Bilgen: Demirtaş politika yapmaya devam edecek

DİYARBAKIR - Partisinin yeni kongresinde aday olmayacağını açıklayan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın reel koşullarına dikkat çeken Ayhan Bilgen, “Lider değil, ilkeler partisiyiz. Eş Başkanımız politika yapmaya devam edecek” dedi.

Bilgen: Demirtaş politika yapmaya devam edecek

HABER MERKEZİ-Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Diyarbakır'da Eş Genel Başkan Serpil Kemalbay başkanlığında 3’üncü Olağan Kongre gündemli toplandı. Sahada siyaset yapma olanağı kalmayan Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş, partisinin önünü açmak ve karar alma sürecini rahatlatmak amacıyla 11 Şubat'ta yapılacak kongrede yeniden aday olamayacağını tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nden gönderdiği mektupla duyurdu. 

Toplantı öncesi tutuklu Grup Başkanvekili İdris Baluken’e verilen 16 yıl 8 ay hapis cezasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan milletvekilleri ve parti kurmayları, “ayakta duramayan ve gidecek olan” iktidarın intikamı olarak yorumluyor. 

‘ROMANTİZME GEREK YOK’

İktidar, muhalefet ve medyasıyla her türlü baskı ve şiddete maruz kaldıklarını dile getiren HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Sezai Temelli, Baluken’e verilen cezayı da, “Devlet bir zafer istiyor” sözleriyle değerlendirdi. Toplantı öncesi konuştuğumuz Temelli, iç ve dış politikada tıkanmış, çaresiz kalmış ve çıkış yolu bulamayan hükümet ve muhalefet bir konsensüs halinde HDP’yi yenilgiye ve boyun eğmeye çalıştıklarını söyledi. Bu sürece uluslararası güçlerin de sessiz kaldığını sözlerine ekleyen Temelli, çok yönlü saldırıya karşı partinin yeniden kendisini üretebilecek güce sahip olduğunu dile getirdi. Temelli, Demirtaş’ın kararının “Duygusal bir kırılma yaratabilir mi” sorusuna, Demirtaş’ın ifade ettiği “Romantizme gerek yok” sözlerine işaret ederek, partinin ilke ve politikalarını hatırlattı. 

BİLGEN: HDP İLKELER PARTİSİDİR 

Kamuoyunun merak ettiği “Kimin eş genel başkan olacağı” sorusunu yönelttiğimiz HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen ise, HDP’nin her türden baskı, sömürü ve ayrımcılığı ortadan kaldırma ilkesiyle yola çıktığını ve partinin enerjisini yeni sürece harcayacağını ifade etti. HDP’nin ortaya çıkış koşulları ile bugünkü koşulların aynı olmadığını vurgulayan Bilgen, değişen reel durum karşısında eş başkan dahil bazı konularda değişimin zorunluluğunu dillendirdi. Bilgen, “Partimiz kişi ve lider değil ilkeler partisidir” diyerek reel politik sürece işaret etti. 

‘HDP BÜYÜYEREK YOLUNA DEVAM EDECEK'

“Eş başkanımız politika yapmaya devam edecektir” diyen Bilgen, toplumun, duygusallığa yer vermeden tüm bileşen ve yetkili organlarla alacakları kararların etrafında kenetleneceğini kaydetti. "Değişim zorunluluğuna" dair, Demirtaş ve cezaevlerindeki tüm partililerle birlikte tartışarak yol aldıklarını vurgulayan Bilgen, koşullara göre HDP’nin kendisini yeniden üreteceğini, büyüyeceğini ve yoluna devam edeceğini belirtti.  

MA / Sedat Yılmaz 

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2018, 18:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER