Çaldıran:Êzidî Dilşah’ın zindanı definecilerin istilasında

VAN - Çaldıran'da 18’inci yüzyılda Êzidî Kok Ağa tarafından yapılan ve kızı Dilşah tarafından yönetildiği bilinen zindan define avcıların hedefinde. Zindana kadın ve çocuklara karşı suç işleyenlerin konulduğu söylenir.

Çaldıran:Êzidî Dilşah’ın zindanı definecilerin istilasında

HABER MERKEZİ 

Van'ın Çaldıran ilçesinde 18’inci yüzyılda Êzidî Kok Ağa tarafından inşa edildiği belirtilen “Kok Ağa Kalesi” onarım ve bakımı yapılmadığı için yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya. Kalenin içerisinde yer alan zindan ise, birçok kez defne avcıların saldırısına uğradı. 

KADIN VE ÇOCUKLARA ZARAR VERENLERİN ZİNDANI! 

İlçeye 20 kilometre uzaklıkta bulunan Arıkelle Dağı'na kurulan kalenin içine yapılan zindan 12 bölmeden oluşuyor. Yaklaşık 15 metre uzunluk ve 8 metre genişliğinde olan zindanın, Kok Ağa’nın kızı Dilşah tarafından yönetildiği söylenir. 

Zindanda kadınların hakları ve yöre halkının ortak çıkarlarını korumayanların burada cezalandırıldığı belirtiliyor. Başta kadın, çocuk ve komşusunun malına zarar verenler oyulan taşların arasında yapılan zindana atılarak cezalandırıldığı da anlatımlar arasında. Zindan’ın hemen önünde bulunan ve nöbet noktası olarak kullanılan noktalar yok olurken, kalenin iç kısımları ise defineciler tarafından kazılarak büyük oyuklar oluşturulmuş. 

MA

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2017, 20:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER