız. Geçen yıl 17 ülkeden 62 öğrenci ile başlayan, 140 ülke 2 bin öğrencinin katılımı ile büyümeye, dev gibi bir organizasyon olmaya dönüşen Türkçe Olimpiyatları öncesi kültür şöleni için İzmir’i seçtikleri için teşekkür ediyoruz. Bu etkinlikler, ruhlarımızı sarıp sarmalayan, kalplerimizi yumuşatan, bize hoşgörüyü, kardeşliği, cihan mertliği hatırlatan bir iklim oluşturuyor. Farklı kültürlerden ülkemize gelen ve yurdumuzun her köşesinde bir meltem rüzgarı estiren bu kardeşlerimizi geçen bir yıl içinde çok özledik. Türkçe sevginin dilidir, ‘Gelin tanış olalım’ diyen Yunus’un dilidir. ‘Gel ne olursa ol yine gel’ diyen Mevlana’nın dilidir. İnsanlığa barışı çağıran dildir. ‘Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar kadar olsun. İnançla geril, insana sevgi duy. Kalmasın el açmadığın mahzun gönül. Dünyada her kim sevgiye muhtaç. Onun hayatını anlat bilsin ki ilaç. Aç herkese aç sineni aç, onun gibi ilaç’ diyen Fethullah Gülen hocaefendinin dilidir” dedi.

Yıldırım, yurt dışındaki Türk okullarını da överek, “Türkçe’nin gönüller arasında gizli köprülerin temelini attığını, binlerce yıl ötesinden Asya’nın kalbinde kardelen gibi doğduğunu, Türkçe bugünlere nasıl ulaştıysa dünya durdukça varlığını artırarak sürdürecektir. Bir ülkenin dilini bilmek, o ülkenin kültürüyle, insanıyla kardeş olmak demektir. O ülkeyi anlamak demektir. Dünya ile iletişim kurmaktır. Dünyanın her tarafındaki Türk okulları sayesinde dünyanın en etkin ülkeleri arasında Türkiye gittikçe önemini artırıyor. Artık Türkiye konuşuluyor dünyada. Bu noktaya gelişimizin arkasında binlerce dünyanın yedi kıtasında görev alan, hiçbir menfaat beklemeden çalışan, Türk sevgisi, vatan sevgisi yüreklerine nakış nakış işlenmiş Türk öğretmenlerimiz Türk hizmet erlerimiz var. Bugün buradan onlara da selam gönderiyorum. Bu olimpiyatlar ile BM gibi 140 ülkeye hitap ediyoruz. Öyle üç beş günde olacak bir şey değil. Bu fikrin benimsenmesi, yayılması bir ömür gerektiriyor. Bu yolda ömrünü hasbedenlere selam olsun. Bu hizmet erlerini yetiştiren Anadolu’nun fedakar genç anne baba ve öğretmenlerine, onların eşlerine buradan selam olsun. 9 Haziran’daki İzmir’de muazzam buluşmaya kadar sizi Allah’a emanet ediyorum” diye konuştu.

Törende Tacikistanlı bir genç, Türkçe seslendirdiği “İkinci Bahar” adlı şarkı ile büyük ilgi gördü. Azerbaycanlı Sema Sultanova “Yarabbim” adlı şarkıyı, Nijerya’dan bir genç de “Kerkük’ün Zindanına” adlı şarkıyı söyledi. Moldovalı gençler Burdur yöresi halk oyunlarından örnekler sundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER