Almanya’dan NATO’ya Efrin çağrısı

Bugün Türkiye’ye silah satışı ve tank modernizasyonunun durdurulduğunu açıklayan Almanya NATO’ya Efrin’deki durumu görüşme çağrısı yaptı. Almanya, Fransa ile birlikte çatışmaların durdurulmasını istediklerini açıkladı.

Almanya’dan NATO’ya Efrin çağrısı

HABER MERKEZİ- Türkiye'nin Suriye'nin Efrin bölgesine düzenlediği sınır ötesi harekata ilişkin 'büyük endişelerini' dile getiren Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, NATO'dan Suriye’deki durum ve bu ülkenin kuzeyi konusunda görüşme yapılmasını talep etti.

Sputnik’in haberine göre Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, yaptığı yazılı açıklamada, Alman hükümetinin Suriye’nin Kuzeyindeki askeri ihtilaftan dolayı endişe duyduğunu belirterek, bundan dolayı Fransa ile birlikte gerilimin artmasının durdurulması, insani yardımların girişine imkan sağlanması ve sivil halkın korunmasından yana olduklarını kaydetti.

"Fransa ile birlikte Türkiye'nin güvenlik çıkarlarının dikkate alınmasından yana olacağız. Ancak Suriye’de barış ve istikrarın sağlanması konusunda siyasi müzakereler yapma fırsatı var ve bunun askeri çatışmalarla durdurulmaması lazım" ifadesini kullanan Gabriel, bunu Türk hükümetine birçok sefer açıkça ifade ettiğini kaydetti.

Gabriel, aynı zamanda NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’den NATO için Suriye’deki durum ve bu ülkenin kuzeyi konusunda görüşme yapılmasını talep ettiğini dile getirdi.

'GERGİNLİĞİN OLDUĞU BÖLGELERE SİLAH SATIŞI YAPMAYACAĞIMIZ' 

Türkiye'nin Suriye'de kullandığı Alman yapımı tanklar da dahil olmak üzere silah satışlarına konusuna değinen Gabriel, “Silah ihracatına ilişkin müzakerelerde Alman hükümeti için gerginliğin olduğu bölgelere silah satışı yapmayacağımız açıktır. Bunun dışında silah satışları konusu koalisyon müzakerelerinde önemli bir rol oynayacak. Bundan dolayı biz geçici hükümet olarak devam eden koalisyon müzakerelerinin sonucunu bekleme konusunda hemfikiriz. Bu kritik görüşmeler için yeni hükümetin kurulmasını bekleyeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.(MA)

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2018, 01:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER