Kadın gazeteci tutuklandı

OHAL kapsamında Kanun Hükmünde Kararnamesi (KHK) ile kapatılan Dünya’nın tek kadın haber ajansı olan JINHA editörü Zehra Doğan tutuklandı.

Kadın gazeteci tutuklandı

(KHK) ile kapatılan JİNHA editörü Zehra DoğanMardin’de bulunan ailesini ziyarete gitmek isterken yapılan yol kontrolleri sırasında “Hakkında kesinleşmiş cezası olduğu” gerekçesiyle gözaltına alındı. Burada yapılan göz altı işlemlerinin ardından Doğan, Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. Doğan’ın Nusaybin’de haber takibi yaptığı için 23 Temmuz 2016 tarihinde gözaltına alınıp, gizli tanık beyanlarına dayanarak “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” iddialarıyla tutuklanmıştı.

9 Aralık 2016’da Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmasında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Doğan, 2 Mart tarihinde görülen duruşmada Nusaybin’de çizdiği resimleri sosyal medyada paylaştığı ve 10 yaşındaki Elif Akboğa’nın notlarını haberleştirdiği için 2 yıl 9 ay 22 gün ceza verilmişti. Yerel mahkeme 2 yıl 9 ay 22 hapis cezası vermiş ve bu ceza Antep İstinaf Mahkemesi’ne götürülmüştü. Mahkeme ‘verilen cezanın bozulmasına yer olmadığı’ gerekçesiyle geçtiğimiz günlerde cezayı onamıştı.

Kaynak : www.gazeteyasam.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER