YSK: Beyan ettiği yerde oturmayan seçmenin kaydı dondurulacak

GÜNCEL-17 Ocak'a kadar gerçek yerleşim yerlerine kaydını aldırmayan seçmenler oy kullanamayacak

YSK: Beyan ettiği yerde oturmayan seçmenin kaydı dondurulacak

Yüksek Seçim Kurulu, seçmen taşındığı iddialarıyla ilgili açıklama yaptı. YSK, beyan edilen yerde oturmadığı belirlenen seçmenlerin kaydının dondurulacağını duyurdu. Açıklamada, 17 Ocak'a kadar gerçek yerleşim yerine kayıtlarını almayan seçmenin önceki yerleşim yerinde oy kullanamacağı belirtildi. 

Yüksek Seçim Kurulu'ndan yapılan açıklama şöyle:

"31 Mart 2019 tarihinde yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimine ilişkin bazı bölgelerde seçmen hareketinin olduğu ve bu hareketin muhtarlık seçimlerini etkilemeye yönelik olarak yapıldığı hakkında; basında haberler yer almakta olup, bazı ilçe seçim kurulu başkanlıkları ile siyasi partilerden de Başkanlığımıza bilgiler ulaşmaktadır.

4-17 Ocak 2019 tarihleri arasında muhtarlık bölgesi askı listeleri güncelleştirilmek üzere askıya çıkarılmıştır. Yapılan tahkikat sonucunda beyan edilen yerleşim yerinde oturmadığı belirlenen seçmenlerin kayıtları dondurulacak olup, bu durumda olan seçmenler askı süresi içinde gerçek yerleşim yerlerine kayıtlarını aldırmadıkları takdirde önceki yerleşim yerinde de oy kullanamayacaklardır.

Bu nedenle; seçmenlerimizin gerçek yerleşim yerlerinde kayıtlı olmaları, oy kullanma yetkileri bakımından yasal zorunluluktur."(HABER MERKEZİ)

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2019, 18:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER