Bdp’li Kaplan : "şırnak Halkı Tüm Kesimiyle Çözüm Sürecini Destekliyorsa Güvenlik Güçlerinin De Buna Uyması Gerekir”

BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, “Şırnak halkı tüm kesimiyle çözüm sürecini destekliyorsa güvenlik güçlerinin de buna uyması gerekiyor” dedi.Bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Şırnak’ın Cizre ilçesine gelen BDP Şırnak Milletvekili...

Bdp’li Kaplan :
BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, “Şırnak halkı tüm kesimiyle çözüm sürecini destekliyorsa güvenlik güçlerinin de buna uyması gerekiyor” dedi.

Bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Şırnak’ın Cizre ilçesine gelen BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, tarihi Kırmızı Medrese’de gazetecilere açıklamalarda bulundu. Kaplan, “Adaletin olmadığı yerde barış olmaz. Eğer Şırnak halkı tüm kesimiyle çözüm sürecini destekliyorsa güvenlik güçlerinin de buna uyması gerekiyor” dedi.

Kaplan, “Çözüm süreci başladı. Özellikle Şırnak’la ilgili Cudi’de piknik resimleri çıkıyor. Ancak çözüm sürecine uygun olarak hükümetin ve merkezi idarenin de davranması gerekiyor. Fakat eğer çözüm süreci silah bıraktırma gibi bir strateji üzerinde çalışma yapılıyorsa bir taraftan silahlandırma ve yeni korucu kadroları ihdas edilmesi, Cizre’de karakolların önünde 5 panzerle birden çok TOMA aracının beklemesi akıllarda soru işareti bırakıyor. Cizre’de en ufak bir eylemde orantısız güç kullanılması, hatta geçtiğimiz haftalarda yaşanan elim bir olayda üstelik eylemde olmayan sivil ve silahsız olan vatandaşlarımızın üzerine ateş edilmesi kafalarda soru işaretleri yaratıyor. Açıkça söylemek istiyorum; salt bu değil. Örneğin farklı sendika üyesi öğretmenlerin ve sağlıkçıların Şırnak ilinden özel seçilip sürgün edilmesi ve görevden alınması çok yaygın bir uygulama ama Cizre’de bunu daha açık görüyoruz” diye konuştu.

Çözüm sürecinde de halkın kitlesel olarak demokratik hakkını kullanmaya devam edeceğini belirten Kaplan, “Biz inanıyoruz hiçbir yerde çözüm sürecine Şırnak halkı kadar destek vermemiştir. Eğer Şırnak halkı tüm kesimiyle çözüm sürecini destekliyorsa güvenlik güçlerinin de buna uyması gerekir, buna dikkat etmesi gerekir. Cizre’de bir olay yaşandı, benzeri olayların da yaşanmaması lazım. Bizim aldığımız duyumlar karşısında Cizre halkı tedirgindir, farkındadır ve önlem alınması lazım” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER