AKPM’den MHP’ye Ziyaret

MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Öztürk, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Seçim Öncesi Gözlem Heyetinin (AKPM) seçimleri pek fazla merak etmediklerini, Kürt sorununu konusunda takıldıkları teybi döndürdüklerini söyledi.Andreas Gross başkanlığındaki...

AKPM’den MHP’ye Ziyaret
MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Öztürk, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Seçim Öncesi Gözlem Heyetinin (AKPM) seçimleri pek fazla merak etmediklerini, Kürt sorununu konusunda takıldıkları teybi döndürdüklerini söyledi.
Andreas Gross başkanlığındaki AKPM üyelerini MHP Genel Başkan Yardımcısı Zuhal Topçu ile birlikte kabul eden MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Öztürk, Avrupalıların seçimlerden daha çok Kürt meselesini merak ettiklerini belirtti.
Türkiye’de bir Kürt sorunu olmadığını, bir terör sorunu olduğunun altını çizdiklerini kaydeden Öztürk, “Avrupalı dostlarımız seçimleri pek fazla merak etmiyorlar. Bugüne kadar ki alışkanlıkları tekrar ediyor. Türkiye’de Kürt meselesi nasıl çözülecek diye takıldıkları noktada teybi döndürüyorlar. Bizde Türkiye’de bir Kürt meselesi olmadığını, terör meselesi olduğunu, Türkiye’nin de bu terör meselesinin üstesinden gelebilecek güce sahip olduğunu, doğru irade ortaya konulduğu vakit bu meselenin bitirileceğini söyledi. Onlar ‘1 Kasım’da netice ne olur’ diye soruyorlar, biz de çok fazla bir değişiklik olmayacağını söyledik, ‘o zaman yeniden bir seçim olur mu?’ diye sordular, bizde 7 Haziran’da ortaya çıkan neticenin değerlendirilmesinde bir tecrübe sahibi olundu. Bu tecrübe ile 1 Kasım’da aynı tablo çıksa bile aynı neticeye gidilmez, Genel Başkanımızın da söylediği gibi HDP hariç bütün partilerle 4 şartımız mahfuz kalmak kaydıyla her parti ile koalisyon oluşturmaya hazır olduğumuzu söyledik” dedi.
Rus savaş uçaklarının Türk hava sahasını ihlal etmesinin sorulması üzerine, Ortadoğu’da yeni aktörlerin ortaya çıktığını ve “Ben buradayım’ diyen aktörlerin ortaya çıktığını belirten Öztürk, “Ümit ediyoruz ki Türkiye’yi yönetenlerde buradaki akıl yarışında geriye kalmazlar, ülkenin menfaatlerini koruyan adımları geç kalmadan atarlar” diye konuştu.
Milletvekili maaşlarının 15 Ekim’de üç aylık olarak peşin yatacağı yönündeki iddiaların sorulması ve yeniden seçilmeyecek olan milletvekillerinin aldıkları maaşları iade edip etmeleri konusundaki soruyu cevaplayan Öztürk, “Hak etmedikleri parayı geriye iade edebilirler. Ama bugüne kadar hep böyle ola gelmiş” şeklinde konuştu.
Ahmet Hakan’a yönelik saldırıya ilişkin “MİT’mi, Reis mi kim işin içindeyse bizi ilgilendirmiyor” açıklamasında bulunan Öztürk, insanların hukuk çerçevesi içinde düşünebildiklerini rahat söylemeleri gerektiğini belirtti. Öztürk, “Demokratik bir ülkede konuşulmaması gereken şeyleri konuşuyoruz şuanda. Bu ortamı hazırlayanların oturup düşünmesi lazım. Birileri gayri meşru işlerinde yol alabilmek için bir takım sıfatları kullanabiliyorsa kanunsuz atılan adımlar noktasında hakimlerimizi ve savcılarımızı harekete geçmeye davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.
Şırnak’taki terörist cenazesinin bir polis aracı arkasında sürüklenmesi olayının sorulması üzerine Öztürk, “Görüntüyü hoş karşılamak mümkün değil. Ama bilemiyorsunuz ki oradaki şartlar nedir. Bazen cesetleri bomba ile tahkim ediyorlar. İnsanlar belki de ona tedbiren böyle bir yola tevessül ediyorlar ama her şeye rağmen bu görüntülerin olmayacağı bir ülkenin özlemi içindeyiz” açıklamasında bulundu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER