Eskişehir’de Nevruz Kutlamaları Ve Kültür Başkentliği Devir Teslim Programı

Eskişehir'de, Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın da katılımı ile Nevruz ve Türk Dünyası Kültür Başkentliğinin devir teslimi dolayısı ile bir program düzenlendi.Valilik Meydanı’ndaki program,...

Eskişehir’de Nevruz Kutlamaları Ve Kültür Başkentliği Devir Teslim Programı
Eskişehir'de, Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın da katılımı ile Nevruz ve Türk Dünyası Kültür Başkentliğinin devir teslimi dolayısı ile bir program düzenlendi.

Valilik Meydanı’ndaki program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. Daha sonra bir konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Türk dünyası olarak dünyanın en eski bayramlarından olan Nevruz’u bir kez daha yaşamanın mutluluğu içinde olduklarını belirtti. İşler, "Balkanlardan Orta Asya’ya uzanan müşterek bir Türk coğrafyamızda yüzyıllardan bu yana barış ve dostluk bayramı olarak kutlanan Nevruz, hepimizin ortak değeri ve ortak bayramıdır. Birlik, beraberlik ve kardeşliğimizin sembollerinden olan Nevruz, çetin geçen kış aylarının ardından, tabiatın ve insanlığın uyanışının habercisi olduğu kadar, arınmayı, yenilenmeyi, olumsuzluklardan kurtulmayı da ifade eden yeni bir günü ve yeni bir dönemi müjdelemektedir. Bizler, dili, dini, mezhep ve inancı, etnik kökeni ve siyasi görüşü ne olursa olsun, aynı bütünün, aynı vatanın, aynı milletin mensuplarıyız. Aynı gök kubbenin altında yaşıyoruz, aynı yağmurla ıslanıyor, aynı güneşle ısınıyoruz. Binlerce yıldır sevinçte, tasada birlikte hareket eden, omuz omuza vererek büyük zorlukların üstesinden gelen milletimiz, birlik ve beraberlik gücünün ne kadar önemli olduğunu tarihin her döneminde göstermiştir. Hoşgörü, sevgi ve kardeşliğin filizlendiği bu toprakta asırlar boyunca farklı inançlara, dillere, etnik köken ve kültürlere sahip insanlar bir arada huzur içerisinde yaşamıştır. Ülkemiz böylesine zengin kültürü bünyesinden barındıran eşsiz bir coğrafyadır. Bayramlar sevgi, saygı ve dayanışmanın göstergesidir. Nevruz Bayramı bu sarsılmaz gerçeği bizler bir kez daha hatırlatmaktadır. Onun için bu anlamlı günü el ele, gönül gönüle vererek birbirimize her zamankinden daha sıkı sarılacağız. Bu ülke bu coğrafya bu gök kubbe hepimizindir. Birlik ve beraberliğimizden aldığımız güçle 2023 ve 2071 hedeflerimizi yakalayacağımıza inancım tamdır. Anadolu’da yüzyıllardır insanlar arasında birlik ve beraberliğin bir arada yaşama arzusunun güçlenmesine vesile olan Nevruz Bayramı’nın anlamına uygun biçimde kutlanması, tüm dünyaya sevgi kardeşlik ve barış mesajları yaymasını ümit ediyorum. Ben bu vesile ile başta aziz milletimiz olmak üzere, müşterek kültür coğrafyamızda yaşayan tüm halkların Nevruz Bayramı’nı bir kez daha kutluyoruz, Nevruz’un ülkemize tüm dünyada barış ve esenlikler getirmesini diliyoruz" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ise konuşmasında, Nevruz'un bütün dünyada milyonlarca insana umut veren bir gün olduğunu söyleyerek, "Biliyoruz ki yüzlerce yıldır Nevruz daha iyi bir dünya için umuda, adalete ve geleceğin güzelliğine inancın ve bağlılığın göstergesi olmuştur. 2011 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, yüzlerce yıldır kutlanan bu şenliği Dünya Nevruz Bayramı olarak kabul etmiştir. Nevruz’la ilgili birçok rivayet olmasına karşılık, bütün rivayetler, barış, birlik, kötülüklerden korunma ve sağlıkla ilgili. Bazı bölgelerimizde Mart 9’u, bazı bölgelerimizde daha başka adlarla adlandırılan Nevruz rivayetlerinin hiçbirinde kavga, kan, dövüş ve kötülük yoktur. Nevruz sevincin ve baharın adıdır. Bu sebeple niyetimiz tarihteki pek çok güzel olayı Nevruzla ilişkilendirmek. Bugün bu bayram ortak bir bahar bayramı olarak kutlanmaktadır. Nevruz bütün bu güzel duyguların yanında, yeni ve umut dolu bir geleceği, baharı, bolluğu ve bereketi simgeliyor. Bir kültür ve zenginlikler yumağı olan bu anlamlı bayramı huzurla kutlayabilmemiz, bireysel sevgi, saygı, hoşgörü, birlik, barış, kardeşlik, dayanışma ve yardımlaşma içinde yaşam isteğimize ve bilincimize bağlıdır. Bolluk ve bereketi simgeleyen Nevruz’u mutlulukla kutlamak için bütün tabiat ve çevremizde tam bir uyum içinde yaşamamız, sahip olduklarımızı sevgiyle özenle korumamız gerekiyor. Pek çok sürtüşme, çatışma ve savaşların yaşandığı dünyamızda Nevruz’un özellikle Türk dünyası ve İslam alemi için bir barış ve esenlik vesilesi olmasını diliyorum. Nevruzumuz güzel geçsin, her günümüz Nevruz olsun" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Dede Korkut’un Nevruz duası okundu. Nevruz ateşi yakıldı ve Bakanlar tarafından demir dövüldü. Bakanlar İşler ve Avcı, daha sonra Türk dünyası ülkeleri için kurulan çadırları dolaştı.

Etkinliğe 30 ülkeden misafirler geldi ve kutlamalar bu ülkelerde canlı olarak yayınlandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER