‘Beyaz Saray'ın açıklaması, Suriye'ye ilişkin kaygıları net bir şekilde ortaya koydu’

ABD Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Trump arasında gerçekleşen telefon görüşmesinin ardından Beyaz Saray’dan yapılan açıklamanın, 'Suriye’ye ilişkin kaygıları net bir şekilde ortaya koyduğunu’ kaydetti.

‘Beyaz Saray'ın açıklaması, Suriye'ye ilişkin kaygıları net bir şekilde ortaya koydu’

HABER MERKEZİ-ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Beyaz Saray açıklamasının hem Başkan Donald Trump’ın hem de Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın Suriye konusundaki kaygılarını yansıttığını ifade etti.

Cumhurbaşkanlığı kaynakları tarafından ‘görüşmenin tam içeriğini yansıtmadığı’ belirtilen Beyaz Saray açıklamasını, ‘çok belirgin, detaylı ve sağlam’ olarak nitelendiren Nauert, "Beyaz Saray açıklaması, hem Başkan Trump’ın hem de Dışişleri Bakanı Tillerson’ın kuzeybatı Suriye’deki Efrin bölgesine dair olağanüstü kaygılarını dile getirdi” dedi. Nauert, "Bakan Tillerson yakın zamanda Türk Dışişleri Bakanı ile hem telefonda hem yüz yüze görüşmeler yaptı ve bu görüşmelerde bölgedeki tansiyonun düşürülmesini istediğimizi açıkça dile getirdi" diye ekledi.

‘GÜVENLİ BÖLGE KONUSUNDA RESMİ BİR ÖNERİ YAPILMADI’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından gündeme getirilen 'güvenli bölge' önerisiyle ilgili de konuşan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, "Türklerle pek çok opsiyon tartışılıyor ancak resmi bir öneri yapılmadı" ifadelerini kullandı.

Nauert, “Türkiye’nin PKK konusundaki meşru güvenlik kaygılarını anlıyoruz ve bunu saygıyla karşılıyoruz. Ama bir noktaya açıklık getirmek isterim; bizim ABD olarak Afrin’de bir askeri varlığımız yok. O bölgede yaşananların parçası değiliz. Biz Suriye’nin doğusunda IŞİD'le savaşmak için Suriye Demokratik Güçleri ile birlikte çalışıyoruz. Bunu yapmaya devam ediyoruz. Türkleri ve herkesi diğer gruplara değil IŞİD ile savaşmaya odaklanmaya teşvik ediyoruz." diye konuştu.

PENTAGON'DAN 'GÜVENLİ BÖLGE' AÇIKLAMASI

Öte yandan Türkiye’nin Efrin operasyoua dair ABD Savunma Bakanlığı’ndan yapılan son açıklamada ise operasyonun ‘yararlı olmadığı’ savunuldu.

Associated Press’te yer alan habere göre, Pentagon brifinginde konuşan ABD Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Korgeneral Kenneth F. McKenzie,  ABD’nin Suriye Demokratik Güçleri’nin Fırat Vadisi’nde IŞİD’le mücadeleden ayrılarak Efrin’e gittiği yönünde bir tespiti olmadığını söyledi. McKenzie, “ABD durumu dikkatle takip ediyor ve bunu önlemeye çalışacak” ifadelerini kullandı.

ABD’li komutanların, sınır yakınlarında ‘bir çeşit güvenli bölge kurulması’ için görüşmelere devam ettiğini kaydeden McKenzie, bunun ‘şu anda basitçe etrafta dolanan bir fikir’ olduğunu ve konu hakkında bir karar alınmadığını savundu.(MA)

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2018, 01:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER