Yüksekova Havaalanı askeri uçaklara açılıyor!

HAKKARİ - Yüksekova Selahaddin Eyubi Havaalanı, hükümetin seçimler öncesi gündeme getirdiği “Kandil operasyonu” ile eş zamanlı askeri uçakların kullanımına açılıyor.

Yüksekova Havaalanı askeri uçaklara açılıyor!

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde 27 Kasım 2017'de açılışı yapılan Selahaddin Eyyubi Havaalanı'nın askeri uçaklara açılmaya hazırlandığını belirtildi. AKP’nin seçim öncesi gündeme aldığı “Kandil operasyonu” ile eş zamanlı askeri uçuşlara açılacak havaalanında F-16 uçaklarının yuvalarının yapımına başladığı belirtildi. Söz konuşu çalışman bitme noktasına geldiği öğrenildi. İddialara göre, Diyarbakır Askeri Havaalanı’ndan kalkan uçakların sınır ötesi operasyonlar için artık burayı kullanacağı öğrenildi.

UÇAKLAR SINIR ÖTESİ OPERASYON İÇİN KALKACAK 

Diyarbakır'dan kalkan uçakların 10 dakika içerisinde çatışma ya da ihbar yaşanan yere müdahale edebildiği ancak Yüksekova Havalanın kullanımı ile birlikte bu sürenin 1 dakikaya düşürülmesi hedefleniyor. Havaalanının sivillere kapatılıp, kapatılamayacağı ise bilinmiyor. 

ERDOĞAN: ASKERİ AMAÇ İÇİN KULLANILMAYACAK 

Havaalanın açılışında konuşan AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, askeri amaç ile kullanılacağı söylemlerini yalanlayıp şu ifadeleri dile getirmişti: "Ne diyorlardı, 'bu havalimanıyla asker gelecekmiş' Askerin uçağı, helikopteri, aracı, gereci zaten var. İstediği zaten yere gider. Öyle mi? Bu havalimanı asıl Hakkarili kardeşlerime lazım. Hakkarili kardeşim niye 4 saat yol tepip de Van'a gidip ta oradan uçağa binsin. İşte Yüksekova'nın hemen yanında, Yüksekova ve ilçelerimizin bir adım ötesinde, Yüksekova merkeze 5 kilometre, Hakkari merkeze 65 kilometre. Hakkarili kardeşlerim bu havalimanından Türkiye'nin, dünyanın her yerine rahatça gidebilecekler. Hakkari'ye giderken de binecek uçağa birkaç saat içinde evinde olacak. İstanbul'dan 1 saat 50 dakikada buraya indik. Eğer Yüksekovalıysa 5 dakikada Yüksekova'da."(Mezopotamya Ajansı)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER