Cumhurbaşkanı Adayı Demirtaş'tan Soma'ya Bayram Ziyareti

Cumhurbaşkanı adayı ve HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, "Benim için seçimden çok, koltuk yarışından çok, işçilerin emekçilerin hakkını savunmak çok daha değerlidir" dedi.Cumhurbaşkanı adayı ve HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş,...

Cumhurbaşkanı Adayı Demirtaş'tan Soma'ya Bayram Ziyareti
Cumhurbaşkanı adayı ve HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, "Benim için seçimden çok, koltuk yarışından çok, işçilerin emekçilerin hakkını savunmak çok daha değerlidir" dedi.

Cumhurbaşkanı adayı ve HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, 13 Mayıs'ta meydana gelen 301 maden işçisinin hayatını kaybettiği Manisa'nın Soma ilçesine bayram ziyareti gerçekleştirdi. Maden şehidi İsmail Cambal'ın ailesini ziyaret eden Demirtaş, oğlu İsa ve eşi Leyla Cambal'a başsağlığı dileklerini iletti.

Ölümün her yerde olduğunu ve her insanın bir gün öleceğini kaydeden maden şehidinin eşi Leyla Cambal, şöyle konuştu: "Böyle bile bile ölüme gönderilmesi bizi kahrediyor. Benim eşim 21 yıl madende çalıştı sadece oturduğumuz bu evi alabildi. Krediyle aldığımız evin borcu bitti eşim vefat etti. Üç ay sonra oğlumun düğününü yapacaktık. Benim eşim 21 sene bileğinin gücüyle çalıştı bir ev alabildi. Biz yaşadık ama başkaları yaşamasın. Hiçbir insan dağlar taşlar bile yaşamasın."

"BEN BİR İŞÇİ ÇOCUĞUYUM"

Demirtaş da, bir işçi çocuğu olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye'de sizler gibi milyonlarca aile var. Bu ülke 25 milyon işçinin emeği ve alınteri ile saf, tertemiz namuslu çalışması ile yükseliyor. İşçilerin emekçilerin madencilerin fakir fukaranın omuzlarında yükseliyor. Fakat maalesef ülkemizde asla emeğin çalışanın hakkı verilmiyor, insan yerine de konmuyor. Kıymet verilmiyor. Bu bizim açımızdan kabul edilebilir bir durum değil. Ben bir işçi çocuğuyum, babam işçi emeklisidir. Bunların hepsini yaşayarak içinde büyüyerek yetişmiş bir siyasetçi olarak bugün Cumhurbaşkanı adayı sıfatıyla buradayım. Benim için seçimden çok, koltuktan, koltuk yarışından çok, işçilerin emekçilerin hakkını savunmak çok daha değerlidir."

Soma'daki maden faciasının meydana gelmesinde kim olursa olsun bunun hesabını vereceğini kaydeden Demirtaş, şunları söyledi: "Kimin bu işte suçu varsa kim olursa olsun bu dünyada da öbür dünyada da hesabını verecek. Biz bütün emekçiler, yoksullar, çalışanlar, işçiler bugün inanıyorum ki herkesin kalbi burada atıyor. Herkesin duygusu buradadır. Hakkari'den Ardahan'dan Edirne'den, Kayseri'den de Samsun'dan da herkes bütün emekçilerin gönlü selamı sizinledir. Ölüm elbet çok acıdır geri getiremeyiz ama sonrasında dayanışma ve acıyı paylaşmak çok önemlidir. Birlikte mücadele etmek çok önemlidir. Soma'da katledilen tüm işçilerin yakınlarına başsağlığı diliyorum. Yarın bayramdır. Acılı bir bayramdır. Sizin de eşiniz olmadan ve babasız geçireceğiniz ilk bayramdır. Bu nedenle tüm ailelerimizin tüm Türkiye halkları adına acısını paylaşmak için buradayız." Daha sonra maden şehidinin ruhuna Fatiha okuyan Demirtaş, maden şehitliğine gitti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER