Çavuşoğlu, Sigmar Gabriel’le Almanya'da biraraya geldi

Mevlüt Çavuşoğlu mevkidaşı Sigmar Gabriel’le Almanya'da biraraya geldi. Türkiye'nin attığı adımlara da dikkat çekilen görüşmede 'Ekonomik çıkarlar korunsun' mesajı verildi.

Çavuşoğlu, Sigmar Gabriel’le Almanya'da biraraya geldi

HABER MERKEZİ-Almanya'da mevkidaşı Sigmar Gabriel’le görüşen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hannover'de gerçekleşen ortak basın toplantısında ilişkilerin yeniden eski seviyesine yükseltilmesi gerektiğini söyledi. Çavuşoğlu, Almanya ve Türkiye ile Gümrük Birliği'nin güncellenmesi müzakerelerine başlanmasını talep etti. Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel yaptığı açıklamada, "Geleceğe yönelik adımları görüşeceğiz" dedi. Gabriel, “Geçen sürede olumlu gelişmeler oldu. Ekonomik anlamda ve tutuklu olan vatandaşların bir kısmı serbest bırakıldı” dedi. 

'EKONOMİK ÇIKARLAR KORUNMALI'

Geleceğe dönük nasıl adımlar atılabileceğini görüşmek istediklerini vurgulayan Gabriel “Her ikimiz de ekonomi bakanlarımıza tavsiyelerde bulunarak, ortak ekonomi kurullarının yeniden bir araya gelmeleri tavsiyesinde bulunmak isteriz. Aynı şekilde dışişleri bakanlıkları düzeyinde yeni adımlar atmak isteriz. Bir dizi zorluklar içeren konular da söz konusu oldu. Her konuda hemfikir olmamız beklenemez. Ama ortak konular ele alındı. Örneğin Suriye ve Yemen’deki durumu ele aldık” açıklamasında bulundu.

'GÜMRÜK BİRLİĞİ GÜNCELLENSİN' 

BBC Türkçe'nin haberinde, Bakan Çavuşoğlu'nun Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesinin gerekli olduğunu söylediği belirtildi. Gümrük Birliği'nin genişletilmesinin hem Türkiye hem de Avrupa Birliği üye ülkeleri için faydalı olacağını belirten Çavuşoğlu "bu kazan-kazan bir durum" dedi. Almanya Başbakanı Angela Merkel, geçen yıl yaptığı açıklamalarda "Türkiye ile Gümrük Birliği'ni genişletme çalışmalarını şu an için takip etmeyi düşünmüyoruz" demişti.

Çavuşoğlu açıklamasına şöyle devam etti: "Bazı sorunlar yaşadık, ilişkilerimizde gerginlik de oldu ama biz iki Dışişleri Bakanı olarak bunun diyalog yoluyla aşılabileceğine inanıyoruz. İki devlet de, iki halk da gururludur, dolayısıyla her iki halk da baskıya tehdide boyun eğmez. Görüş ayrılıklarını bazen parantez içine alıp yola devam etmemizde fayda var". İki bakan Suriye, Irak, Yemen gibi bölgesel konularda ise tamamen görüş birliği içinde olunduğunu belirtti.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2018, 22:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER