Bakan Davutoğlu’ndan Suriye Değerlendirmesi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye konusunda diplomatik alanda büyük ivme yaşandığını belirterek, “Cenevre veya başka yerde toplanacak olan uluslararası konferans öncesinde uygun ortamın hazırlanması için olağanüstü bir çaba...

Bakan Davutoğlu’ndan Suriye Değerlendirmesi
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye konusunda diplomatik alanda büyük ivme yaşandığını belirterek, “Cenevre veya başka yerde toplanacak olan uluslararası konferans öncesinde uygun ortamın hazırlanması için olağanüstü bir çaba sarf ediyoruz” dedi.

Çeşitli programlara katılmak üzere Konya’ya gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, partisinin il başkanlığında düzenlenen AK Parti Koordinasyon Toplantısı’na katıldı. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da toplantı devam ederken AK Parti İl Başkanlığına geldi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, toplantı sonrasında gazetecilerin, bu sabah ABD Dışişleri Bakanı Kerry ile yaptığı telefon görüşmesi hakkındaki sorusu üzerine, “ABD Dışişleri Bakanı Sayın Kerry ile bu sabah bir telefon görüşmemiz oldu. Dün akşam da Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı ve Katar Dışişleri Bakanlarıyla konuştum. Malum sayın Başbakanımızın Washington ziyareti sonrasında Suriye konusunda diplomatik alanda büyük ivme yaşanıyor. Öncesinde de zaten 20 Nisan’da İstanbul’da yapılan Suriye Dostları Grubu çekirdek grup toplantısında alınan kararlar vardı. Sayın Başbakanımızın ziyaretiyle bu kararlar en üst düzeyde istişare etme imkanı bulunmuştu. Daha sonra Amman toplantısı ile çarşamba günü sayın Başbakanımızın bu ziyareti ile ortaya konan hususların da paylaşıldığı bir yeni çekirdek grup toplantısı yapıldı. Sonrasında daimi olarak temas halinde olup gelişmeleri gerekirse her gün istişare etmek üzere bakanlar arasında mutabık kaldık. Bu çerçevede bugünlerde İstanbul’da muhalefetin yeniden yapılanma toplantısı sürüyor. Tabii çok yoğun istişarelere sahne oluyor bu anlamda Suriye’nin geleceği açısından muhalefetin yeniden yapılanması. Pazartesi günü de Avrupa Birliği Dışişleri Konseyi toplantısında Suriye konusu tekrar ele alınacak. Ben de o konsey toplantısına akşam katılacağım. Dolayısıyla bütün bunları istişare etme imkanı söz konusuydu. Dün ve bugün muhatabım Dışişleri Bakanlarıyla bunları tekrar gözden geçirdik. Bundan sonra istişarelerimiz devam edecek. Cenevre veya başka yerde toplanacak olan uluslararası konferans öncesinde uygun ortamın hazırlanması için olağanüstü bir çaba sarf ediyoruz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER